sobota, 15 srpen 2020 10:00

Hudební festival Kutná Hora jako velká tvůrčí dílna

Autor:

Komorní a symfonický repertoár, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů nabídne od 22. do 30. srpna desítka koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Umělecký ředitel Jiří Bárta zformoval letošní třináctý ročník do podoby velké tvůrčí dílny, kam přizval k účinkování například harfistku Janu Bouškovou, své kolegy z Eben Tria - houslistu Romana Patočku a klavíristku Terezii Fialovou, klavíristu Igora Ardaševa, Duo Kchun, varhanici Kattu s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou… nebo Komorní filharmonii Pardubice se Stanislavem Vavřínkem.

 

4

 

Kromě klasického repertoáru chystá Mezinárodní hudební festival Kutná Hora tradičně i projekty na pomezí žánrů a řadu soudobých novinek. Specialitou festivalu je celotýdenní setkání špičkových komorních hráčů, kteří na místě společně nazkoušejí festivalový repertoár a jeho čerstvou podobu představí publiku. V předvečer zahájení festivalu se v sobotu 22. srpna od devíti hodin představí v kapli Božího těla harfistka Jana Boušková a violoncellista Jiří Bárta s díly Jana Ladislava Dusíka, Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Arvo Pärta. Oficiální zahájení festivalu připadá na neděli 23. srpna. V chrámu sv. Barbory zazní od půl osmé v podání Eben Tria premiérová úprava Janáčkova Smyčcového kvartetu č. 1 „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“ od Miloše Štědroně. V rámci večera se představí ve střídavém obsazení umělci, kteří budou po celý týden součástí festivalového programu: houslisté Helena Jiříkovská a Roman Patočka, violisté Karel Untermüller a Martin Stupka, violoncellisté Jiří Bárta a Lukáš Polák, klavíristé Terezie Fialová a Igor Ardašev. V jejich podání zazní Kvintet č. 2 B dur, op. 87 pro dvoje housle, dvě violy a violoncello Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Klavírní kvintet Es dur, op. 44 Roberta Schumanna.

 

3

 

Pondělní program 24. srpna v kapli Božího těla přinese kombinaci soudobé hudby Sofie Gubajduliny a Wojciecha Kilara a úpravu Dvořákových Maličkostí op. 47. Hlavní roli v komorním obsazení bude hrát akordeon Jarmily Vlachové. Noční koncert Dua Kchun v kostele sv. Jana Nepomuckého propojí v programu Purgatio hlas, mluvené slovo a videoart. V úterý 23. srpna rozezní chrám sv. Barbory klavírista Igor Ardašev s díly Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka. Letošní Beethovenovo výročí pak klavírista oslaví ve druhé polovině koncertu společně s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou společným provedením Tria pro klavír, housle a violoncello B dur, op. 97. Ve středu naváže na stejném místě komorní program složený ze skladeb Dmitrije Šostakoviče a Roberta Schumanna.

 

1

 

Chrám sv. Barbory bude ve čtvrtek 25. srpna svědkem koncertu na pomezí žánrů s varhanicí Kattou a Hradišťaněm Jiřího Pavlici. Trojici závěrečných koncertů naplní programově znovu hudba letošního jubilanta Ludwiga van Beethovena. Pět Beethovenových sonát pro violoncello a klavír provedou v pátek 28. srpna v kostele sv. Jana Nepomuckého Terezie Fialová a Jiří Bárta. V Trojkoncertu, op. 56 pro klavír, housle a violoncello se k oběma interpretům připojí v rámci závěrečného koncertu 29. srpna houslista Roman Patočka, za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a dirigenta Stanislava Vavřínka. Zazní i Beethovenova Symfonie č. 2. Úplný závěr festivalu v podobě tradičního postludia proběhne v kostele Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory. Bude patřit Škampovu kvartetu a Beethovenovým Smyčcovým kvartetům č. 1 a 15.

 

5

 

Foto: Vojtěch Vlk, Michal Kobrle, archiv MHF Kutná Hora

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.