pondělí, 05 červen 2023 16:33

Čtrnáctidenní festival ZUŠ Open vyvrcholil koncertem ve Valdštejnské zahradě

Autorka:

„Oba dva skladatelé své skladby věnovali Základní umělecké škole Dobřichovice k dvacátému výročí jejího založení.“

„Čistá intonace dětí, které zpívaly ve sboru, dodávala provedení na nevinnosti, přirozenosti a prostotě.“

„Možná k výjimečné atmosféře přispělo i vědomí, jak je složité uvést prezentaci podobných rozměrů v realitu a že to není samozřejmá věc.“

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-02

 

Ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu České republiky se konal několikahodinový závěrečný program festivalu ZUŠ Open, na kterém vystoupilo asi 950 účinkujících dětí. Dětská produkce začala už po poledni v „Zóně malých i větších múz u Rybníčku“ a současně od třinácti hodin probíhala pestrá vystoupení na ploše saly terreny. V devatenáct hodin na stejném místě program uzavřel Slavnostní večerní koncert, na kterém jako hosté vystoupili mimo jiné herec Svatopluk Schuller a zpěvák Roman Janál. Dění bylo streamované a celým odpolednem a večerem svým slovem provázela ředitelka festivalu ZUŠ Open, Irena Pohl Houkalová.

Slavnostní večerní koncert v sale terreně byl zahájen po devatenácté hodině, po skončení vystoupení Bubeníků a jejich přátel ze ZUŠ Popelka z Prahy 5. Zazněly tři Korunovační fanfáry od Jiřího Ignáce Linka v podání Čakovických žesťů ZUŠ Marie Podvalové. Na tento úvod plynule navázaly dvě premiéry kantát od českých skladatelů Jaroslava Pelikána a Eduarda Douši.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-01

 

Oba dva skladatelé své skladby věnovali Základní umělecké škole Dobřichovice k dvacátému výročí jejího založení, s žádostí o kompozici je oslovila zástupkyně ředitelky školy Eugenie Koblížková. ZUŠ Dobřichovice si pro provedení těchto skladeb přizvala další sbory a orchestry, celkem tedy s komorním orchestrem ZUŠ Dobřichovice vystoupili hosté ze ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Řevnice a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, se sborem ZUŠ Dobřichovice si zazpívaly sbory ZUŠ Beroun, ZUŠ Hořovice, ZUŠ Louny, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Kutná Hora, ZUŠ Horní Počernice, ZUŠ Campanella Olomouc a ZUŠ Jihlava.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-13

 

Slavnost na hradě Karlíku od Jaroslava Pelikána je skladba o šesti částech, z nichž první a závěrečná část jsou čistě instrumentální. Jak se sám skladatel později svěřil, obsazení orchestru, které bylo k dispozici pro provedení skladby, ho navedlo složit skladbu spíše středověkého ražení. Inspiraci čerpal v knihách Tisíc let české poezie, z prvního dílu zhudebnil čtyři básně. A protože nedaleko Dobřichovic se nachází zřícenina hradu Karlík, tak se tímto pro skladbu našel i název.

Děti hrály a zpívaly s nadšením a energií a při provedení pečlivě sledovaly dirigenta Dušana Navaříka. V kompozici se střídaly volnější části se svižnějšími a veselejšími, občas v dvoudobém, občas v třídobém metru. Poslední zpívaná část tesknější nálady ve volnějším tempu díky přirozenému dětskému výrazu působila téměř jako modlitba.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-03

 

Eduard Douša také pronesl pár slov o kantátě s názvem Školní kolotoč bezprostředně před jejím provedením. Vyzdvihl spolupráci s autorem textů Pavlem Cmíralem, pohovořil o svém vztahu k ZUŠ Dobřichovice a veřejně poděkoval všem, kteří se zapojují a podporují základní umělecké školství v naší zemi.

Odlehčené a poetické dílko Eduarda Douši bylo interpretováno opět s úsměvem a nadšením. Kompozice obsahovala velké dynamické a výrazové kontrasty, významnou úlohu hrál klavír, užito bylo i recitace. V jejím průběhu se střídaly veselé a hravé části s pomalejšími, zasmušilejšími a dramatičtějšími. Zajímavý byl předposlední díl skladby rozverného hudebního výrazu se sekanou melodií ve zpěvu. Závěrečný díl byl svěžího výrazu s efektním závěrem.

Skutečným vrcholem večera bylo provedení kantáty Otvírání studánek od Bohuslava Martinů. Kromě již zmíněných sborů a orchestrů se provedení účastnily také žákyně tanečního souboru ZUŠ Blansko a žáci literárně dramatických oborů ZUŠ napříč ČR. Jako recitátor vystoupil herec Svatopluk Schuller a operní zpěvák Roman Janál, soprán zpívala Eliška Mistrová, mezzosoprán Leona Sedlářová. Za pultem prvních a druhých houslí účinkovali Helena a Adam Vydrovi z Českých Budějovic, na violu hrála Rebecca Grimberg, klavírního partu se zhostil Matyáš Papp ze ZUŠ Jana Hanuše, který se také účastnil stipendijní akademie MenArt. To vše pod taktovkou Šárky Mistrové.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-14

 

Dívky ze ZUŠ Blansko byly oděny v modrobílých šatech a propracovanou choreografií doprovázely hudební provedení této kantáty. Byly skvěle sehrané, jejich pohyby dotažené, bezprostředně reagující na hudbu. Dokonce se za sóla operního zpěváka Romana Janála žákyně ZUŠ Blansko dostaly mezi publikum a s úsměvem roznášely květiny. Čistá intonace dodávala provedení na nevinnosti, přirozenosti a prostotě.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-04

 

Ve Valdštejnské zahradě vládla slavnostní nálada, návštěvníků programu bylo velké množství. Věřím, že si nejen Slavnostní večerní koncert, ale i celé odpoledne, všichni skvěle užili; bylo to znát na výkonech dětí i na tvářích posluchačů. Nejednou zazněla slova díků ke všem, kteří se zapojili do příprav a udělali něco nad rámec běžného fungování ZUŠ. Možná k výjimečné atmosféře přispělo i vědomí, jak je složité uvést prezentaci podobných rozměrů v realitu a že to není samozřejmá věc. Oslava základního uměleckého školství se dle mého názoru vydařila se vším, co k ní patří.

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-15

 

******

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-05

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-16

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-06

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-07

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-08

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-10

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-09

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-12

 

2023-06-05-Zus-open-v-Senatu-11

 

Foto: Zdeňka Hanáková

Jana Rambousková

Jana Rambousková - klavíristka

Pochází z Vysočiny a miluje hudbu a literaturu. Od dětství se intenzivně věnuje hře na klavír, vystudovala brněnskou konzervatoř pod vedením Davida Marečka a pokračovala na pražské Akademii múzických umění ve třídě Ivo Kahánka. Také se při studiích na brněnské konzervatoři věnovala soukromému studiu skladby u Pavla Zemka Nováka. Rok strávila na Akademii múzických umění v polském Krakově v rámci projektu Erasmus+ a po ukončení studií na pražské HAMU působila čtyři měsíce jako korepetitorka v pěveckých a houslových třídách na Královské konzervatoři v Bruselu. Zúčastnila se několika mistrovských kurzů, mimo jiné Mezinárodní hudební akademie Antona Rubinsteina v Berlíně nebo Mezinárodní letní akademie ISA v rakouském Reichenau. V současné době se věnuje pedagogické činnosti, komorní hře, korepeticím a od června 2022 působí také jako redaktorka pražského studia rádia Proglas. Ačkoliv klasickou hudbu miluje nade všechno, nevyhýbá se ani jiným hudebním stylům, korepetuje na pražské DAMU v hereckých pěveckých třídách a příležitostně hraje jazz a populární hudbu. Mimo svět hudby ráda tancuje, cestuje, lyžuje, chodí pěšky a jezdí na kole.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.