čtvrtek, 25 srpen 2022 09:48

Tělesa Slovenské filharmonie na Slovensku i v zahraničí

Autor:

Slovenská filharmonie, Slovenský filharmonický sbor a Slovenský komorní orchestr se koncem tohoto měsíce a začátkem září představí na domácích i zahraničních pódiích. Koncerty v jejich interpretaci zaznějí ve švýcarském Murtenu, v německém Mannheimu a polském Krakově, v Trenčianských Teplicích, Stupavě, Bojnicích i v Bratislavě.

 

200

 

První slovenský orchestr se svým šéfdirigentem Danielem Raiskinem a švýcarským dirigentem Christophem-Mathiasem Muellerem odcestují do města Murten, kde Mueller zastává post uměleckého ředitele festivalu Murten Classic. Pod jeho vedením zaznějí koncerty ve čtvrtek 25. a v pátek 26. srpna s díly Rossiniho, Barbera a Sibelia. Zároveň se představí norská houslistka Eldbjørg Hemsing. Daniel Raiskin povede koncert v neděli 28. srpna, a to se skladbami Ljadova, Raffa, Musorgského a Stravinského. Na tomto koncertě zahraje mladý švýcarský houslista Anatol Toth.

Slovenská filharmónia a svetoznámy tenorista José Cura vystúpia spoločne po prvýkrát na jednom pódiu v sobotu 3. septembra 2022 o 19.00 h., na Námestí pred Pradiarňou na Páričkovej ulici v Bratislave,“ uvádí Slovenská filharmonie. Tenorista si přizval slovenskou sopranistku Evu Hornyákovou a mezzosopranistku Polinu Shamayevu. V jejich podání pod taktovkou Daniela Raiskina zaznějí romantické a veristické árie a dueta.

 

201

 

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom vycestujú do nemeckého univerzitného mesta Mannheim, kde sa naša zborová jednotka predstaví po boku Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz,“ informuje produkce. V nastudování britského dirigenta Michaela Francise tam sbor 3. září přednese díla Messiaena, Stravinského, Tallise, Ligetiho a Skrjabina. Dále těleso se sbormistrem Adamem Sedlickým vystoupí na prvním koncertě čtyřiadevadesáté sezóny Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda, a to v monumentální Mahlerově Druhé symfonii. „Sólistkami večera budú sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Terézia Kružliaková. Koncert sa uskutoční v piatok 9. septembra 2022 o 19.00 h. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu,“ zve SOSR.

 

202

 

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem uvedou koncerty ve slovenských městech a v Polsku. „V piatok 2. septembra Záverečný koncert 76. Hudobného leta v Trenčianskych Tepliciach, v sobotu 3. septembra koncert v rámci podujatia Hudba v Synagóge v Stupave a v nedeľu 4. septembra uzavrú Hudobné leto v Bojniciach, v Huňadyho sále na Bojnickom zámku,“ předznamenává soubor s tím, že se v sobotu 10. září představí na Szymanowského festivalu v Krakovské filharmonii v Polsku. Program koncertu je sestaven z děl Janáčka, Respighiho, Zeljenky, Bergera, Lutosławského a Bartóka.

 

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.