KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Festival Americké jaro s novým jménem Music is představil program letošního ročníku english

„Improvizace je blízká klavíristce Sylvii Courvoisier a kytaristce Mary Halvorson, jež spojuje zájem o experimentální jazz i vážnou hudbu.“

„Večer, jehož hostem bude i český violoncellista Eduard Šístek, který zahraje Bachovu Suitu d moll, otevře festival v pražském Divadle X10 4. října.“

„Své kariéry v New Yorku odstartovali také kytarista Julian Lage a kontrabasista Jorge Roeder, kteří na svých společných vystoupeních tvůrčím způsobem rekapitulují americkou hudební historii s přihlédnutím k jazzu, blues a také k Roederovým afro-peruánským hudebním kořenům.“

Zavedený festival nabídne v podzimních měsících, pod novou značkou Music is koncerty soudobé klasické a jazzové hudby. Tématem letošního ročníku, který proběhne v Praze od 4. října do 9. listopadu, jsou zajímavé umělecké dvojice.

Ředitelka festivalu Zdenka Bodor zmínila důvod přejmenování festivalu. Přehlídka, jejíž ambicí bylo uvádět především hudbu současné americké scény a která cíleně propagovala americké demokratické ideje, se postupem let etablovala jako festival progresivní hudby a podle ředitelky je třeba toto zaměření posílit. Klavírista Jan Bartoš, umělecký ředitel festivalu, představil náplň letošního ročníku: „Dramaturgickou linkou budou koncertní projekty výrazných uměleckých dvojic. Často svéhlaví umělci budou na pódiu vést dialog, kterým obohatí všechny ty, kteří chtějí intimní hudební komunikaci naslouchat.

V Praze vystoupí umělci, z nichž mnozí sem přijedou poprvé, s projekty, které jsme dosud neslyšeli. To se týká zpěvačky Belly Adamové, českého pěveckého dua Kchun, kytaristky Mary Halvorson či kytaristy Juliana Lage. Také Benedicta Maursetha a varhaníka Sigbjørna Apelanda u nás uslyšíme poprvé. Bude to zkrátka příležitost slyšet dobrou hudbu,“ zve posluchače na festival Music is Jan Bartoš.

Festival se koná od 4. října do 9. listopadu na scénách Divadla X10Jazz Docku, festivalový prolog se uskuteční 8. června na zámku Nelahozeves. Tam vystoupí mezzosopranistka Bella Adamova, která se narodila v Čečensku a studovala v Londýně, Basileji a Kolíně nad Rýnem. Klavírním partnerem jí bude rodilý Němec Michael Gees. V programu nazvaném (ge)heim jsou Mahlerovy, Musorgského, BrittenovyHaasovy písně protkány improvizacemi. Večer, jehož hostem bude i český violoncellista Eduard Šístek, který zahraje Bachovu Suitu d moll, otevře festival v pražském Divadle X10 4. října.

Netradiční uměleckou rozpravu nabídne 11. října na scéně Divadla X10 české pěvecké duo Kchun a taneční soubor Dekkadancers. Tenor Martina Prokeše a baryton Marka Šulce při interpretaci duchovních skladeb od středověku až po dnešek doplní expresivní pohyb lidských těl. Martin Prokeš a Marek Šulc mají dlouholeté zkušenosti s interpretací gregoriánského chorálu (působili ve Schole Gregorianě Pragensis), jehož ozvěny spolu se současnou hudbou a improvizačními interludii na koncertě zaznějí.

Improvizace je blízká klavíristce Sylvii Courvoisier a kytaristce Mary Halvorson, jež spojuje zájem o experimentální jazz i vážnou hudbu. Obě působí na newyorské improvizační a jazzové scéně. Na jejich koncert se mohou posluchači těšit 23. října v klubu Jazz Dock. Své kariéry v New Yorku odstartovali také kytarista Julian Lage a kontrabasista Jorge Roeder, kteří na svých společných vystoupeních tvůrčím způsobem rekapitulují americkou hudební historii s přihlédnutím k jazzu, blues a také k Roederovým afro-peruánským hudebním kořenům. Společně vystoupí 29. října v Divadle X10. Současný přístup k tradici ve svých kompozicích a improvizacích nabídne rovněž v Divadle X10 9. listopadu dvojice norských hudebníků, hráčka na hardangerské housle (norský lidový nástroj) Benedicte Maurseth a varhaník Sigbjørn Apeland. Na severský folklor nenahlížejí jako na posvátnou tradici, ale jako na zdroj živé komunikace napříč časem i generacemi. Charakteristický zvuk norských houslí rozezní Maurseth i při provedení světové premiéry svého nového díla Mira, kterou dvojice umělců provede společně s PMP Ensemble.

Předprodej vstupenek začal ve středu 19. dubna, k dostání je i festivalový pas, který umožňuje navštívit všechny koncerty, v ceně 1300 korun.

Foto: Daniel Havel, Martin Špelda, Ingo Biermann, ilustrační / archiv festivalu / Tomáš Moudrý

Alena Sojková

Alena Sojková

Publicistka

Hudební publicistikou se zabývá pětadvacet let. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Tvrdí, že základní profesionální dovednosti si osvojila právě při práci na Staročeském slovníku. Poté několik let působila v časopise Naše rodina, kde se přiučila základům novinařiny. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. Od roku 2010 byla redaktorkou Týdeníku Rozhlas, časopisu s širokým kulturním záběrem, který na konci června 2022 zanikl. Publikuje na KlasicePlus, v Harmonii, Medicíně a umění, byla stálou spolupracovnicí Hudebních rozhledů. Specializuje se na rozhovory s muzikanty, v poslední době zejména s mladou generací. Myslí si totiž, že mladé, šikovné a zapálené hudebníky je třeba soustavně uvádět do povědomí publika. Klasická hudba je její vášní a potřebuje ji k životu. Zrovna tak jako rockovou a jazzovou muziku.



Příspěvky od Alena Sojková



Více z této rubriky