pondělí, 28 říjen 2019 09:30

Osmnáctý ročník festivalu Lípa Musica uzavřel Janoska Ensemble

Autor:

Závěrečný týden hlavní koncertní řady 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završilo strhující vystoupení světově populárního ansámblu sourozenců Janoškových. Skupina se slovenskými kořeny přijela v sobotu do Nového Boru s programem představujícím i hity z poslední nahrávky nazvané Revolution, posílena ještě o dalšího bratra – zpěváka. Publikum závěrečného koncertu okouzlil Janoska Ensemble nejen perfektní řemeslnou kvalitou hudební produkce, ale také výjimečným smyslem a citem pro důvtipné propojování žánrů a mistrovské zvládnutí improvizace.

 

9

 

Soubor a jeho „Janoska style“ se stal už mezinárodním fenoménem. Dlouhá hudební tradice rodu Janošků, přirozené muzikantství a zkušenosti získané v prestižních evropských hudebních institucích činí z kvarteta soubor, který publiku svým originálním přístupem otevírá nové hudební obzory. Janoska Ensemble využívá motivy různých žánrů, vlastní kompoziční prvky i umění improvizace. Dokonalou souhru umocňuje společné bratrské cítění.

 

17

 

Spontánní brilantní muzikalita, vášnivý náboj, ohnivý temperament, který předvedli i v tanci, a vřelý vztah k publiku prezentovaný průvodním slovem korunovaly závěrečný večer na mimořádný umělecký zážitek.

Lípa Musica nabídla svému publiku setkání s hudebním tělesem, které patří na přední světové scény. Večer konaný za účasti hostů z řad představitelů krajské samosprávy a veřejného i soukromého sektoru měl slavnostní nádech nadcházejícího výročí vzniku Československa. Publikum odměnilo umělce dlouhotrvajícími ovacemi.

 

21

 

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se konal od 17. září do 26. října a nabídl 22 akcí na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska. Definitivní tečku za 18. ročníkem festivalu učiní ve čtvrtek 7. listopadu tradiční projekt Má to smysl! ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa, který letos zaštítí současný umělecký garant festivalu, houslista Josef Špaček. Koncert letos poprvé bude v Kulturním domě Crystal.

Pro příští rok jsou již zveřejněny plány pro zahajovací koncert a zároveň Koncert pro Liberecký kraj. Uskuteční se v sobotu 12. září 2020 v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Další hvězdou v této sérii se stane proslulý soubor L'Arpeggiata, který před dvaceti lety založila Christina Pluhar, renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska. Soubor kombinuje starou hudbu s množstvím tradičních stylů z celé Evropy i mimo ni a s hudbou soudobou. Překvapuje inovativním přístupem opírajícím se o improvizaci. Do Česka přiveze projekt Teatro d’Amore - strhující kombinaci Monteverdiho písní, brilantní hry na dobové nástroje a tance.

 

8

 

23

 

6

 

Foto: Lukáš Marhoul

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.