středa, 27 duben 2022 17:52

FOK v 88. sezóně od Beethovenovy Deváté přes film po dětské pořady

Autor:

„Na konci letošního léta se uskuteční tradiční koncert pod širým nebem ve Valdštejnské zahradě.“

„Jako dirigent, jako zpěvák i jako autor zavítá na pódium Smetanovy síně světoznámý tenorista José Cura. Oslaví s Pražskými symfoniky šedesátiny.“

„Program koncertní sezóny spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech.“

 

00006

 

Do 88. sezóny vstoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK koncerty 21. a 22. září, kdy v Obecním domě u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie uvede Beethovenovu Devátou symfonii s Ódou na radost. K tomu v premiéře zazní novinka objednaná u Jana Ryanta Dřízala, který ve skladbě Praga Arcana zobrazuje Prahu mystickou a tajuplnou. Do června 2023 chystají pak Pražští symfonikové sami i jako pořadatelé osm desítek dalších programů, včetně nového Velikonočního festivalu.

Šéfdirigent Tomáš Brauner se v průběhu sezóny představí celkem devětkrát. Některé koncerty s ním věnuje FOK evropským městům Paříži a Varšavě, slibují rovněž nejvýznamnější vokálně instrumentální díla světového repertoáru, jako jsou Poulencovo Gloria, Dvořákova Stabat mater či Orffovy Carmina burana. Orchestr se také přidá k oslavám 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova. Pokřtí při té příležitosti komplet CD s jeho klavírními koncerty, které natočil v době pandemie společně s interpretem mezi tuzemskými nejpovolanějším, totiž s pianistou Lukášem Vondráčkem.

 

00008

 

Mezi dirigentskými hosty budou Jac van Steen, který na svátek 28. října uvede Smetanovu Mou vlast, Andrej Borejko, Ion Marin, Jan Kučera s dětskými pořady Orchestr na dotek nebo Zdeněk Klauda s Rybovou hudbou. Petr Altrichter bude řídit premiéru Hobojového koncertu Jaroslava Krčka. Objeví se i novější jména, například mladý polský dirigent Krzysztof Urbański. Poprvé s Pražskými symfoniky vystoupí Claus Peter Flor a na sklonku sezóny, tedy za rok, šéfdirigent Sečuánského symfonického orchestru v Singapuru Darrell Ang.

 

00007

 

Jako dirigent, jako zpěvák i jako autor zavítá na pódium Smetanovy síně světoznámý tenorista José Cura. Oslaví s tělesem na podzim šedesátiny. České premiéry se dočká jeho skladba Te Deum. Dalšími významnými sólisty mají být pianistky Angela Hewitt a Yulianna Avdeeva, violoncellista Julian Steckel, kanadsko-polský klavírista Jan Lisiecki nebo německá sopranistka Sarah Traubel. S tělesem vystoupí také hornista Felix Klieser, který se narodil bez rukou, ale i přes svůj handicap se stal světovou špičkou.

 

00002

 

Sólově během sezóny vystoupí koncertní mistr orchestru Roman Patočka nebo hobojistka Liběna Séquardtová, slovenský houslista Dalibor Karvay, violoncellista Jiří Bárta a sopranistka Marie Fajtová. Houslista Pavel Šporcl zahraje Houslový koncert Jana Kubelíka, který letos na jaře s FOK rovněž natočil. Nebude chybět ani oblíbený open-air program k závěru sezóny na náměstí Republiky, na kterém se tentokrát FOK spojí se skupinou Tata Bojs.

V cyklu Komorní hudba se mají objevit soubory L’Armonia Terrena Zdeňka Klaudy, České noneto, Trio Martinů nebo Zemlinského kvarteto, v cyklu věnovaném staré hudbě to budou Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, Collegium Marianum, soubor Constantinople z Kanady a cembalista Mahan Esfahani.

 

3000

 

Cyklus Světová klavírní tvorba nabídne šest večerů, ve kterých se představí Marek Kozák, Lise de la Salle, Grigorij Sokolov, Nikolaj Luganskij, Alice Sara Ott a klavírista Éric le Sage s varhaníkem Olivierem Latrym. Smetanovu síň rozezní varhanní recitály, ve kterých vystoupí Markus Eichenlaub, Markéta Schley Reindlová a Elisabeth Ullmann.

Ještě před oficiálním začátkem sezóny se na konci letošního léta uskuteční tradiční koncert pod širým nebem. Ve Valdštejnské zahradě ho bude řídit Marko Ivanović, z velké části s filmovou hudbou.

Vedle zavedených komorních abonentních řad se v sezóně mimořádně uskuteční také dva večery s názvem Meditační nokturno, které v prostorách kostela sv. Šimona a Judy nabídnou site-specific zážitek ambientního rázu, kterým provede muzikoterapeut Ondřej Tichý.

Program koncertní sezóny spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. „Žijeme v divné době, marně se v ní snažíme spolehlivě zorientovat. Výzev je příliš a tím intenzivněji se vyjevuje význam stabilních, důvěrně známých principů, na které se lze spolehnout. Proto nám klasická hudba jako důvěrná přítelkyně přináší větší uklidnění než kdy dříve,“ konstatoval ředitel FOK Daniel Sobotka.

 

00001

 

V srpnu hostují Pražští symfonikové v Labské filharmonii v Hamburku na Šlesvicko-holštýnském festivalu, v lednu pojedou do Lince, pak mají turné po Německu a koncert v Budapešti. „Covidové roky nás připravily o americké, britské, španělské a japonské turné. Nyní zájezdové aktivity ožívají, ale stále čekáme na stabilizaci a větší předvídatelnost situace,“ uvedl Sobotka. Doma vystoupí FOK na Festivalu Hudební fórum v Hradci Králové, na Mezinárodním festivalu Pražské jaro a na Smetanově Litomyšli.

 

00004

 

Foto: Petr Dyrc, Jan Kolman, Maike Helbig, archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.