čtvrtek, 10 říjen 2019 08:28

FOK představí dětem české skladatele, začne Smetanou

Autorka:

Čtyři nejznámější české skladatele: Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů postupně představí dětem Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Pomůžou mu v tom skřítci Béďa a Betty, které ztvární herci Tomáš Kyselka a Anna Jiřina Daňhelová. Tradiční cyklus koncertů pro rodiny s dětmi Orchestr na dotek začne už tuto sobotu 12. října od 11 hodin. První přijde na řadu Bedřich Smetana a jak jinak než v „jeho“ síni v Obecním domě.

 

001

 

Béďa je dlouhý, Betty krátká, oba leccos vědí o hudbě. Třeba to, že se Bedřich Smetana narodil v pivovaru, jak se tančí Luisina Polka bez obalu, jak věštci hrají na harfy nebo kolik pramenů vyvěrá z Vltavy. A dětem to budou vyprávět podle scénáře a v režii Vladimíra Jopka. Vedle FOKu, který povede dirigent Jan Kučera, vystoupí ještě Talichovo kvarteto, Hudební klub Fík a studenti Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy.

Koncerty Orchestru na dotek jsou určeny pro rodiče s dětmi ve věku 5 – 13 let. Program trvá přibližně 50 minut. Děti si poslechnou části Mé vlasti a Prodané nevěsty, zazpívají si, zatančí, dozvědí se mnoho hudebních zajímavostí, zasoutěží si a nakonec budou moci přijít i na pódium a zkusit si zahrát na nástroje pod dohledem hudebníků z orchestru. Získají tak představu o tom, jaké je být třeba harfistkou nebo tympánistou.

 

 

Foto: Petr Dyrc

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.