čtvrtek, 20 duben 2023 19:58

FOK odtajnil program 89. koncertní sezóny a Roku české hudby

Autor:

„Mezi události následující sezóny patří hned zahajovací koncert s vystoupením houslisty Maxima Vengerova.“

„Na jeden koncert se do Prahy vrátí bývalý šéfdirigent Pietari Inkinen.“

„Velkou událostí slibuje být zakončení sezóny open-air koncertem ve Vyšehradských sadech, kde zazní Smetanova Má vlast. Před závěrem sezóny uslyší publikum za rok rovněž Mahlerovu Druhou symfonii „Vzkříšení“.“

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-09

 

Ústředním motivem příští sezóny Pražských symfoniků je Rok české hudby 2024. Uskuteční se, včetně veřejných generálek, 89 koncertů, jejichž počet odpovídá skutečnosti, že jde o 89. sezónu orchestru. Končit se má na Vyšehradě open-air koncertem k 90. narozeninám tělesa, za tónů Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Orchestr se zkratkou F.O.K. v názvu se totiž zrodil v roce 1934.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude v sezóně 2023/2024 pracovat čtvrtým rokem pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera. Sezóna zasáhne do Roku české hudby 2024, který se nevyhýbá „čtyřkové magii“. Čeští dirigenti a čeští sólisté budou hrát českou hudbu, ale jako poctu českým autorům ji budou uvádět i zahraniční hosté. Dramaturgii však mimo jiné určuje i „pražská linka“ – premiéry děl tuzemských, spíše mladších autorů, věnovaných Praze.

Mezi „highlighty“ následující sezóny patří hned zahajovací koncert s vystoupením houslisty Maxima Vengerova, který za vedení šéfdirigenta Tomáše Braunera provede Brahmsův Houslový koncert D dur; stejný večer zazní i Šestá symfonie „Symfonické fantazie“ Bohuslava Martinů. Jde o koncert, který bude natáčen a posléze uveřejněn na kanále Youtube. U Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK si svůj debut odbudou americký dirigent Case Scaglione a Armén Sergey Smbatyan, ale také dirigentka Michaela Rósza Růžičková, která se představí na dosud nevyužívaném pódiu v Divadle Hybernia. Mimořádnou událostí se stane provedení Koncertu pro dvě trubky a orchestr Fazila Saye, jehož sólových partů se ujmou Sergei Nakariakov a Gábor Boldoczki.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-04

 

Rozsáhlý prostor dostanou klavírní virtuosové jako například Garrick Ohlsson, Fazil Say, Olga Kern, Yulianna Avdeeva, Ivo Kahánek či Lukáš Vondráček; s ním bude navíc spolupráce pokračovat i formou nahrávání. Francouz Lucas Debargue zahraje v Obecním domě málo uváděný Klavírní koncert Graźyny Bacewicz.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-07

 

Uskuteční se také premiéry soudobé hudby: objednávky byly zadány autorům Kryštofu Markovi (hornový koncert Vzpomínky, který přednese první hornistka Pražských symfoniků Zuzana Rzounková) a Janě Vöröšové (od ní zazní vánočně laděná skladba Pražský kapr). Vřelé osobní vzpomínky šéfdirigent Tomáš Brauner chová k dirigentské legendě Leonardu Slatkinovi, který provede v české premiéře svou vlastní skladbu. Na jeden koncert se do Prahy vrátí bývalý šéfdirigent Pietari Inkinen, ale také dirigenti Jac van Steen nebo Eugene Tzigane. K oslavám Roku české hudby se připojí také Ion Marin nebo Andrej Borejko a váženým hostem má být Petr Altrichter, letos třiasedmdesátiletý, který byl na počátku 90. let šéfdirigentem tělesa.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-03

 

Začátek sezóny má na konci prázdnin patřit tradičnímu populárnímu koncertu pro všechny generace ve Valdštejnské zahradě, kde zazní filmová hudba společně s Verdiho a Smetanovými díly. Velkou událostí slibuje být slavnostní zakončení sezóny open-air koncertem k 90. výročí vzniku orchestru ve Vyšehradských sadech, kde zazní Smetanova Má vlast. Před závěrem sezóny, tedy za rok, uslyší publikum rovněž Mahlerovu Druhou symfonii „Vzkříšení“, a to za účasti sólistek Belly Adamové a Olgy Jelínkové a Pražského filharmonického sboru.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-05

 

Mimořádnými projekty budou oslava 70. narozenin Jiřího Pavlici, Pocta Petru Hapkovi s Ondřejem Rumlem nebo večer české filmové hudby s dirigentem Janem Kučerou a s Ondřejem Brouskem. Pokračuje také spolupráce s Matějem Formanem v úspěšných představeních Kouzelná Rybovka a Janovy pašije. Vedle orchestrálních koncertů si návštěvníci mohou vybrat také z šesti komorních řad. A připraveny jsou opět programy pro děti.

Cyklus Stará hudba přivítá špičkové specialisty. Abonentní řadu zahájí Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem, dále se v cyklu objeví nizozemské Radio Antiqua, polské Trio Orkiestra Historyczna, gruzínský soubor Shvidkatsa nebo český vokální soubor Cappella Mariana. Německý kontratenorista Andreas Scholl přijede s písňovým programem a závěrečný koncert bude patřit nizozemskému flétnistovi Eriku Bosgraafovi.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-06

 

V tuzemsku je plánována účast na festivalu Lípa Musica, kde orchestr vystoupí s klavíristou Lukášem Vondráčkem, na festivalu Pražské jaro a na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Ostře sledovaným bude turné Pražských symfoniků do Japonska a Jižní Koreje v lednu 2024. Cesty však zavedu orchestr i do Bratislavy, na Brucknerfest v rakouském Linci a na jaře 2024 do velkého sálu Festspielhausu v Salcburku, kde pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera představí tři různé české programy. Zájezdová činnost do ciziny se obnovuje pozvolna; důvodem je podle ředitele Daniela Sobotky spíše ekonomická situace než covid.

 

2023-04-20-FOK-nova-sezona-01

 

Foto: Diago Mariotta Mendez, Jan Kolman, Chris Lee, Marco Borggreve, Petr Dyrc, Daniel Havel, Shvidkatsa (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.