KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Pohledem Petra Vebera (53)
Má vlast za rok na Pražském jaru zřejmě se Semjonem Byčkovem english

„Česká filharmonie chystá na 15. a 16. května roku 2025 zájezd do Hannoveru a Baden-Badenu. Dá se předpokládat, že jde o navazující projekty.“

„Pro Byčkova bylo podle jeho slov vyloučené, aby se stal hudebním ředitelem České filharmonie, aniž by toto dílo zahrnul do svého repertoáru.“

„Reaguje proslulým diplomatickým ´no comment´, což často znamená nepřiznaný souhlas.“

Semjon Byčkov

Pražské jaro zahájí Smetanovou Mou vlastí v roce 2025 Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Vyplývá to poměrně jednoznačně z již zveřejněného programu její příští sezóny. Festival to zatím nepotvrdil, program jubilejního osmdesátého ročníku zveřejní až na podzim.

Česká filharmonie chystá na 15. a 16. května roku 2025 zájezd do Hannoveru a Baden-Badenu, a to s jedním jediným dílem – cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Pokud má o pár dní dříve na 12. a 13. května vyhrazeno v kalendáři bez bližších podrobností účinkování na Pražském jaru, dá se předpokládat, že jde o navazující projekty. Do Německa jede s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Bylo by divné, kdyby Mou vlast dirigoval v Praze někdo jiný, když navíc Byčkov s tímto dílem na Pražském jaru ještě neúčinkoval.

Mou vlast poprvé společně provedli v říjnu 2019. Pro Byčkova bylo podle jeho slov vyloučené, aby se stal hudebním ředitelem České filharmonie, aniž by toto dílo zahrnul do svého repertoáru. Cyklus nicméně před prvním pražským koncertem dirigoval nejprve v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Mnichově, Madridu, Clevelandu a jinde ve světě. V roce 2022, na prvním pocovidovém turné se zastávkami v Berlíně, Hamburku, Essenu a Londýně, dedikoval pak Byčkov Mou vlast ukrajinskému lidu, trpícímu ruskou agresí. A jejich společná studiová nahrávka Smetanovy Mé vlasti z roku 2021, vydaná na CD letos na jaře, se stala jedním z příspěvků prvního českého orchestru k Roku české hudby 2024 a projektu Smetana200.

Česká filharmonie

Na otázku, kdo bude hrát v roce 2025 při úvodním koncertě Mou vlast, odpovídá ředitel Pražského jara Pavel Trojan vyhýbavě: Program zveřejníme letos v říjnu. Na přímou otázku, zda to bude Česká filharmonie se Semjonem Byčkovem, reaguje proslulým diplomatickým „no comment“, což často znamená nepřiznaný souhlas.

S Českou filharmonií se podařilo sladit strategii informování evidentně jen částečně. S Chicagským symfonickým orchestrem byl festival důslednější a úspěšnější. Skutečnost, že proslulé těleso – v němž mimochodem zanechal po válce stopu Rafael Kubelík a ve kterém nyní hrají dva Češi, houslisté a sourozenci ŠimonMatouš Michalovi – vystoupí v květnu 2025 vůbec poprvé v České republice, oznámilo Pražské jaro jako výjimečnou malou ochutnávku z programu příštího ročníku 3. června. Aby se předešlo otázkám „…jak to víte?“, zveřejní orchestr v Americe program svého evropského turné teprve 4. června.

Chicagský symfonický orchestr

I ve světě klasické hudby – a také ve světě médií zabývajících se klasickou hudbou – se hrají hry. Oproti politickým a diplomatickým hrám jsou naštěstí značně nevinné.

Foto: Petra Hajská, z archivu Chicagského symfonického orchestru

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...Příspěvky od Petr VeberVíce z této rubriky