Česká filharmonie opět bez Byčkova. Nahradí jej Blomstedt a Kraemer
Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov se v aktuální sezóně zotavuje po druhé operaci. Z toho důvodu nebude v druhé polovině ledna řídit plánované koncerty s Českou filharmonií. K prvnímu českému tělesu zavítají jako náhradníci Herbert Blomstedt a Nicholas Kraemer, Byčkov se k dirigentskému pultu vrátí v únoru.
V úvodu aktuální sezóny podstoupil Semjon Byčkov operaci zad, a proto jej na zahajovacích koncertech sezóny a začátkem října u České filharmonie zastoupili Charles Dutoit a Marek Janowski. Po úspěšném americkém turné, které se uskutečnilo začátkem prosince, se Byčkov podrobil operaci kyčelního kloubu. Probíhající rekonvalescence mu zabrání s Českou filharmonií vystoupit na dvojici abonentních projektů v průběhu ledna, kdy jej zastoupí Herbert Blomstedt a Nicholas Kraemer.
Sedmaadevadesátiletý švédsko-americký dirigent Herbert Blomstedt s filharmonií vystupuje od roku 1993. Na prvním společném koncertu provedli poprvé v historii tělesa Sinfonii singuliére švédského skladatele Franze Beerwalda z roku 1845. Později s Českou filharmonií nastudoval díla Brahmse, Brucknera, Dvořáka, Hindemitha nebo Schuberta a v roce 2009 s orchestrem absolvoval turné po Japonsku. Naposledy Českou filharmonii Blomstedt dirigoval v roce 2013, v Praze se však objevil ještě v roce 2021, kdy na festivalu Dvořákova Praha řídil Vídeňské filharmoniky. Byčkova Blomstedt nahradí na koncertech plánovaných na 16. až 18. ledna. Jejich program mimo jiné nabídne Mozartův Koncert pro dva klavíry a orchestr č. 10 Es dur s Katiou a Marielle Labèque a Schubertovu Velkou symfonii C dur.
Na koncertech mezi 22. a 24. lednem se Byčkovovým náhradníkem stane Nicholas Kraemer, průkopník historicky poučené interpretace a nyní hlavní hostující dirigent chicagského orchestru Music of the Baroque. Ten s Českou filharmonií debutoval před rokem v Händelově Mesiášovi. Nyní s tělesem nastuduje Bachovu Mši h moll, kterou Česká filharmonie doposud uvedla pouze šestkrát v celé své historii. Sólových pěveckých partů se ujmou Miriam Kutrowatz, Catriona Morison, Patrick Grahl a Christian Immler, dále vystoupí Collegium Vocale 1704, které připraví sbormistr Václav Luks. Semjon Byčkov se k České filharmonii vrátí v únoru.
…………….
Reflexe a reportáže z amerického turné České filharmonie se Semjonem Byčkovem přinesl portál KlasikaPlus.cz ZDE a ZDE.
Foto: archiv filharmonie, Petra Hajská, Matthias Creutziger
Příspěvky redakce
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
Více z této rubriky
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- V Kalifornii shořel archiv Schönbergova nakladatele
- Milan Kostelenec vítězem soutěže Hudebního festivalu Mimas
- Liberecké Divadlo F. X. Šaldy zahajuje spolupráci s Pamětí národa
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Vydavatelství Supraphon se stává součástí Sony Music Entertainment
- Jindřiška Holotová (1940–2025)
- MenART přijímá přihlášky do osmého ročníku akademie
- International Classical Music Awards 2025 bez českého úspěchu
- Klavírista Adam Znamirovský vítězem v Soutěži Césara Francka