sobota, 13 květen 2023 11:54

Má vlast jako Prodaná nevěsta, opravdu Smetanova
Tomáš Hanus zahájil Pražské jaro

Autor:

„Má vlast byla imaginativní, lyrická a roztančená, vyprecizovaná do ryze hudebních obrazů, které jako by doprovázely tušenou a možnou „operní“ vizualizaci.“

„Pouštěl se místy do výrazně rychlejších, až hraničních temp. Na druhou stranu však inicioval a vyžadoval neméně osobitá zpomalení, vroucná a šťastná, s velkou emocionální intenzitou.“

„Charakteristické jsou ale naopak i jeho doširoka a do výšky rozpažené ruce v okamžicích vyjadřujících v hudbě štěstí. Našel jich u Smetany ten večer hodně.“

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-01

 

Velký okamžik pro Tomáše Hanuse a pro orchestr Velšské národní opery, kterému už sedmým rokem šéfuje – zahájení festivalu Pražské jaro. Páteční koncert v Obecním domě dal jasně najevo, že Smetanova Má vlast se dá každým rokem hrát a poslouchat trochu jinak, v tomto případě dokonce dost jinak. Málokterý dirigent má na toto mimořádné dílo tak jasný a nekompromisně osobní názor. Tomáš Hanus cítí cyklus šesti symfonických básní kontrastně, barvitě, až operně, ale zároveň upřímně vroucně. Dal mu nevídanou energii, svěžest a napínavost, náboj, který odstranil patos ve prospěch radostnosti – ne nepodobné té z Prodané nevěsty.

Orchestr Velšské národní opery z Cardiffu má k české hudbě blízko nejen díky svému současnému českému šéfdirigentovi, ale i z minulosti. Pět let tam ve stejné funkci působil na přelomu osmdesátých a devadesátých let Charles Mackerras, Talichův žák a znalec a propagátor české hudby. Stejně jako byl v úvodu Pražského jara hostem v roce 1993 Royal Liverpool Philharmonic Orchestra s šéfdirigentem Liborem Peškem, a stejně jako na festivalu hostoval BBC Symphony Orchestra se svým tehdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, i když ne s Mou vlastí, přišla nyní logicky řada na další britské těleso – Welsh National Opera Orchestra s Tomášem Hanusem. V kompaktním, jasně názorově usazeném provedení Smetanovy Mé vlasti bylo cítit, že jsou na sebe zvyklí. Třiapadesátiletý zkušený a poctivý umělec, mezinárodně nenápadně úspěšný, někdejší první Bělohlávkův žák, své muzikanty nešetřil. Pouštěl se místy do výrazně rychlejších, až hraničních temp. Na druhou stranu však inicioval a vyžadoval neméně osobitá zpomalení, vroucná a šťastná, s velkou emocionální intenzitou. Muzicírovali společně s až operní barvitostí, vzbuzující vizuální představy.

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-05

 

Šlo o provedení, které nezanechává vzpomínku na to, co se případně stoprocentně hráčsky nepodařilo, ale naopak na sto procent usazuje do paměti jedinečnost vyslechnutého interpretačního názoru – vzrušující a poutavou výslednou znějící podobu důvěrně známého díla, upřímnou, v mnohém novou.

V každé z básní dokázal dirigent vyhmátnout velké tempové a výrazové kontrasty, a to v obou rozměrech, v celcích i v detailech. Partituru vypracoval s tělesem do podrobné artikulace, do výmluvně hovořících a vyslovovaných hudebních frází, do současně znějících rozdílně modelovaných pásem. Aniž by zamlžoval programnost Smetanovy hudby, byl cítit Hanusův důraz na hudební strukturu a hlavně na proměnlivost nálad a výjevů. Tato Má vlast byla imaginativní, lyrická a roztančená, vyprecizovaná do ryze hudebních obrazů, které jako by doprovázely tušenou a možnou „operní“ vizualizaci. Přes vyhroceně, možná pro někoho až kontroverzně vybičovaná tempa na některých místech byl díky prožitým pozastavením výsledný čas provedení spíše delší, než bývá průměr.

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-04

 

Vyšehrad od mimořádně zřetelně a zněle znějících harfových akordů strmě vygradoval, aby se jinde rozezpíval, upadl do zkázy a v závěru neuvěřitelně zpomalil. Obrovsky vyklenutý oblouk. Vltava s rychlou polkou a intenzivním espressivem, s krásně slyšitelnými protihlasy, kulminovala v ohnivém tempu, ale vytrácela se nekonečně krásně a pomalu do ticha. Šárka byla mimořádně plastická, epicky názorná jako nějaká operní scéna, vymalovaná do detailů, na rozhodujícím místě pozastavená a dovedená pak efektním tempem do strhující tečky. Báseň Z českých luhů a hájů měla bukolická i nádherně roztančená místa, vroucnou velkolepost i měkkost lesních rohů. Málokdo prokáže tak jasný a přehledný názor na to, jak se popasovat s její formou. Vyšel z toho důvěrně známý Smetana, ten, který umí tak vynalézavě pracovat s motivy a tématy, i ten, který dovede hudebně tak zajímavě strukturovat operní děj. Tábor potom neupozaďoval patos husitského chorálu, ale přesto to nebyla jen nějaká prázdná monumentálnost, ale opět především výrazně strukturovaná hudební kontrastnost s rychlými úseky a lyrickými epizodami, se vzrušujícími detaily a napínavými okamžiky. Uvolněná bukolická scéna v Blaníku, vzdušně začínající pochod, závěrečné accelerando a hlavně radostně a rázně vygradovaná pointa celého cyklu byla až překvapivě osobitým řešením. Na významu a slavnostnosti to však Mé vlasti nic neubralo. Orchestr hrál po celý večer věrně a ochotně, naplno. I když třeba s nějakými ne tak podstatnými pochybeními a s limity v měkkosti, tak v až dojemném spojení se svým šéfdirigentem dodal výrazu Smetanovy hudby jedinečnou zajímavost.

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-03

 

Tomáš Hanus diriguje návodně, názorně a zřetelně, naléhavě, někdy až vášnivě, je typem umělce, který nezáměrně pomáhá publiku svými gesty vnímat hudbu. Pokládá se do hudby bez sebestylizace, tak, jak ji cítí a jak ji od hráčů potřebuje slyšet. Podrobně s muzikanty, často nakloněn k nim, komunikuje. Charakteristické jsou ale naopak i jeho doširoka a do výšky rozpažené ruce v okamžicích vyjadřujících v hudbě štěstí. Našel jich u Smetany ten večer hodně.

Rámec zahajovacího koncertu byl po letech pozitivně slavnostní. V lóži byl totiž přítomen prezidentský pár, přivítaný do fanfár dlouhým potleskem. A Hanusovo pojetí Mé vlasti předznamenala vlastně už i hymna: osobní, neokázalá, rozezpívaná.

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-12

 

*******

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-08

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-06

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-10

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-13

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-02

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-14

 

2023-05-13-PJ-WNO-Tomas-Hanus-07

 

------------

Rozhovor s Tomášem Hanusem o Mé vlasti čtěte zde: Tomáš Hanus: Při silné interpretaci mohou docházet slova

 

Foto: Pražské jaro / Petra Hajská, Ivan Malý

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.