čtvrtek, 04 březen 2021 07:58

Opery Osud a Tři přání na CD Národního divadla moravskoslezského

Autor:

Národní divadlo moravskoslezské vydalo dvě operní nahrávky ze svého repertoáru. V roce 2015 nahrál Český rozhlas Ostrava v Divadle Antonína Dvořáka záznam opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů a v roce 2019 to byl Osud Leoše Janáčka. CD nejsou určena k prodeji, jsou spíše sběratelskou edicí a poslouží například jako prezentační předměty NDM. Obě díla byla uvedena v rámci dramaturgické řady NDM Operní hity 20. století a mají společné to, že jejich světové premiéry se odehrály v Brně až po smrti autorů a i dnes patří k málo uváděným opusům obou skladatelů. Už dříve divadlu vyšla CD s operami Armida Antonína Dvořáka a Věc Makropulos Leoše Janáčka.

 

100

 

Dramaturgie divadla uvádí, že opera Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života z roku 1929 měla v NDM premiéru v říjnu roku 2015. Vznikla na libreto Georgese Ribemonta-Dessaignese a její světová premiéra se uskutečnila v Brně až v roce 1971, tedy mnoho let po autorově smrti. Uvedení v NDM bylo před pěti lety teprve třetím nastudováním u nás. Režie se ujal Jiří Nekvasil a hudebního nastudování Jakub Klecker. Ten také na nahrávce řídí orchestr opery NDM. „Pohádkový příběh vypráví o víle, která plní tři přání stárnoucím manželům, divák ale sleduje vyprávění formou natáčení filmu,“ stručně objasňuje obsah děje divadlo. Na nahrávce účinkují Josef Škarka, Lucie Kašpárková, Jorge Garza, Eva Dřízgová-Jirušová a další sólisté, sbor a orchestr opery NDM. „Nahrávka je vůbec prvním kompletním záznamem jevištního uvedení opery, dříve vydal Supraphon na CD jen vybrané scény. V roce 2016 odvysílal záznam ČRo na stanici Vltava,“ doplňuje divadlo s tím, že ho už není možné přehrát z archivu.

 

KasparkovaSkarkaGarzaDrizgovaJirusovaOnuferHrochova

 

Čtvrtá opera Leoše Janáčka, Osud z roku 1907, měla v Ostravě premiéru v říjnu před třemi lety. Opus v režii Jiřího Nekvasila s hudebním nastudováním Jakuba Kleckera se dočkal několika ocenění. „Na pražském Festivalu hudebního divadla OPERA 2020 se stalo favoritem diváků a cenu poroty (zvanou Libuška) tam získal představitel skladatele Živného Martin Šrejma. V září 2019 pořídila záznam opery Česká televize, odvysílala jej na stanici ČT art v květnu 2020 a je stále dostupný na i-vysílání,“ informuje NDM a uvádí operu do souvislostí: „Janáček do díla zakomponoval dvě své osudové události – přišel o jedinou dceru a krátce nato potkal v Luhačovicích další ze svých múz.“

 

MartinSrejmaZivny

 

Právě v tomto lázeňském městě se opera odehrává, závěr pak po letech na konzervatoři. Vypráví tragický příběh lásky skladatele Živného k Míle Válkové. Libreto napsala dle Janáčkova zadání Fedora Bartošová, skladatel je sám několikrát přepracoval. „NDM se nastudováním Osudu stalo po Národním divadle Brno teprve druhým divadlem na světě, které tak postupně uvedlo na scénu všechny opery skladatele,“ připomíná režisér a ředitel NDM Jiří Nekvasil. Na nahrávce účinkují Martin Šrejma, Veronika Rovná Holbová, Petra Alvarez Šimková a další. Orchestr a sbor opery NDM řídí opět Jakub Klecker.

 

RovnaHolbovaVeronikaSrejmaMartin

 

„NDM vydalo jako první v této edici nahrávku opery Armida Antonína Dvořáka (nahrávka i premiéra 2012, CD vydáno 2015) a poté záznam opery Leoše Janáčka Věc Makropulos s Evou Urbanovou v hlavní roli (nahrávka vznikla v roce 2012, vydáno 2018),“ uzavírá dosavadní výčet edice NDM.

 

Foto: NdM, Martin Popelář

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.