Letošní Dvořákova Olomouc v sedmi koncertech
„Už v první skladbě z odkazu Václava Riedlbaucha – Instrumentální mši – lze zavzpomínat na události roku 1968 a následné nejisté období.“
„Hudebně-literární pořad Dvořákův americký sen bude zajímavým způsobem reflektovat dobu, kdy k jeho žákům patřili Afroameričani i původní obyvatelé kontinentu – indiáni.“
„Závěrečný koncert festivalu ovládne Třetí symfonie Gustava Mahlera.“
Už po osmnácté se letos koná mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc. Začne 16. května a nabídne sedm koncertů v jednom týdnu, závěrečný 24. května. V programu nechybí tradiční film-koncert v kině Metropol, Janáčkova filharmonie Ostrava přijede s Třetí symfonií Gustava Mahlera, v plánu je česko-americký jazzový večer, ale zazní i komorní hudba v podání Acelga Quintettu. Přehlídku pořádá místní Moravská filharmonie.
První koncert se odehraje v kostele Panny Marie Sněžné. Festival tak otevře Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Vronským. Tématem jim bude Touha po svobodě aneb naše historie v zrcadle české hudby. Už v první skladbě z odkazu nedávno zesnulého skladatele, pedagoga a manažera Václava Riedlbaucha – Instrumentální mši – lze zavzpomínat na události roku 1968 a následné nejisté období. Reakcí na vyhlášení druhé světové války bude druhá skladba večera, a to kantáta Polní mše Bohuslava Martinů, kterou skladatel věnoval československým dobrovolníkům na francouzské frontě. Barytonové sólo přednese Martin Gurbaľ a sborových partů se chopí Pěvecké sdružení moravských učitelů. Závěr koncertu bude patřit symfonické básni Píseň bohatýrská od Antonína Dvořáka. „Dále není bez zajímavosti, že Dvořákovu Píseň bohatýrskou premiéroval v roce 1898 ve Vídni právě Gustav Mahler, jehož Symfonie č. 3 uzavře letošní festival“, říká ředitel orchestru Jonáš Harman. Koncert začíná 16. května v 19 hodin.
Druhým setkáním bude německý filmový fantasy-horor Jak Golem na svět přišel z roku 1920, ke kterému napsal hudbu v duchu tehdejší doby americký skladatel a dirigent Robert Israel. Ten s Moravskou filharmonií pražský židovský příběh převypráví v Kině Metropol 17. května opět od sedmi hodin večer.
Flétnistka Hanna Mangold, hobojista Sebastian Poyault, klarinetista Julius Kircher, fagotistka Antonia Zimmermann a hornistka Amanda Kleinbart – to jsou členové mladého, ale vysoce ceněného německého dechového Acelga Quintettu. Soubor zahraje úpravu Předehry k opeře Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta, Dechový kvintet D dur Josefa Bohuslava Foerstera, Dechový kvintet Pavla Haase, Zemlinského Humoresku a vrcholem koncertu bude úprava „Amerického“ smyčcového kvartetu Antonína Dvořáka. To vše 19. května v 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci – Hejčíně.
Dva moravské soubory, Musica figuralis pod vedením Marka Čermáka a Ensemble Versus s Vladimírem Maňasem, spolu návštěvníky čtvrtého koncertu provedou duchovní hudbou vztahující se textově k době Velikonoční s připomínkou radosti z Kristova vzkříšení. 20. května od 19 hodin tak v Slavnostním sále Vojenské nemocnice v Olomouci zazní zpívaná i instrumentální hudba klasicistních autorů Josepha Puschmanna a Michaela Haydna.
Hudebně-literární pořad Dvořákův americký sen bude zajímavým způsobem reflektovat dobu, kdy skladatel působil v Americe. Tehdy k jeho žákům patřili Afroameričani i původní obyvatelé kontinentu – indiáni. Posluchači uslyší skladby právě těchto Dvořákových studentů, ale i hudbu jejich slavného učitele. Milovníci gospelů si taky přijdou na své. O hudební čísla se postarají mezzosopranistka Petra Vondrová, klarinetista Irvin Venyš a klavírista Martin Kasík. Pořadem bude provázet herec Jan Šťastný. V sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci 21. května začne koncert v sedm hodin večer.
22. května bude večer patřit svéráznému jazzmanovi, trumpetistovi Lacovi Deczimu a jeho seskupení Celula New York, které s ním hraje ve složení Jan Uvira – klávesy, Michael Krásný – basová kytara a Vaico Deczi – bicí. Od 20 hodin budou společně hrát své skladby a improvizovat v olomouckém Jazz Tipet Clubu.
Závěrečný koncert festivalu ovládne Třetí symfonie Gustava Mahlera, a to v kostele sv. Mořice 24. května od 19 hodin. Monumentální dílo zahraje Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou svého šéfdirigenta Heika Mathiase Förstera. Sólový part ve čtvrté a páté větě přednese naše přední altistka Jana Sýkorová, sborové pasáže zazpívají Koncertní sbor Permoník z Karviné pod vedením sbormistryně Martiny Juríkové a ženská část Českého filharmonického sboru Brno, kterou připravil sbormistr Petr Fiala.
Epilogem festivalu Dvořákova Olomouc 2019 bude ještě vystoupení Lisztova komorního orchestru z Budapešti s uměleckým vedoucím Péterem Tfirstem. Na koncertě zazní Mozartovo Divertimento D dur K. 136, a taky Serenáda G dur K. 525 „Malá noční hudba“. Svým způsobem bude i závěr těchto ozvěn festivalu patřit Gustavu Mahlerovi. Ten totiž upravil Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ Franze Schuberta pro komorní orchestr. Poslechnout si ho můžete na koncertě, který se koná 13. června v Redutě, v sále Moravské filharmonie Olomouc od 19 hodin.
Foto:
Příspěvky od Josef Zedník
- Komedianti před Sedlákem kavalírem ve Státní opeře netradičně a tradičně
- Pene Pati a Amina Edris v Rudolfinu – nádherný koncert!
- Zvony a Oedipus rex, který v titulní roli totálně selhal, v Národním divadle pod taktovkou Johna Fioreho
- Úloha recenzenta. Kam smí a kam už nesmí vkročit?
- FOK uvedl gratulační koncert Josému Curovi. Chtělo to více zpívajícího mistra
Více z této rubriky
- Slovenská filharmonie uvede díla s jižanskou příchutí
- Alžběta Poláčková jednou z mnoha tváří příštích dní u Pražských symfoniků
- SOČR hostí mladé z ‚Ježkárny‘
- Wolf Matthias Friedrich zazpívá ve Dvoře Králové
- Sarkasmy. Nový počin baletu Národního divadla
- Česká filharmonie přivítá hvězdného Andsnese
- Hudební výstavy v Ostravě i Brně
- Jan Kučera v Košicích k provedení filmové hudby
- Nizozemsko-kanadský Butter Quartet hostem v brněnském konventu
- Slovanské tance komplet. ČNSO tvarovaný Petrem Altrichterem