úterý, 26 únor 2019 14:57

Krásná Magelone v Konventu

Autor:

„Ensemble Opera Diversa je zajímavou alternativou, která nabízí možnost naživo slyšet kompozice uváděné pro svou náročnost zcela výjimečně.“

„Příběh o krásné Mageloně a rytíři Petrovi je původně francouzská středověká pohádka.“

„Richard Novák i ve svém věku prokazoval nezměrnou vitalitu a schopnost vcítit se do nejrůznějších postav příběhu.“

 

8509438

 

Komorní cyklus brněnského Ensemble Opera Diversa nabídl v pondělí 25. února v Konventu Milosrdných bratří unikátní koncert s názvem Recitál Richarda Nováka. Na programu zazněl velmi zřídka interpretovaný písňový cyklus Die schöne Magelone, který zkomponoval Johannes Brahms inspirován novelou Liebesgeschite der schönen Magelone und des Grafen Peter von Provance (Milostný příběh krásné Magelony a hraběte Petra z Provence) z pera německého romantického básníka Ludwiga Tiecka. Cyklus je koncipován jako trio pro zpěv, klavír a recitátora. Maestro Novák si ke spolupráci přizval vynikajícího klavíristu Kostiantyna Tyschka a známého brněnského herce Vladimíra Krátkého.

Příběh o krásné Mageloně a rytíři Petrovi je původně francouzská středověká pohádka, která se v průběhu staletí se dočkala mnoha zpracování. Ludwig Tieck (1773 – 1853) ji pojal zajímavým způsobem, v němž kombinuje prozaické části, které jsou nositeli děje s básnickými, jež mají lyrickou funkci a reflektují emoční rozpoložení jednotlivých postav.  Prozaických i básnických částí použil Tieck osmnáct a pravidelně je prostřídal. Pohádka vyšla ve sborníku Volksmärchen von Peter Leberecht roku 1797. Písňový cyklus Die Schöne Magelone, op. 33  vznikal v letech 1861-1869. Skladatel Johannes Brahms (1833-1897) ve formě ctil Tieckovu předlohu, ze které vybral 15 básní (z původních 18) na jejichž základě zkomponoval písně doplněné klavírním doprovodem. Prozaické části výrazně proškrtal a jejich přednes svěřil recitátorovi. Výsledné formě to spíše pomohlo, i tak zůstává kompletně provedený cyklus se svou délkou přes osmdesát minut posluchačsky i interpretačně velice náročný.

 

8509469

 

Interpreti zvolili kompromisní cestu, kdy prozaické zazněly v českém překladu (překlad Kamil Bednář) a písně v německém originálu. Byla to dobrá volba, protože nepřítomnost titulkového zařízení v sále konventu by těžko dovolila zatáhnout posluchače do děje. Richard Novák i ve svém věku prokazoval nezměrnou vitalitu a schopnost vcítit se do nejrůznějších postav příběhu. Je na místě říci, že pro zpěváka to není snadný úkol – během provedení musí ztvárnit jak mužské, tak ženské postavy, pohybovat se od zpěvu prosté písně až k romantickému patosu a zároveň udržet lehkost, bez které by z dnešní perspektivy naivní středověký příběh těžko obstál.

Písně zpívané z mužského pohledu byly v Novákově podání uvěřitelné, zábavné i dramatické, interpretace ženských vyznání však přece jen místy vyvolávala úsměv na tváři. Přesto dokázal Richard Novák díky své zkušeností udržet v rámci celého cyklu potřebný tah a písně v jeho podání působily životně ve všech svých polohách.

 

8509448

 

Herec Vladimír Krátký zvolil příjemně uměřenou recitaci, která dobře odpovídala jeho funkci vypravěče. Zpočátku chviličku trvalo, než dokázal publikum zatáhnout do děje. Možná jde o můj subjektivní pocit, ale přišlo mi, že s postupem času dokázal vykreslovat nuance jednotlivých dějových zápletek přece jen barvitěji. Novák i Krátký se výborně doplňovali a pohádku o Mageloně a Petrovi dokázali naplnit potřebným obsahem.

Motorem seskupení byl po celou dobu koncertu energický mladík Kostiantyn Tyschko, který klavírní part zahrál se suverenitou, zápalem i prožitkem. Jeho šikovné prsty si poradily jak s čistě doprovodnými pasážemi, tak s místy velice hustě vystavěnu sazbou, evokující až orchestrální zvuk. Dodal také provedení celku určitou autenticitu, kterou příběh mladistvé lásky potřebuje pro úspěšné vyvolání imaginace u publika i interpreta. Bylo znát, že je hrdinům příběhu generačně blízko a dokáže se s jejich city skutečně identifikovat.

 

8509522

 

Zařazení takhle komplikovaného a v časové proporci rozsáhlého písňového cyklu vyžaduje velkou dramaturgickou odvahu v dnešní době zaměřené na zisk a rychlost. Proti mainstreamové produkci v klasické hudbě a programům institucí zůstává komorní cyklus Ensemble Opera Diversa zajímavou alternativou, která nabízí posluchačům možnost naživo slyšet kompozice uváděné pro svou náročnost zcela výjimečně. Děkuji proto všem zúčastněným, jak interpretům, tak organizátorům za ojedinělý posluchačský zážitek!

 

8509543

 

Foto: Vít Kobza

Štěpán Filípek

Brněnský violoncellista, hudební skladatel, dramaturg a publicista.

Absolvent Pražské konzervatoře, Brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění. Jako interpret se zaměřuje na komorní a sólové projekty, v kompozici navazuje na východiska autorů brněnské kompoziční školy. Své teoretické i praktické poznatky využívá jak v dramaturgii koncertů, tak v hudebně-popularizační publicistice.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.