neděle, 10 listopad 2019 15:01

Za týden začíná Firkušného festival, nabídne pětici špičkových klavíristů

Autorka:

Klavírní festival Rudolfa Firkušného připravil na polovinu listopadu celkem pět koncertů. Do Prahy přiveze hvězdy klavírního nebe Jevgenije Kissina a Marc-André Hamelina. V premiéře uvede představitelku nové „zlaté éry“ časopisu Gramophone, italskou klavíristku Beatrici Ranu. Oblast jazzu bude reprezentovat se svým triem klavírista Aaron Diehl. Domácí barvy bude tento ročník hájit pianista Jan Bartoš. Všechny koncerty kromě jazzového, který proběhne v Divadle ABC, plánují pořadatelé do Dvořákovy síně Rudolfina, začátky v půl osmé.

 

6

 

Festival zahájí v neděli 17. listopadu italská hvězda opěvovaná kritikou i hudebními kolegy, Beatrice Rana. Představitelku mladé generace zařadil letos časopis Gramophone mezi pět klavíristů nové „zlaté éry“. Ve výběru tak stojí po boku Daniila Trifonova, Yuji Wang, Igora Levita nebo Benjamina Grosvenora. „Pokud chcete Alfreda Cortota dnešní doby, zauvažujte o Beatrice Rane,“ píše o ní časopis doslova. Její nahrávka Prokofjevova a Čajkovského koncertu pod taktovkou Sira Antonia Pappana se stala senzací. „Beatrice Rana je pro mě zjevením, protože úroveň její hudební vyzrálosti a technické jistoty je u tak mladého člověka ohromující,“ vyznává se ze svého obdivu Pappano. Pro svůj český debut zvolila repertoár, který dá vyniknout dokonalé technice a vnitřnímu náboji. Zahraje Etudy op. 25 Fryderyka Chopina, Iberii 3. díl Isaaca Albenize a Tři části z Petrušky Igora Stravinského.

V úterý 19. listopadu naváže svým vystoupením kanadský pianista Marc-André Hamelin, jehož hra se vyznačuje přirozeností a noblesou. V programu večera zazní Skrjabinova Fantazie h moll, Prokofjevovy Sarkasmy, Třetí klavírní sonáta ruského skladatele a pianisty Samuila Feinberga a Schubertova poslední klavírní sonáta č. 21. Hamelin nedávno sonátu natočil na CD pro vydavatelství Hyperion, nahrávka hned získala nominaci na album roku, v prestižní kanadské soutěži Juno. „Tomuto albu přikládám větší význam, než čemukoliv, co jsem dosud nahrál. Je to dáno tím, co pro mě Schubertova sonáta znamená,“ vyjádřil se klavírista v nedávném rozhovoru. „Často v nadsázce říkám, že bych se nezlobil, pokud bych měl až do konce svého života na každém recitálu hrát jen tuto Schubertovu sonátu,“ dodává Hamelin.

 

3

 

Firkušného festival každoročně vedle zahraničních pianistů zařazuje také reprezentanta české scény. Pro letošní rok vybral zástupce mladé generace Jana Bartoše. V minulém roce upoutal pozornost dvojalbem s výběrem Beethovenových sonát s nejvyšším hodnocením časopisu BBC Music Magazine. Jeho letošní album klavírní tvorby Leoše Janáčka získalo titul „Editor’s Choice“ anglického hudebního magazínu Gramophone. Pro svůj recitál ve čtvrtek 21. listopadu zvolil dialog klasických a moderních děl klavírní literatury. Recitál zahájí Osm preludií Miroslava Kabeláče a Šest malých klavírních kusů op. 19 Arnolda Schönberga, které Bartoš považuje za klenot moderní hudby: „V jejich zhuštěné a čisté formě se zrcadlí nekompromisní osobnost jejich tvůrce. Schönberg v této skladbě dokázal spoutat mocný výraz do několika málo taktů. Po obrovských klenbách romantiků přichází s revolucí, kdy exponuje jednotlivý tón jako základní stavební kámen své hudby.“ Program doplní slavná Beethovenova Appassionata, Fantasie C dur Roberta Schumanna a Chopinova Barkarola.

 

4

 

Vybočením z čistě klasického programu bude jazzové vystoupení pianisty Aarona Diehla a jeho formace Aaron Diehl Trio. Koncert amerického seskupení proběhne v Divadle ABC v pátek 22. listopadu od půl osmé.

 

1

 

Festival uzavře svým vystoupením v sobotu 23. listopadu básník mezi klavíristy Jevgenij Kissin. Moskevský rodák žijící v Praze a jeden z nejznámějších klavíristů světa zvolil pro své vystoupení čistě Beethovenovský program. Zazní tak klavírní sonáty Patetická, Valdštejnská a „Bouře“ a Variace a fuga Es dur „Eroica“, zpracovávající stejné téma jako skladatelova třetí symfonie. Před dvěma lety vyšlo u Deutsche Grammophon oceňované Kissinovo dvojalbum s výběrem Beethovenových sonát. „Beethovenova hudba více než kterákoliv jiná posiluje v touze žít a bojovat se všemi těžkostmi a utrpením,“ svěřil se Kissin, který k Beethovenově hudbě cítí silné pouto. Koncert pořádá festival ve spolupráci s Koncertním jednatelstvím FOK.

 

5

 

Foto: Archiv festivalu, Sam Canetty Clarke, Maria Jarzyna

 

 

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.