KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Kdy bude Smetanova Litomyšl? english

„Festival s optimismem slibuje po dlouhé přestávce návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum.“

„S optimismem nám vlastním věříme, že se Smetanova Litomyšl i v letošním roce uskuteční. Nespoléháme však jen na naši pověstnou ´kliku´, ale pro jistotu připravujeme hned několik variant.“

„První varianta počítá s programem od 10. června, druhá od 1. července.“

Národní festival Smetanova Litomyšl zatím nezveřejňuje přesné termíny konání koncertů. Tuzemské kulturní léto je i letos kvůli koronaviru v ohrožení, a tak mají pořadatelé zatím připraveny dvě varianty. První v tradičním období od 10. června do 6. července a pozdější, podobně jako loni zkrácenou, na dny od 1. do 11. července. V obou variantách se počítá i s operními inscenacemi a velkými orchestrálními koncerty, pravděpodobností je nicméně z hygienických důvodů snížená kapacita hlediště a nutnost přizpůsobit program tak, aby se odehrál výhradně pod širým nebem.

Divadla mají přivézt Bernsteinovu West Side Story a z oper Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku, Mozartovu Figarovu svatbu, Čajkovského Evžena Oněgina, Verdiho Traviatu a Pucciniho Bohému. Počítá se rovněž s operními představeními v nedalekých Nových Hradech, kde by měl mít premiéru autorský projekt Třikrát Ariadna s díly Claudia Monteverdiho, Jiřího Antonína BendyBohuslava Martinů.

Na festivalu má zaznít Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, a to v podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír. Pro další koncerty jsou připravena vystoupení pěvců, mezi nimiž jsou Adam Plachetka a pak americký tenorista Charles Castronovo se sopranistkou Ekaterinou Siurinou v programu „Od belcanta k verismu“. Hostovat by měly v Litomyšli Filharmonie Brno, Česká Sinfonietta, Pražští symfonikovéFilharmonie Bohuslava Martinů Zlín, barokní orchestr a sbor Collegium 1704 Václava Lukse nebo smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet.

Třiašedesátý ročník Smetanovy Litomyšle má podtitul Klíče od domova. „Vnímáme je jako symbol, jako pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,” uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. K tématu se váže premiéra autorského literárně-hudebního pořadu k 180. výročí narození Antonína Dvořáka, jehož interprety mají být herec Jiří Lábus, houslista Jiří Vodička a u klavíru ředitel České filharmonie David Mareček.

Festival s optimismem slibuje po dlouhé přestávce návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum. Už minulý rok organizátoři Smetanovy Litomyšle však bohužel museli mít několik variant, které se proměňovaly podle vývoje vládních opatření proti pandemii. Ale ověřili si, že i na překotný vývoj podmínek dokáží pohotově reagovat.

„S optimismem nám vlastním věříme, že se Smetanova Litomyšl i v letošním roce uskuteční. Nespoléháme však jen na naši pověstnou ´kliku´, ale pro jistotu připravujeme hned několik variant,“ nechal se slyšet ředitel festivalu Jan Pikna. Kompletní program s přesnými termíny má být zveřejněn 17. května, předprodej vstupenek pak bude zahájen 26. května.

Nehledě na koronakrizi pořadatelé pokračují také v přípravách doprovodných akcí. „V letošním roce jsme se rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,” zvou do volně přístupných Festivalových zahrad. Naplánovány jsou tam koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. V celodenních víkendových programech zamýšlených pro celé rodiny se počítá třeba s pravidelnými čteními divadla Drak nebo s hudebními dílnami.

Smetanova výtvarná Litomyšl do města pozvala přední české výtvarníky, kteří využijí početné místní výstavní prostory. A výstavním sálem se znovu stane i veřejný prostor samotného města.

Foto: Fb festivalu Smetanova Litomyšl

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky