KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Tomáš Netopil: Kroměříž je geniální místo. Kurzy lákají čím dál víc cizinců english

„Spolu s akademií organizujeme i festival, na kterém dostávají příležitost vystoupit nejlepší účastníci kurzů.“

„Všichni lektoři jsou vynikající interpreti i zkušení pedagogové a mají již za ta léta nejenom krásný vztah ke Kroměříži, ale hlavně intenzivní vztah k mladým umělcům.“

„Je to týden nesmírně intenzivní, podněty, které by student získával v průběhu týdnů a měsíců, tady má šanci získat v krátkém čase a rovnou v mezinárodní společnosti.“

Každoroční práce s akademickým orchestrem

Dirigent Tomáš Netopil miluje rodnou Kroměříž, kde prožil dětství i hudební mládí. Nyní do tamního krásného prostředí zve mladé umělce z celého světa a při kurzechfestivalu Academy Kroměříž jim nabízí umělecké vedení i koncertní příležitosti. Obohacuje tak kulturní život města a dává o něm vědět daleko za hranice.

Realizovat Letní hudební akademii pro studenty z celého světa je vaše myšlenka? 

Snad to nebude znít neskromně, ale ano, já s tím přišel. Ovšem od myšlenky vede dlouhá cesta k samotné realizaci. Manželé Křivánkovi, kteří se od počátku vzniku akademie intenzivně starají o plynulý chod všech ročníků, mě ještě v období mého snění o této letní aktivitě seznámili s Janou Kubáčovou, ředitelkou zlínského kulturního centra a naší výkonnou ředitelkou, která dala akademii její jedinečnou tvář a která je hlavním motorem každého dalšího ročníku. Její zkušenosti s praktickým vedením kulturních akcí se odrážejí v unikátní atmosféře nejenom studentům, ale i našim věrným posluchačům a příznivcům. Již zmínění manželé Křivánkovi jsou dalším, nezbytným článkem celého organizačního týmu. S jejich obrovskou pomocí můžeme pracovat a využívat krásné prostory kroměřížské konzervatoře a ZUŠ Kroměříž, které jsou v samotném historickém srdci města a tvoří ideální komplex celé akademie. Spolu s akademií organizujeme i festival, na kterém dostávají příležitost vystoupit nejlepší účastníci kurzů s renomovanými umělci a našimi lektory.

Tradiční zakrojení akademického dortu (Tomáš Netopil, Jana Kubáčová)

Můžete zaměření a působnost Akademie více přiblížit?

Specializuje se na výuku studentů konzervatoří a vysokých uměleckých škol, předpoklad je, že jde o studenty od sedmnácti do sedmadvaceti let, ale jestliže se objeví výrazný talent, může být výjimečně i mladší. Obory jsou především smyčcové nástroje, klavír, cembalo, operní zpěv, hudební management a klavírní korepetice, zaměřená zejména na operní pěvce. To je opravdu speciální disciplína a myslím si, že také velmi důležitá. Lektory jsou renomovaní umělci. Housle vyučují Dalibor Karvay, což je první koncertní mistr Vídeňských symfoniků a od roku 2014 také profesor houslí na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst, a Fedor Rudin, který působil jako koncertní mistr Vídeňské státní opery a Vídeňských filharmoniků a v současné době se věnuje sólové a pedagogické činnosti. Violista Pavel Nikl je zakládajícím členem věhlasného smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet a jeho oborem je tedy viola a komorní hudba pro různá smyčcová tělesa. Violoncello učí skvělá pedagožka a interpretka Michaela Fukačová, rodačka z Brna, žijící a působící mnoho let v Dánsku. Klavíristy jistě potěší pedagogické vedení Iva Kahánka, našeho předního klavírního virtuosa, a hráče na cembalo zase jistě zaujme Barbara Maria Willi, děkanka Hudební fakulty JAMU a skvělá pedagožka a umělkyně, působící po celé Evropě. Klavírní korepetici operních pěvců vede Zdeněk Klauda, dirigent a pianista, který se práci s operními pěvci věnuje v Národním divadle v Praze. Operní pěvce mají na starosti manželé Plachetkovi, tedy skvělá sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista světového formátu Adam Plachetka. Lákadlem je rovněž hudební management, kde studentům již sedmým rokem předává své zkušenosti ředitel České filharmonie a Pražského filharmonického sboru David Mareček. Všichni lektoři jsou vynikající interpreti i zkušení pedagogové a mají již za ta léta nejenom krásný vztah ke Kroměříži, ale hlavně intenzivní vztah k mladým umělcům, kteří chtějí získat nové poznatky ve svém oboru a dále se rozvíjet. 

Jaký je tedy rozdíl mezi řádným studiem na škole a těmito prázdninovými kurzy?

Máme úplně jiný přístup ke vztahu mezi studentem a pedagogem. Pedagog je tu starší kolega, rádce, předávající své zkušenosti. Studenti sice opět tráví čas se svým nástrojem, ale poněkud jiným způsobem a hlavně s jinými pedagogy, než po dobu řádného studia na škole. Mají možnost se seznámit s dalšími technickými postupy, prohlubují se dovednosti a rozšiřují obzory. Studenti zjišťují, jak se to dělá jinde, navazují nové kontakty a nová přátelství. Účast na takových letních aktivitách je hrozně fajn, sám jsem si to jako student užíval, když jsem jezdil na houslové kurzy, a proto se o takovou aktivitu také dále starám a o ni pečuji. Je to týden nesmírně intenzivní; podněty, které by student získával v průběhu týdnů a měsíců, tady má šanci získat v krátkém čase a rovnou v mezinárodní společnosti. Náš úkol tkví v tom, aby podněty nejenom byly, ale aby byly co nejkvalitnější, a navíc aby vznikl i prostor pro neformální aktivity. Zařazujeme také besedy a přednášky, které studenty posílí celkově – práce s trémou, tolik důležité duševní zdraví či sebeprezentace.

Neformální setkávání (Fedor Rudin, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil)

Odkud tito studenti jsou? Jen z České republiky, nebo i ze zahraničí?

Studenti jsou samozřejmě z České republiky, ale čím dál větší podíl přijíždí ze zahraničí, ze Slovenska, Rakouska, Švýcarska, Polska, Norska, z Tchaj-wanu a z dalších zemí. Zaznamenáváme letos rekordní počet přihlášených zájemců, všechny ale přijmout nemůžeme. Je nám vždycky líto, když musíme nadějné a talentované hudebníky odmítnout. O všechny se chceme řádně a komplexně postarat a vedle kvalitního pedagogického vedení jim nabízíme i celou řadu dalších aktivit, které jsou s touto jedinečnou letní atmosférou spojeny. Společné setkávání, koncerty, akademický orchestr nebo lekce jógy. Díky další naší aktivitě, Festivalu Academy Kroměříž, dostávají studenti možnosti se také představit místnímu publiku a předvést své kvality a nabyté zkušenosti.

Jak je to s prostorovými možnostmi? V Kroměříži přece není koncertní sál… 

Kroměříž je naopak geniální lokalita, všechno máte v docházkové vzdálenosti a navíc na vás dýchá naprosto jedinečná atmosféra „hanáckých Athén“. Využíváme prostory konzervatoře a ZUŠ, které na sebe navazují a které jsou pro naše potřeby ideální. Pořádáme koncerty na Arcibiskupském zámku v jeho Sněmovním sále a také v krásných prostorách Květné zahrady. Jsou to všechno atraktivní místa, které publikum rádo navštěvuje; je o ně velký zájem. Dalším místem, které využíváme, je Kino Nadsklepí, které má přímou spojitost s Antonínem Dvořákem. Uskutečnil zde premiéru oratoria Stabat Mater, hrálo se tu s doprovodem klavíru. Zapříčinil to přátelský vztah Antonína Dvořáka s kroměřížským lékařem, doktorem Emilem Kozánkem, jehož potomek Viktor byl členem Filharmonie Bohuslava Martinů; zase jeho synové, Robert a Marcel Kozánkovi, jsou nyní členové České filharmonie; Viktor teď zlínské filharmonie. V Kině Nadsklepí probíhá dopolední výuka, odpoledne workshopy a přednášky a večer studentské koncerty. Letos je velkým lákadlem přednáška Jiřího Zahrádky, která se bude věnovat stému výročí premiéry opery Příhod lišky Bystroušky. Zajímavá bude určitě i letošní beseda s Ivem Kahánkem a s mojí ženou, psycholožkou, věnující se a pečující právě o studenty konzervatoře a gymnázia. Beseda se jmenuje Toulky studentskou duší a bude zaměřena na téma duševního zdraví studentů, jak pracovat s úspěchem/neúspěchem, se sociálními médii a nebo kritikou. Neboť co může být křehčího než psychika studenta uměleckého oboru na konzervatoři, který hledá své místo v uměleckém světě? 

Slavnostní koncerty ve sněmovním sále

Jste také dramaturgem celého festivalu. Na jaké koncerty se tedy můžeme těšit?

Akademie je již tradičně protknuta festivalem, na kterém se představují nejenom naši současní studenti, ale i naši laureáti, absolventi a samozřejmě také renomovaní umělci, kteří tvoří nedílnou součást festivalu.

Letošní zahájení 15. srpna bude opět ve znamení baroka a představí se na něm vedle domácího souboru Collegium Colloredo vokální soubor Drei Engel. Jeho členky Markéta KlaudováPavla Radostová jsou našimi absolventkami, takže spojitost s akademií je více než jasná. Další zajímavý koncert proběhne v sobotu 17. srpna a představí se na něm vokálně-instrumentální soubor Čarotaj. Jejich interpretace folkloru moravského Slovácka je pro mě velkým objevem a myslím, že i krásným osvěžením našeho festivalu.

18. srpna nás čeká slavnostní koncert, který se bude konat ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku. Koncert k výročí Roku české hudby uvede ukázky z operních děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Účinkovat budou mladí zpěváci: Nina Krížová, slovenská sopranistka, nositelka mimořádného ocenění Letní hudební akademie Kroměříž v roce 2023, ukrajinská sopranistka Anastasiia Babiiuk, oceněná na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka, český barytonista Radek Martinec, laureát loňského ročníku kroměřížské akademie, a jako host vystoupí tenorista Daniel Matoušek. To vše za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod mojí taktovkou. Další zajímavý koncert proběhne v úterý 20. sprna a bude plně v režii zpěvačky Tamary Morozové. Ta je také naší absolventkou, ale nejenom v pěveckém oboru, nýbrž i v oboru hudebních projektů, který vede již zmíněný David Mareček. Tamara s kolegy vytvořila projekt Lieder Society, který již jistou dobu funguje a letos ho představí v místě svého zrodu. Inovativní a osobité pojetí programu bude velkým zážitkem. Vedle těchto festivalových koncertů nás čeká pochopitelně celá řada koncertů studentských, které tvoří integrální součást akademie.

Festival ukončí Závěrečný koncert 22. srpna, opět ve Sněmovním sále zámku, který budu také dirigovat. Dva smyčcové orchestry, vytvořené z Akademického komorního orchestru, složeného ze studentů z pěti států, špičkoví umělci a smyčcové kvarteto, složené z pedagogů, zahrají Fantazii na téma Thomase Tallise od Ralpha Vaughana Williamse. Prostředí Sněmovního sálu je pro provedení této skladby naprosto dokonalé! Večer samozřejmě vyvrcholí, jako každoročně, vyhlášením laureátů Academy Kroměříž 2024.

Rezonuje Letní hudební akademie a její náplň i během školního roku?

Ano. Snažíme se propojovat naše laureáty a mimořádné osobnosti jak s orchestry, tak i s festivaly, na kterých se mohou prezentovat a dostávat tak nové šance a příležitosti pro svůj umělecký růst. V červnu vystoupili dva naši laureáti violoncellistka Štěpánka Plocková a klavírista Adam Znamirovský na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě a další propojení s festivaly a organizátory intenzivně budujeme.

Tomáš Netopil

Foto: archiv akademie, Marco Borggreve

Karla Hofmannová

Hudební a divadelní publicistka, novinářka, kulturoložka

Pochází z Brna, kde žije a pracuje. Vystudovala pěveckou konzervatoř v Brně a kulturologii v Praze. Pracovala na různých pozicích v kultuře, jako zpěvačka, pedagožka, působila v marketingu a managementu kulturních institucí, což ji přivedlo ke kulturní politice a k žurnalistice. V současné době je v důchodu a působí jako nezávislý novinář, píše recenze především na opery a koncerty klasické hudby a realizuje rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se profilují v oblasti kultury. Zajímá se o historii a cestování a jejím velkým koníčkem a relaxací jsou malá vnoučata.



Příspěvky od Karla Hofmannová



Více z této rubriky