Zlínská filharmonie nabídne slavnostní sezónu
Dvacet mimořádných koncertů přidá v příští sezoně Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně k téměř třiceti koncertům v pěti abonentních řadách. O zahájení 24. září se postará houslista Josef Špaček. V průběhu sezóny zazní velké symfonie Gustava Mahlera a Richarda Strausse. Vrcholem celoročních oslav 75. výročí založení orchestru bude koncert 29. dubna se sopranistkou Pretty Yende. Vybrané koncerty stávající sezony plánuje orchestr v případě rozvolnění odehrát open air v srpnu či v září.
„Aktuálně, tedy na začátku května 2020, je pro nás nejdůležitější, abychom mohli znovu koncertovat v přijatelných podmínkách, a to jak pro náš orchestr, tak také pro posluchače. Oznámení plánu postupu uvolňování podmínek pro koncerty vládou ČR je pro nás zásadní výchozí bod, na základě kterého můžeme nejen plánovat, ale především uskutečňovat naše koncerty. Jsem optimistou a věřím, že letos v srpnu či září to již bude možné. Chceme také podle situace odehrát část koncertů stávající sezony 2019-2020. Pokud to bude možné, rádi bychom některé z koncertů odehráli venku, tedy jako open-air koncerty. Platforma Baťova institutu je pro nás i pro naše posluchače osvědčeným místem,“ dodává k plánům stávající sezony ředitel FBM Josef Němý.
V příští sezoně se v abonentních cyklech A a B se představí světoví interpreti. Filharmonie přizve k hostování polského houslistu Jarosława Nadrzyckého, rumunského violoncellistu Andreie Ionița, německo-ruskou pianistku Olgu Scheps, jihokorejskou violoncellistku Mee-Hae Ryo nebo slovenského houslistu Dalibora Karvaye. Z domácích sólistů zahrají klavíristé Martin Kasík a Karel Košárek, hobojista Martin Daněk, klarinetista Jan Mach a pěvkyně Pavla Vykopalová, Václava Krejčí Housková nebo Tereza Mátlová.
75. koncertní sezona bude zároveň třetí, ve které povede zlínské filharmoniky v pozici šéfdirigenta Tomáš Brauner, který představuje své plány: „ Osobně se mimořádně těším jak na provedení úžasného díla Gustava Mahlera, Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“, tak na skvostnou Alpskou symfonii Richarda Strausse, což bude, pokud se nemýlím, její zlínská premiéra.“ Filharmonie ukáže své kvality ve velkých symfonických dílech. Uvede Symfonii č. 5 Petra Iljiče Čajkovského, Griegova Peer Gynta, Ravelovo Bolero nebo právě Alpskou symfonii Richarda Strausse. Dramaturgie zařadila i ne zcela známá díla jako Cockaigne Edwarda Elgara, Alfvénovu skladbu Midsommarvaka, Honeggerovo Rugby, Ligetiho Rumunský koncert a další. Prostor bude patřit i současné české hudbě. Zazní Sommerův Smrtihlav nebo Koncertantní symfonie pro dechy A. Pavloreka.
Koncerty k výročím představuje dramaturg filharmonie Tomáš Koutný: „ V rámci sezony 2020–21 připomene Filharmonie Bohuslava Martinů několik hudebních i mimohudebních výročí. K těm nejvýznamnějším bude bezpochyby patřit připomínka 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, jedné z nejvýraznějších skladatelských postav hudební historie. V průběhu podzimu 2020 proto filharmonie uvede několik Beethovenových děl (např. Symfonii č. 7, předehru Král Štěpán, Klavírní koncert č. 5 ad.); zmíněné oslavy skladatelova výročí vyvrcholí na den přesně 250 let od okamžiku, kdy byl Beethoven v Bonnu pokřtěn, a sice provedením autorovy jedinečné mše Missa solemnis. V souvislosti s naznačenými jubilei stojí za zmínku například říjnový koncert k 150 letům úmrtí Karla Jaromíra Erbena (s programem Dvořákových symfonických básní komponovaných na Erbenovy balady) nebo prosincový koncert k stoletému výročí narození slavného cestovatele Jiřího Hanzelky. Nelze opomenout ani březnový společný koncert Filharmonie Bohuslava Martinů a Smíšeného pěveckého sboru Dvořák, který bude oslavou sta let založení tohoto pěveckého sboru a který dá vzpomenout na okamžiky společné historie obou uměleckých těles.“
Abonentní cyklus C nabídne rozmanitou paletu produkcí z oblasti vážné i populární hudby. Za doprovodu zlínské filharmonie se představí např. mezzosopranistka Markéta Cukrová, vokální skupina Fragile, broadwayská zpěvačka LaKisha Jones nebo vítězka soutěže SuperStar z roku 2018 Tereza Mašková. V plánu je koncert sestavený z hitů populární švédské kapely ABBA, ohnivá muzika Cigánských Diablů nebo promítání němého filmu s živým orchestrálním doprovodem. Komorní řadu K budou tvořit čtyři koncerty a zajímavá hudební uskupení. Na komponovaný projekt pojmenovaný Piš mi, tvoje Alma, který realizuje Graffovo kvarteto společně s herečkou a držitelkou Ceny Thálie Zuzanou Truplovou, naváže hudební pásmo Martiny Kociánové a Kateřiny Englichové s názvem Ave Maria a koncert Tria Ponk sestavený z autorské tvorby vycházející z moravského folklóru. Závěr bude patřit koncertnímu mistrovi Filharmonie Bohuslava Martinů Pavlu Mikeskovi a srbskému klavíristovi Milanu Rabrenovićovi.
K vrcholu nadcházející sezony bude zcela nepochybně patřit koncert 29. dubna, který bude vrcholem oslav pětasedmdesátiletého výročí zlínské filharmonie. Při této příležitosti s orchestrem vystoupí pěvkyně Pretty Yende, která upoutala už při svém debutu v newyorské Metropolitní opeře a od té doby se pravidelně představuje publiku na nejprestižnějších pódiích.
Foto: Fb Zlínské filharmonie, Fb Jarosława Nadrzyckiho, Fb Graffova kvarteta
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
Více z této rubriky
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Národní divadlo připomíná sto let od smrti Pucciniho
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
- Od prvního koncertu žilinského komorního orchestru uplynulo padesát let