čtvrtek, 16 březen 2023 14:15

Bavouzet hrál Ravela aneb Jak SOČR přinesl kousek Francie do Prahy

Autor:

„Koncert Ravela je vskutku radostným dílem na poslech a, jak se ukázalo, i na hraní.“

„Publikum bylo Bavouzetem naprosto unešené, strhl se velký potlesk.“

„Orchestr ukázal ve své plné kráse celý dynamický rozsah, schopnost vykreslit dramatická i lyrická místa.“

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-05

 

Třídílná série koncertů SOČRu Ten hraje Toho a Ten zas Toho se v pondělí večer uzavřela, když Jean-Efflam Bavouzet přijel do Prahy zahrát Klavírní koncert Maurice Ravela. Ačkoliv právě Bavouzet na sebe strhl největší pozornost a zcela si získal diváky, také Pärtova Silueta i Chaussonova symfonie se povedly, a to jak výběrem, tak interpretací. Celý koncert vedený taktovkou Roberta Jindry představoval malou exkurzi do rozvíjející se, živé, přesto ale radostné Paříže. Závažné a patetické kompozice tento večer nenašly své místo na scéně.

Podobně, jako tomu u koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu bývá, i tentokrát představoval koncert řady R - Rudolfinum, dramaturgicky povedený počin, vyšperkovaný zajímavým repertoárem a vskutku výtečným sólistou. Nosnou myšlenku večera tentokrát představovala snaha přenést posluchače ve Dvořákově síni do Francie v období odcházejícího devatenáctého století a rozvíjejícího se století dvacátého. Ostatně samo Rudolfinum vzniklo nedlouho před tím, a tak celý kontext do sebe hezky zapadal.

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-01

 

Hudebníci šli na věc ovšem trochu „od lesa“. Kdo by čekal hudbu ve Francii, byl možná na úvod trochu překvapen něčím, co by se spíše dalo označit za Francii v hudbě. Arvo Pärta, dobře známého soudobého autora narozeného v současném Estonsku netřeba představovat. Vždyť patří mezi nejhranější žijící autory současnosti. Na „francouzský“ koncert SOČRu se dostal díky poměrně nové skladbě pro smyčce a perkuse Silhouette, hommage à Gustave Eiffel (Silueta, pocta Gustavu Eiffelovi). Tajemný začátek plný zvuků gongu a melodických perkusí následuje pizzicatový valčík, který postupně nabývá na síle i tempu, až přejde v arco, aby mohl na závěr odeznít podobně tajemným způsobem, jakým byl uveden.

Skladba napsaná k příležitosti zahájení spolupráce Pärtova krajana, dirigenta Paava Järviho, s Orchestre de Paris měla premiéru v roce 2010 v La Salle Pleyel. V témže sále o necelé století dříve, debutoval Maurice Ravel svůj Koncert pro klavír a orchestr G dur. Pro příležitost tohoto večera se chopil taktovky Robert Jindra, hlavní hostující dirigent orchestru, dále působící například v Národním divadle. Provedené skladby pod jeho vedením měly „šmrnc“. Avšak tím, kdo naprosto ovládl první polovinu večera, se stal klavírista Jean-Efflam Bavouzet. Pokud mohl SOČR sáhnout po ideálním interpretovi, pak se tak stalo.

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-02

 

Ravelův koncert je vskutku radostným dílem na poslech a, jak se ukázalo, i na hraní. První věta Allegramente zahájená skoro až estrádním výstupem pikoly a trubky se postupně promění v posluchačsky atraktivní tok hudby, pracující s motivy i harmoniemi blížícími se jazzu, místy přecházející do klidnějších pasáží se sóly klavíru, ale i některých nástrojů orchestru, například fagotu, horny či harfy. Bavouzet, vedle toho, že všechny virtuózní prvky skladby má v malíčku, si koncert evidentně velmi užíval, což mělo značný dopad na celkové vyznění interpretace. Druhá věta Adagio assai přinesla klid a snovou náladu, v prostoru vyrušenou jen někým, kdo shledává prosbu o vypnutí mobilního telefonu nesplnitelným úkolem.

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-03

 

Třetí věta Presto vrátila na scénu svižný pohyb, virtuozitu a tu a tam i nějaký ten komický prvek. Publikum bylo Bavouzetem naprosto unešené, strhl se velký potlesk. Klavírista sdílející radost s přítomnými posluchači dal k dobru dokonce dva přídavky. Věrný své národní škole ze svého repertoáru vybral nejprve Toccatu Julese Masseneta a poté L’isle joyeuse (Radostný ostrov) Clauda Debussyho. Koncentrace dobré nálady by šla už jen obtížně zvyšovat.

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-06

 

Druhá polovina večera patřila Ernestu Chaussonovi, jednomu z žáků Césara Farancka a Julese Masseneta, příteli Clauda Debussyho. Interpretace jeho jediné třívěté symfonie B dur představovala posun v čase i stylu o pár desetiletí nazpět, a to směrem ke klasickému romantismu, čímž se hudba stala trochu předvídatelnější. Orchestr se mírně rozrostl a ukázal ve své plné kráse celý dynamický rozsah, schopnost vykreslit dramatická i lyrická místa. Styl první věty Lent - Allegro vivo navazoval na první polovinu koncertu, a tak už se zdálo, že se celý večer obejde bez závažných momentů. Snad jen druhá věta Chaussonovy symfonie Très Lent v sobě ukrývala trochu tesklivé chvíle, které se ve třetí větě Animé mírně zdramatizovaly, aby celá kompozice mohla nakonec v klidu odeznít.

 

2023-03-16-SOCR-Bavouzet-hral-Ravela-07

 

Foto: Vojtěch Brtnický

Lukáš Červený

Mladý trutnovský hudebník, student houslí na Konzervatoři Pardubice pod vedením houslistky Ivy Svobodové-Kramperové. Jako sólista na klavír i na housle má za sebou řadu koncertů včetně večera s Trutnovským symfonickým orchestrem. Působí především jako pedagog a dirigent orchestru na Základní umělecké škole Trutnov, kde s jejími žáky realizuje různorodé projekty včetně několika autorských. Jako autor hudby spolupracuje mimo jiné s tanečním souborem Moving point. Je členem několika neprofesionálních hudebních těles včetně pražského Symfonického orchestru Uměleckého sdružení ČVUT.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.