KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Robert ďábel poprvé v Ostravě english

Opera Robert ďábel Giacoma Meyerbeera z roku 1831 zazní dnes vůbec poprvé v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. V titulní roli Roberta se budou alternovat maďarský tenorista György Hanczár a Španěl José Manuel.

„Ve své době byl Robert ďábel opravdu opulentní hit. Pro mne je dnes ale důležité najít podstatu příběhu i na úkor utlumení těch grandiózních efektů. Opera jako taková je na druhé straně výsostně obrazový žánr, takže i v naší inscenaci půjde o velké obrazy a diváci nebudou ochuzeni o vizuální efekty s vysokým počtem účinkujících. Ve vší spektakulárnosti středověké legendy o získání duše rytíře pro peklo ale musíme myslet především na intimní a velmi dojemný příběh milenců – vévody Roberta a princezny Isabelly.“ Tak o dílu  Giacoma Meyerbeera, představitele „velké francouzské opery“, autora  židovského původu, který se narodil v Německu, ale většinu života strávil ve Francii, hovoří režisér Dominik Beneš, absolvent operní režie na Akademii múzických umění v Praze.

Dílo je velkolepou podívanou s nádhernými áriemi, s efekty a s velkými baletními čísly. „Ve scéně se protíná několik rovin myšlenek, tou zásadní je kontrast světla a tmy: chrám, zašlá krása historických chrámových fresek s archandělem Michaelem zabíjejícím ďábla jakožto obraz nejvyššího dobra přemáhajícího zlo. Monumentální výjevy z obrazu Pád andělů Pietera Brueghela staršího či gotický chrlič, ze kterého se sype písek. Další metaforickou rovinou scény je pro mě vstup z posvátného prostoru do pekla – ze světla do tmy, prostupnost z jednoho světa do druhého, pomyslná brána pekel. Nebo reakce na gotické výtvarné umění, které přímo souvisí s původním záměrem opery,“ popsal svůj přístup k inscenaci scénograf David Janošek.

Roberta ďábla Meyerbeerův současník Fryderyk Chopin nazval „mistrovským kusem, kde ďáblové zpívají na hlásné trouby a mrtví vstávají z hrobů.“ Autor hudebního nastudování Adam Sedlický k ostravské verzi opery poznamenává: „V originální verzi má opera čtyři hodiny čistého času. Redukce pro současného diváka byly nezbytné – opera tak získala dramatický spád od zvednutí opony do posledních taktů. Finální součet našich škrtů se zastavil na čísle 83. V průzračné hudbě Roberta ďábla najdeme opravdu nádherné árie, například efektní úvod druhého dějství v podobě Robertovy árie nebo kavatinu princezny Isabelly ve čtvrtém dějství.“

Příběh točící se kolem lásky princezny Isabelly a vévody Roberta Normandského, kterého se snaží ovládnout jeho intrikánský přítel Bertram, do libreta podle středověké francouzské legendy zapracovali Eugène ScribeCasimir Delavigne. V titulní roli Roberta se budou alternovat maďarský tenorista György Hanczár a Španěl José Manuel, Bertrama nastudovali basbarytonisté Martin Gurbaľ a Miloš Horák, Isabellu ztvární Mariana Hochelová nebo Jana Sibera, role Alice byla svěřena Soně GodarskéMichaele Zajmi a Rimbauta se zhostí Václav Čížek nebo Martin Šrejma. Premiéru bude řídit dirigent Adam Sedlický a některá z dalších představení se odehrají pod taktovkou Marka Šedivého.

Foto: Archiv Národní divadlo moravskoslezské

Josef Zedník

Zpěvák, publicista

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál také na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal). Také pracoval několik let pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Má rád své nejbližší a pejska Endyho. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.Příspěvky od Josef ZedníkVíce z této rubriky