středa, 03 srpen 2022 14:55

Zpěv houslí se rozezněl Luhačovicemi. Šestadvacátý ročník Akademie Václava Hudečka byl zahájen

Autorka:

„Marek Pavlica v precizním a citlivém doprovodu souboru Barocco sempre giovane ‚vystřihl‘ ve strhujícím podání virtuózní Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.“

„Marii Svobodové a Veronice Kaiserové se podařilo vzájemně napojit jedna do druhé a v líbezných hlasových konsonancích vytvořit dojem dokonalého souznění.“

„Zahajovací koncert šestadvacátého ročníku Akademie Václava Hudečka byl plný mimořádných výkonů s dramaturgicky zajímavě sestaveným programem, a především s velmi milou a vřelou atmosférou.“

 

401

 

Pro místní už se stalo tradicí, že každý rok v polovině prázdnin se malebnými lázněmi Luhačovice rozezní líbezné tóny z houslí mladých začínajících virtuózů. 1. srpna 2022 se uskutečnil v sále luhačovického Městského domu kultury Elektra zahajovací koncert už šestadvacátého ročníku Akademie Václava Hudečka. Na koncertě účinkoval kromě samotného mistra Václava Hudečka také vítěz loňské akademie Marek Pavlica, mezzosopranistka Marie Svobodová a sopranistka Veronika Kaiserová. Celý koncert doprovázel vynikající pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane, který spolupracuje s Hudečkovou akademií téměř od jejího počátku. Uměleckým vedoucím souboru je Josef Krečmer.

Letošní ročník luhačovické houslové akademie je tentokrát neodmyslitelně spjat s nedávným životním jubileem Václava Hudečka. Není proto divu, že pořadatelé využili prostoru na začátku koncertu a po úvodním slově pozvali jubilanta na pódium, aby mu kromě gratulace a dárků k narozeninám předali i cenu hejtmana Zlínského kraje a pamětní list za celoživotní přínos v oblasti kultury. Václav Hudeček zase ze své pozice poděkoval své ženě Evě, která je spolupořadatelkou nejen luhačovické houslové akademie, ale také festivalu Svátky hudby v Praze, který se rovněž v této sezóně ponese v duchu oslav Hudečkových kulatin.

 

05

 

Už tradičně zazněl v úvodu samotného koncertu Houslový dvojkoncert d moll Johanna Sebastiana Bacha, tentokrát v podání Václava Hudečka a Marka Pavlici. Loňský nejúspěšnější účastník luhačovických houslových kurzů je synem primáše a uměleckého vedoucího známého hudebně-tanečního souboru Hradišťan – Jiřího Pavlici. Devatenáctiletý Marek Pavlica prokázal hned při prvních tónech Bachova dvojkoncertu, že nejvyšší ocenění si rozhodně nezískal pouze svým známým příjmením, ale že disponuje skutečně velkou muzikalitou a skvělým komorním cítěním. To se projevilo zejména ve druhé větě dvojkoncertu, která oběma sólistům ve vroucím dialogu vyzněla naprosto kouzelně. Ze třetí věty pak vyloženě prýštila radost ze společného muzicírování a bylo zřetelně slyšet, jak byli oba sólisté naladěni na jednu společnou vlnu.

Závěrečné číslo první poloviny koncertu patřilo už samotnému Marku Pavlicovi, který v precizním a citlivém doprovodu souboru Barocco sempre giovane „vystřihl“ ve strhujícím podání virtuózní „Cikánské melodie“ španělského houslového virtuosa a skladatele Pabla de Sarasateho. Vysloužil si tím zasloužený bouřlivý a dlouhotrvající aplaus. Marek Pavlica je typem houslisty, který i při nejvirtuóznějších a nejbouřlivějších pasážích nezapomíná hlídat kvalitu a kulturu tónu, jeho hra je čitelná a logická, proto ani pro orchestr bez dirigenta není problém ho doprovodit. Je vidět, že ho od malička formovala cimbálová muzika a folklor, protože dokáže poslouchat a přizpůsobit se, což je pro budoucí muzikantskou kariéru neocenitelným vkladem, a to nejen v komorní hře.

 

04

 

Ve druhé polovině koncertu vystřídaly zpěv houslí zpěvné hlasy ženské. Sólistky Marie Svobodová a Veronika Kaiserová jsou obě v současné době studentkami Akademie múzických umění v Praze a každá má na svém kontě už dlouhou řadu nejvyšších ocenění z tuzemských i mezinárodních pěveckých soutěží.

Mezzosopranistka Marie Svobodová zahájila druhou část koncertu přesvědčivým provedením známé árie Rosiny z opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský „Una voce poco fa“. Následovala sopránová árie z operety Giuditta rakouského hudebního skladatele s česko-maďarskými kořeny Franze Lehára „Meine Lippen sie küssen so heiß“ v líbivě křehkém podání Veroniky Kaiserové. Slavným, něžně houpavým duetem Jacquese Offenbacha z opery Hoffmanovy povídky „Barcarola“ se pomyslně uzavřela první polovina pěvecké části koncertu.

Dramaturgie druhé poloviny byla zdařile koncipována tak, že posluchači cítili neustálou gradaci. Po prvním pěveckém duetu si obě sólistky vybraly hudbu francouzských skladatelů 19. století, komponovanou ve španělském stylu. Slavná Habanera z opery Carmen Georgese Bizeta vyzněla v podání Marie Svobodové fantasticky. Tato hudba jí vyloženě sedla, podařilo se jí skvěle nadávkovat potřebnou něžnou laškovnost v kombinaci s hravou drzostí. Carmen v jejím podání byla skutečně svůdná a nespoutaná.

 

08

 

V podobném duchu pak vyzněla i další skladba – Les filles de Cadix francouzského romantického skladatele Léa Delibese. V rytmu bolera se sálem zavlnila píseň námořnických dívek z přístavního španělského města Cádiz – Veronika Kaiserová svým působivým projevem vytvořila tu pravou přímořskou atmosféru a proměnila se z křehké vídeňské slečinky v divokou španělskou pirátku.

Hudbě Léa Delibese patřil i úplný závěr večera – „francouzský blok“ a zároveň i celý koncert uzavřel překrásný „Květinový duet“ z Delibesovy opery Lakmé. Podobně jako v úvodním Bachově dvojkoncertu, i zde se oběma interpretkám podařilo vzájemně napojit jedna do druhé a v líbezných hlasových konsonancích vytvořit dojem dokonalého souznění. Tento duet rozhodně patřil k vrcholům večera a právem si vysloužil dlouhotrvající potlesk, kterým si nadšené obecenstvo nakonec vyžádalo ještě přídavek – duet z Mozartovy opery Così fan tutte – „Ah guarda, sorella“.

 

07

 

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout profesionální práci souboru Barocco sempre giovane, který už dávno patří mezi stálice na české hudební scéně. Koncertní mistr souboru – Iva Svobodová Kramperová (která je mimochodem také úspěšnou absolventkou Akademie Václava Hudečka) vedla soubor velice jasně a svědomitě, takže i v těchto obtížných doprovodech dokázal citlivě reagovat na veškeré změny tempa, dynamiky i charakteru hudby přesně podle přání sólistů. Schopnost takto citlivě doprovázet není u komorních souborů žádnou samozřejmostí, není proto divu, že Barocco sempre giovane je vyhledávaným partnerem většiny našich špičkových sólistů.

Zahajovací koncert šestadvacátého ročníku Akademie Václava Hudečka byl plný mimořádných výkonů s dramaturgicky zajímavě sestaveným programem, a především s velmi milou a vřelou atmosférou. Vysokou úroveň koncertů lze tedy s velkou pravděpodobností očekávat i v celém následujícím týdnu plném hudby v Luhačovicích. Kdo tráví v těchto dnech čas v okolí tohoto lázeňského města, měl by určitě na některý z nadcházejících koncertů houslové akademie zavítat a zpříjemnit si léto krásnou hudbou.

 

4000

 

Foto: Facebookové stránky - MěDk Elektra, M. Kučerové, Václava Hudečka, Stránky města Luhačovice 

Barbora Prokopová

Klavíristka a pedagožka

Klavíru se věnuje od útlého dětství, vystudovala plzeňskou konzervatoř (Miroslav Brejcha) a HAMU v Praze (Prof. Ivan Klánský) s roční stáží na Sibeliově akademii v Helsinkách (Ilmo Ranta). Je vítězkou Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže v Plzni a Mezinárodní klavírní soutěže v Jürmale v Lotyšsku. Během studií získávala pódiové zkušenosti jako sólová a komorní hráčka, absolvovala prestižní klavírní kurzy v ČR i v zahraničí (California Summer Music v USA, ISA Reichenau v Rakousku, Kallio-Kuninkala ve Finsku). Od roku 2019 působí na konzervatoři v Plzni jako pedagožka a korepetitorka. Svou lásku ke komorní hře nadále zúročuje v komorních souborech Czech Philharmonic Virtuosi a Quintetto della Trota. Od roku 2014 působí jako autorka a redaktorka obecních novin v Nebílovech u Plzně.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.