neděle, 08 březen 2020 08:45

Březnový komorní program České filharmonie

Autorka:

Na dvou koncertech Českého spolku pro komorní hudbu vystoupí Bennewitzovo kvarteto a rezidenční soubor sezóny, Klavírní kvarteto Josefa Suka. Účinkování obou souborů oživí vynikající komorní hráči. Hostem Bennewitzova kvarteta bude belgický kontrabasista Wies de Boevé, ke členům Klavírního kvarteta Josefa Suka se přidá čtveřice českých instrumentalistů. V závěru řady K vystoupí po boku Komorního orchestru České filharmonie maďarský pianista Zoltán Fejérvári. Partnerem mu bude umělecký garant programu, jeden ze tří koncertních mistrů České filharmonie, houslista Jan Mráček.

 

1

 

Ve středu 11. března od půl osmé vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina Bennewitzovo kvarteto. Soubor tvoří houslisté Jakub Fišer a Štěpán Ježek, violista Jiří Pinkas a violoncellista Štěpán Doležal. V první polovině koncertu zazní Téma s variacemi pro smyčcové kvarteto Hanse Krásy a Smyčcový kvartet č. 2 d moll Bedřicha Smetany. Ve druhé polovině večera se k souboru přidá belgický kontrabasista Wies de Boevé. Společně provedou Smyčcový kvintet G dur Antonína Dvořáka. Belgičan Wies de Boevé je vítězem šesti mezinárodních hudebních soutěží. V roce 2015 získal Preis des Deutschen Musikwettbewerbs jako první kontrabasista v jejích čtyřicetiletých dějinách. O rok později zvítězil i v soutěži ARD, kde zároveň obdržel cenu publika. Vedle sólové hry působí také v Symfonickém orchestru Bavorského rozhlasu.

 

4

 

S Komorním orchestrem České filharmonie pod vedením koncertního mistra Jana Mráčka vystoupí v neděli 15. března maďarský klavírista Zoltán Fejérvári. Mladý pianista má za sebou řadu úspěchů a před sebou slibnou mezinárodní kariéru. V roce 2017 zvítězil na Mezinárodní hudební soutěži v Montrealu, získal stipendium nadace Borletti-Buitoni a do svých projektů ho pozvali takoví pianisté jako András Schiff nebo Mitsuko Uchida. Koncertoval v newyorské Carnegie Hall, mnichovském Gasteigu nebo turínském Lingottu. Ve Dvořákově síni Rudolfina se Zoltán Fejérvári představí ve dvou koncertech Johanna Sebastiana Bacha. Program doplní orchestrální Concerto grosso d moll barokního skladatele Francesca Geminianiho a suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Odpolední koncert začíná ve tři hodiny.

 

2

 

Rezidenční soubor Českého spolku pro komorní hudbu, Klavírní kvarteto Josefa Suka, si na svůj poslední koncert v pondělí 16. března přizve čtyři hosty. Společně s klarinetistou Janem Machem, fagotistou Tomášem Františem, hornistkou Kateřinou Javůrkovou a kontrabasistou Petrem Riesem provedou Septet Es dur Ludwiga van Beethovena. Koncert zahájí skladba Ludus pro klavírní kvarteto Viktora Kalabise a Kvartet Peterise Vaskse. Klavírní kvarteto Josefa Suka tvoří houslista Radim Kresta, violistka Eva Krestová, violoncellista Václav Petr a klavírista Pavel Zemen. Koncert se koná ve Dvořákově síni od půl osmé.

 

3

 

Foto: Archiv ČF, Julia Müller

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.