KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Dvořákova Praha už opět s umělci ze světa english

„Projekt Dvořák Collection bude letos věnován komorní hudbě, která je podle Jana Simona výstavní síní české hudební scény.“

„V úterý 14. září se uskuteční koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem.“

„Festival dá prostor představení rozměrného nahrávacího projektu – čtyř CD s Dvořákovým kompletním klavírním dílem v interpretaci Ivo Kahánka.“

Festival Dvořákova Praha byl loni kvůli omezením mezinárodních kontaktů přehlídkou české interpretační špičky. Letošní program, s odkazem na příznivější epidemickou situaci, prezentují pořadatelé jako návrat ke kombinaci tuzemského a mezinárodního obsazení. Během téměř tří týdnů se v české metropoli představí Vídeňští filharmonikové se čtyřiadevadesátiletým dirigentem Herbertem Blomstedtem, Bamberští symfonikové s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a mezi sólisty mimo jiné klavíristé András Schiff a Boris Giltburg nebo houslista Joshua Bell, který má přijet s londýnským orchestrem Academy of St Martin in the Fields.

V pondělí 6. září čtrnáctý ročník festivalu Dvořákova Praha tradičně zahájí dvě erbovní díla Antonína DvořákaVioloncellový koncert h mollNovosvětská symfonie. Milánský orchestr Filarmonica della Scala bude řídit kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada (rozhovor s ním čtěte ZDE, sólový part přednese německý violoncellista Daniel Müller-Schott. „Vrcholné provedení si tyto dvě skladby zaslouží,“ konstatoval na tiskové konferenci ředitel festivalu Jan Simon a dodal: „Mezinárodní interpretační obsazení a koncertní sály bez kapacitního limitu jsou pro nás příslibem toho, že se pomalu ale jistě vracíme k plnohodnotnému společenskému a kulturnímu životu.“

András Schiff je rezidenčním umělcem festivalu. Při recitálu zahraje Janáčka a další autory, bude se podílet na hvězdném koncertě komorní hudby a vystoupí také s Českou filharmonií, a to jako pianista i jako dirigent. Filharmonii bude dirigovat rovněž Netopil. Do Prahy přijede Camerata SalzburgKarlovarský symfonický orchestr. Do 24. září se uskuteční pětadvacet programů. Každoroční projekt Dvořák Collection bude letos věnován komorní hudbě, která je podle Simona „výstavní síní české hudební scény“.

Připomínkou 1100 let, která letos uplynou od zavraždění kněžny Ludmily, babičky knížete Václava, později katolickou církví svatořečené, bude 16. září provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále svatého Víta na Hradčanech. Dirigent Petr Altrichter plánuje prezentovat upravenou verzi tříhodinového díla, zkráceného zhruba na polovinu.

Dvořákovo dílo je jako každý rok centrem festivalového programu. Vedle Koncertu h moll a Novosvětské symfonie v něm zazní například všechna čtyři klavírní tria, která postupně zahrají Boris Giltburg a členové souboru Pavel Haas Quartet, oba klavírní kvintety, které zazní 20. září na koncertu Andráse Schiffa a Panochova kvarteta, nebo Slovanské tance: Bamberští symfonikové uvedou 21. září jejich druhou řadu a Česká filharmonie 24. září první řadu. Na některé koncerty se neprodávají vstupenky tak dobře, jako v letech před pandemií, ale pořadatelé předpokládají a doufají, že důvodem není ani tak strach z nakažení, jako spíše pouhé vyčkávání, jestli se ještě nezmění podmínky, a z toho vyplývající nakupování na poslední chvíli.

Koncertní řada nesoucí podtitul Pro budoucnost má za cíl podporovat mladé začínající interprety. V úterý 14. září se proto právě v jejím rámci uskuteční koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem – vystoupení tělesa, které se v srpnu zformovalo na Letní hudební akademii Kroměříž. Festival se také už podruhé stane dějištěm finálového klání rozhlasové soutěže Concertino Praga: v pátek 17. září se utkají komorní uskupení, o den později bude po vystoupeních známý vítěz sólové kategorie. Na sobotu 11. září je připraven Rodinný den Dvořákovy Prahy.

Osmého září uplyne 180 let od skladatelova narození. Festival v ten den dá prostor představení rozměrného nahrávacího projektu – čtyř CD s Dvořákovým kompletním klavírním dílem v interpretaci Ivo Kahánka. Komplet vznikl po úspěšném postupném provedení všech autorových klavírních skladeb na Dvořákově Praze v roce 2020. Poslední taková nahrávka vznikla v české produkci na konci šedesátých let. „Na natočení pěti hodin čistého času hudby bylo k dispozici zhruba tři a půl měsíce. Uměl jsem tak čtyřicet procent, zbytek jsem se učil za pochodu. Brzká rána a pozdní noční hodiny byly zapojeny často…,“ konstatoval sólista na adresu náročného úkolu.

Foto: Pia Clodi, Petra Hajská, Uwe Arens, Andreas Herzau, M. Divíšek, archiv MHF Dvořákova Praha

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...Příspěvky od Petr VeberVíce z této rubriky