čtvrtek, 20 srpen 2020 13:00

Festivalový podzim jako poděkování divákům MHF Leoše Janáčka

Autor:

Cyklus mimořádných koncertů nazvaný Festivalový podzim připravil na začátek září a druhou polovinu listopadu tým Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Má být symbolickým poděkováním všem, kteří mají k festivalu vztah – divákům, umělcům i příznivcům a podporovatelům. Konat se bude od 4. září do 29. listopadu a nabídne open air koncerty, na kterých vystoupí Hradišťan, hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík nebo barytonista Adam Plachetka a zazní také Orffova kantáta Carmina Burana.

 

0

 

Zahájení Festivalového podzimu a slavnostního otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek 4. září od osmi hodin ujme soubor Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou. Vystoupí i taneční soubor Hradišťan pod vedením Ladislavy Košíkové. Večer O slunovratu, aneb… o tom, co bývalo a znovu kdysi bude… uvede průvodním slovem, stejně jako další festivalové programy, ředitel Jaromír Javůrek. Sobotní matiné spojené s brunchem spojí hudbu Leoše Janáčka v podání Hany Fialové a klavíristy Jakuba Žídka s Javůrkovým výkladem o skladatelově životě. V neděli pak amfiteátr rozezní Orffova kantáta Carmina Burana v podání pěvců Veroniky Rovné Holbové, Richarda Samka a Romana HozyPěveckého sboru Národního hudebního fóra Wrocław a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Tomáše Braunera. Nabídku uzavře v úterý 22. září v Domě kultury města Ostravy Pěvecké operní gala v podání sopranistky Nicoly Proksch, sólisty Komické opery v Berlíně, basisty Jana Martiníka a Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Petera Valentoviče. Zazní díla Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho a Gioacchina Rossiniho.

 

1

 

Listopadová část bude přehlídkou především komorních koncertů. Ve sváteční den, v úterý 17. listopadu, vystoupí ve Starém Bohumíně hobojista Vilém Veverka a soubor Benda Quartet s díly Františka Kramáře, Bohuslava Martinů, Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta. Hned ve středu bude následovat beseda s hobojistou Vilémem Veverkou v ostravském centru PANT. V komorním duchu bude pokračovat i varhanní koncert v ludgeřovickém kostele sv. Mikuláše 20. listopadu. S vítězem mezinárodní varhanní soutěže P. Ebena, Filipem Šimerdou, vystoupí houslistka Alžběta Stračinová a sopranistka Barbora Jirásková. 21. listopadu se představí v komorním janáčkovsky laděném pěveckém programu v Národním domě ve Frýdku-Místku tenorista Ľudovít Ludha, mezzosopranistka Sylva Čmugrová a pěvkyně Tereza Hořejšová, Lucie Vagenknechtová a Petra Vondrová. Klavírním partnerem bude všem Martin Kasík. Festivalový podzim zakončí 29. listopadu v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě sólista Metropolitní opery Adam Plachetka za doprovodu Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. V programu s názvem Molieri, aneb velcí rivalové Mozart a Salieri zazní především díla těchto dvou vídeňských kolegů a soupeřů. Mezi doprovodné akce festivalu patří i tradiční Generace – mezinárodní soutěž skladatelů do 30 let, spojená s koncertem nejúspěšnějších skladeb na Janáčkově konzervatoři, a besedy v Centru PANT.

 

4

 

8

 

11

 

6

 

7

 

Foto: Fb a archiv MHFLJ, Martin Straka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.