neděle, 19 leden 2020 02:23

Ceny Classic Prague Awards: Epoque Quartet, Válek, Kozák, Ohlsson...

Autor:

„Jsme rádi, že můžeme dělat komorní hudbu, baví nás… a jsme rádi, že to baví i vás.“

„Když děkoval, neopomenul zdůraznit úlohu rodin členů, které umožňují sboru jeho časté a dlouhé zahraniční cesty.“

„Na pódium se vrátili ještě jednou, když došlo na vyhlašování nositele Ceny České televize pro ´klasiku roku´.“

 

veb-DSC2029

 

Cena za celoživotní přínos dirigentu Vladimíru Válkovi, dvě ocenění multižánrovému souboru Epoque Quartet, ceny pro Pavel Haas Quartet, Jana Mráčka, Zdeňka Krále, Belfiato Quintet, Českou filharmonii a Český filharmonický sbor Brno, Garrick Ohlsson jako „ambassador“ české hudby a Marek Kozák jako Talent roku. To jsou výsledky čtvrtého ročníku Classic Prague Awards, ocenění věnovaných tuzemské klasické hudbě. Křišťálové trofeje s grafikou Janáčkovy partitury se za rok 2019 předávaly v neděli večer v Obecním domě.

Ocenění za celoživotní přínos české hudbě převzal v závěru večera čtyřiaosmdesátiletý Vladimír Válek, v letech 1985 až 2011 šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Jeho působení je spojeno i s Pražskými symfoniky a s Českou a Slovenskou filharmonií, jejímž byl šéfem v letech 2004 až 2007. Má za sebou koncerty po celém světě, tisícovku rozhlasových nahrávek a stovku titulů dlouhohrajících a kompaktních desek a je nositelem Medaile za zásluhy v oblasti kultury. Vždycky, i tento večer, hezky hovořil na adresu muzikantů v orchestrech, s nimiž pracoval. Předchozími držiteli této ceny jsou dirigent Libor Pešek, pěvkyně Soňa Červená, sbormistr Josef Pančík a cembalistka Zuzana Růžičková.

 

veb-DSC2009

 

Talentem roku 2019 se stal sedmadvacetiletý pianista Marek Kozák, žák Ivana Klánského na pražské AMU. K úspěchům počítá účast v semifinálovém kole Chopinovy soutěže ve Varšavě a druhou cenu na prestižní soutěži Pražského jara v roce 2016 i vítězství na tuzemských soutěžích nesoucích jména Fryderyka Chopina a Bedřicha Smetany. V roce 2018 vyhrál Evropskou klavírní soutěž v Brémách. O deset let dříve se však stal také vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě, kde současně získal cenu za varhanní improvizaci. V současnosti už se soustřeďuje jen na klavír.

 

veb-DSC1962

 

Cenu za sólistický výkon obdržel houslista Jan Mráček, navržený za provedení Prokofjevova Koncertu D dur s Českou filharmonií a Petrem Altrichterem. Mráček je jedním z koncertních mistrů České filharmonie a výrazným sólistou, je nositelem první ceny z Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni v roce 2014. Nominováni s ním jako další byli klavírista Martin Kasík a klarinetista Irvin Venyš

 

veb-DSC1964

 

V kategorii Komorní výkon převzal ocenění komorní soubor Belfiato Quintet, a to za provedení dechových kvintetů Antonína Rejchy na svém CD. Kvinteto vzniklo v roce 2005 a tvoří ho absolventi AMU v Praze, hráči předních pražských orchestrů – Oto Reiprich, Jan Souček, Jiří Javůrek, Ondřej Šindelář a Kateřina Javůrková. „Jsme rádi, že můžeme dělat komorní hudbu, baví nás… a jsme rádi, že to baví i vás,“ usmívala se na pódiu při děkování hornistka Javůrková. Na Classic Prague Awards 2019 byly ve stejné kategorii nominovány violistka Kristina Fialová s pianistkou Jitkou ČechovouKlavírní kvarteto Josefa Suka.

 

veb-DSC1970

 

Za výkony ve vokální sféře získala nominace tři tělesa: chlapecký sbor Bonifantes, Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno, který nakonec vyšel z rozhodování poroty vítězně. Šlo o jeho spoluúčast na uvedení Glagolské mše Leoše Janáčka s Českou filharmonií a dirigentem Petrem Altrichterem. Cenu převzal zakladatel a po celá dosavadní tři desetiletí také sbormistr a ředitel tělesa Petr Fiala. Když děkoval, neopomenul zdůraznit úlohu rodin členů, které umožňují sboru jeho časté a dlouhé zahraniční cesty.  

 

veb-DSC1976

 

Cenu za orchestrální výkon obdržela Česká filharmonie. Porota ocenila zahajovací koncert 124. sezóny orchestru, na kterém loni v září zazněla za řízení šéfdirigenta Semjona Byčkova mimo jiné Osmá symfonie Dmitrije Šostakoviče. Dalšími nominovanými orchestry byly PKF – Prague Philharmonia s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem za vystoupení na podzimním festivalu Dvořákova Praha s díly Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Camilla Saint-Saënse a Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Tomášem Braunerem za podíl na koncertním uvedení prvního Dvořákova zhudebnění operního libreta Král a uhlíř na stejném festivalu. Ředitel České filharmonie David Mareček, který s Byčkovem ocenění přebíral, připomněl vedle hráčů existenci „druhého orchestru“ – všech těch, kteří pro hudební těleso pracují v jeho zázemí.

 

veb-DSC1988

 

V nahrávacích projektech patří cena světoznámému komornímu souboru  Pavel Haas Quartet za jeho CD se třemi smyčcovými kvartety Dmitrje Šostakoviče. Kvarteto – hrající ve složení Veronika Jarůšková, Marek Zwiebel, Jiří Kabát a Peter Jarůšek – bylo v době ceremoniálu na turné po Německu. Nominace ve stejné kategorii získali také Bonifantes a klavírista Ivo Kahánek. Haasovci mají se svými nahrávkami pro Supraphon trvale úspěchy, a to i v zahraničí.  

 

veb-DSC1992

 

Soudobé kompozice se v nominacích na cenu Classic Prague Awards objevily tři – komorní operní muzikál Charlotte Aleše Březiny, kantáta Tempus Iuvenis od Jana Vičara a Magnificat pro smíšený sbor a varhany, jehož autorem je pianista a skladatel Zdeněk Král. Cenu za dílo, které mělo premiéru na Festivalu pěveckých sborů v Jevíčku, získal právě on. Král, mimo jiné také zakládající člen Komediografu, je autorem hudby k desítkám divadelních, filmových a rozhlasových projektů i děl pro děti a koncertních skladeb.

 

veb-DSC2001

 

Mezi nadžánrovými projekty byly v kategorii Crossover nominovány Epoque Quartet, Five Star Clarinet Quintet Marek Novotný Band. Cenu si odneslo kvarteto Epoque Quartet, které se s jistotou pohybuje mezi klasikou a mnoha dalšími polohami a loni oslavilo dvacet let. Vzápětí se jeho členové, jimiž jsou David Pokorný, Vladimír Klánský, Vladimír Kroupa a Vít Petrášek, vrátili na pódium ještě jednou, když došlo na vyhlašování nositele Ceny České televize pro „klasiku roku“, vybraného z vítězů jednotlivých kategorií.

 

veb-DSC2028

 

Poslední z křišťálových trofejí – cenu Ambassador of Czech Music – získal za pozornost české hudbě klavírista Garrick Ohlsson. Dvaasedmdesátiletý umělec, v roce 1970 první Američan, který zvítězil v Chopinově mezinárodní klavírní soutěži ve Varšavě, se stal miláčkem českého publika. V tuzemsku se poprvé představil před 47 lety a od té doby měl na festivalu Pražské jaro a při dalších příležitostech v Česku už desítky vystoupení. Trvalý vztah má i přímo k české hudební tvorbě; za šíření dobrého jména české kultury obdržel už medaili Artis Bohemiae Amicis, udělovanou ministerstvem kultury.

 

Classic-Prague-Awads-Solisticky-vykon-Jan-Mracek

 

Ceremoniál předávání cen Classic Prague Awards, jediných českých cen určených tvůrcům, interpretům a organizátorům na scéně klasické hudby, se uskutečnil ve Smetanově síni v přímém televizním přenosu. Přivedl do Obecního domu desítky osobností tuzemské hudební kultury.

Během galaprogramu vystoupil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Rastislavem Štúrem a s Patricií Janečkovou a Pavlem Šporclem jako sólisty. Zněla filmová hudba a klasika užitá ve filmech. Večer se pak protáhl přes půlnoc. Nádherné setkání lidí z branže, příležitost potkat se a popovídat si, dá se následně číst na sociálních sítích. Včetně komentáře, že nejde o soutěž, ale že přesto každá nominace i cena potěší a dodá vzpruhu. Akce tohoto druhu – a to produkčně dokonalá, velkorysá a noblesní, jak se také dá číst - tu mnoho let chyběla.

 

Classic-Prague-Awards-Pavel-Sporcl

 

Hlavní porotou opět byli sopranistka Gabriela Beňačková, houslista Václav Hudeček, klarinetista Jiří Hlaváč, klavírista Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup. Další osobnosti tvořily odborné poroty. Prezidentem soutěže je podnikatel Petr Stuchlík, jejím ředitelem Jiří Besser, lékař a politik, někdejší ministr kultury.

Večer moderoval Jiří Vejvoda. Připomněl slova režiséra Ingmara Bergmana, že „…popularita je trest, který vypadá jako ocenění…”, ale dovedl současně přítomné k myšlence, že ti, kteří prostřednictvím klasické hudby dělají Česku dobré jméno ve světě, si popularitu i opravdové ocenění zaslouží.

 

Classic-Prague-Awards-Vladimir-Valek-a-Jiri-Besser

 

 

Classic-Prague-Awards-trofej

 

 

veb-DSC2044

 

Foto: Petr Veber a Relative PR & Consultancy

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.