pondělí, 31 prosinec 2018 08:00

Hudební přelom roku

Autorka:

Vídeňská státní opera dává na Silvestra Straussovu operetu Netopýr, brněnské Národní divadlo Smetanovu Prodanou nevěstu. Stejně silnou tradicí je pak v rakouské metropoli Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků s oblíbenými tanečními a pochodovými melodiemi dynastie Straussů, zatímco v české metropoli Pražští symfonikové jako obvykle zahrají v první den roku Dvořákovy Slovanské tance. V přehledu koncertů a divadelních představení připravených v tuzemsku a v blízké cizině na přelom roků 2018 a 2019 přinášíme podrobnosti i o programu České filharmonie a Filharmonie Brno nebo Berlínských filharmoniků a připomínáme, že v Mnichově diriguje v těchto dnech Prodanou nevěstu Tomáš Hanus.

 

03

 

Už v 11 hodin dopoledne dnes nabídne Česká filharmonie tradiční Mimořádnou silvestrovskou generální zkoušku. Jako obvykle na ní prověří program slavnostního Novoročního koncertu, který pak zazní první lednový večer od 20 hodin v přímém přenosu České televize, na ČT Art. Během slavnostního večera i dnešního dopoledne se diváci můžou těšit na skladby a árie Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Gaetana Donizettiho, Georgese Bizeta, Gioacchina Rossiniho, Antonia Bazziniho, Huga Wolfa, Giuseppa Verdiho, Ericha Wolfganga Korngolda, Károlyho Goldmarka, Petra Iljiče Čajkovského nebo Adolpha Adama. Jako sólisté vystoupí tenorista Petr Nekoranec a houslista Jan Mráček. Českou filharmonii bude řídit její koncertní mistr Josef Špaček.

 

novorocak1-d6866

 

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem připravili silvestrovský podvečer v pražském Rudolfinu. Program, se kterým včera vystoupili i v Mahenově divadle v Brně, nazvali Benátské nešpory a zazní na něm výhradně hudba Antonia Vivaldiho. Není tak známo, že barokní mistr působící v Benátkách vedle brilantních instrumentálních koncertů a vedle oper zanechal také nepřehlédnutelný odkaz v dlouhé řadě duchovních děl. Vivaldiho zhudebnění textů slavnostních žalmů je jasným dokladem toho, že stejně dobře jako nástrojové stylizaci rozuměl také lidskému hlasu. Na programu jsou kompozice Domine ad adiuvandum, Dixit Dominus, Magnificat, Confitebor tibi Domine a Gloria. Jejich texty naplnil skladatel nejen krásnou hudbou, ale i hlubokými emocemi. Na Nový rok hostuje Václav Luks se stejným programem a svými soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 v rámci Hudebního mostu Praha – Drážďany v saské metropoli v kostele Annenkirche.

 

5ace0f4a7244d080112347

 

Vídeňská státní opera má na programu pro silvestrovský večer tradiční titul – Straussovu operetu Netopýr, klasické dílo hudebního divadla ve sféře zábavy. Hraje se tak na této scéně každoročně 31. prosince od roku 1900, a to jako vůbec jediná opereta, kterou státní, dříve Dvorní opera dává. Současné už legendární představení diriguje Sascha Goetzel. Hra plná intrik a převleků se uvádí v podobě z roku 1963, kdy ji nastudoval režisér Otto Schenk, tehdy třiatřicetiletý. V hlavních rolích se dnes představí Adrian Eröd, Annette Dasch, Hans Peter Kammerer, Elena Maximova, Ramón Vargas, Daniela Fally a Peter Simonischek. O den později, na Nový rok, hraje Vídeňská státní opera Netopýra také, v pěveckém obsazení figurují Herbert Lippert, Olga Bezsmertna, Jochen Schmeckenbecher, Zoryana Kushpler, Jörg Schneider, Clemens Unterreiner, Daniela Fally a Peter Simonischek.

 

sliderdiefledermaus

 

Berlínští filharmonikové mají letos Silvestrovský koncert s Danielem Barenboimem. Ze sálu Filharmonie se vysílá do kin, na televizní stanici Arte, v rozhlase a v Digitální koncertní síni orchestru. Barenboim, umělecký šéf Berlínské státní opery, spolupracuje s filharmoniky už více než padesát let, ale jejich Silvestrovský koncert diriguje opět poprvé po sedmnácti letech. Program otevře nejprve jako pianista, Mozartovým Klavírním koncertem D dur zvaným Korunovační. Zbytek večera tvoří hudba Mozartova obdivovatele Maurice Ravela – Pavana za mrtvou infantku a tři temperamentní, hispánskou kulturou ovlivněné skladby: Španělská rapsodie, Alborada del gracioso a Bolero. V Praze je možné sledovat přímý přenos koncertu od 17:00 v kině Lucerna. Přenos zprostředkovávají i další česká kina.

 

 

Slavnostní silvestrovský galavečer, na kterém zazní ty nejkrásnější árie z Mozartových oper, nabídne od půl osmé Národní divadlo v Praze na půdě Stavovského divadla. Zazní nejoblíbenější árie a scény z oper Don Giovanni, Figarova svatba, Così fan tutte, Kouzelná flétna a Únos ze serailu v legendární scénografii Dona Giovanniho od Josefa Svobody a kostýmech od Theodora Pištěka. Zazpívají je Kateřina Kněžíková, Lenka Pavlovič, Jana Šrejma Kačírková, Michaela Zajmi, Jiří Brückler, Roman Hoza, Martin Šrejma, Pavel Švingr a Orchestr Národního divadla. Celý večer obohatí  raut s vybranými lahůdkami české i zahraniční kuchyně, novoroční přípitek se sólisty a tanec přímo na jevišti za doprovodu živé hudby. 

 

silvestr-s-mozartem-3

 

Prodanou nevěstou Bedřicha Smetany s přípitkem a ohňostrojem uzavře letošní rok Národní divadlo Brno v nově opraveném Janáčkově divadle. Divácky oblíbená inscenace, která měla premiéru v březnu 2006, začne už v 17 hodin. Režisér Ondřej Havelka přizval ke spolupráci i provazochodce a ke svým nápadům dodává: „Základní inscenační princip není nikterak extravagantní, neboť se přiznám, že nejsem zvláštním příznivcem násilných aktualizací a posunů klasických děl do současnosti. Rozhodně však nejde o obvyklé, říkejme mu ,holubičkové‘ klišé, ke kterému se často uchylují inscenátoři v obavě, aby neposkvrnili tradiční posvátnost nejdůležitější české národní opery. Mým záměrem bylo vytvořit představení, které bude živým, pestrým a hlavně zábavným hudebním divadlem, vždyť koneckonců jde o komickou operu.“ Mařenkou na Silvestra bude Pavla Vykopalová, Jeníkem Peter Berger, Vaškem Ondřej Koplík a Kecalem Jiří Sulženko. Taktovky se ujme Jakub Klecker.

 

2322

 

Turné s Prodanou nevěstou Bedřicha Smetany zaměstná na přelomu roku i dirigenta Tomáše Hanuse v mnichovské Bayerische Staatsoper. Taktovky inscenace Davida Bösche se ujme na Silvestra a také 3. a 6. ledna vždy od 18 hodin. Jako Mařenka vystoupí Selene Zanetti, Jeníka bude zpívat Pavol Breslik, Kecala Günther Groissböck a Vaška Wolfgang Ablinger-Sperrhacke. Poslední představení bude 6. ledna zdarma ke shlédnutí i živě v Live-Streamu Bavorské státní opery.

 

 

Silvestrovské odpoledne s překvapením chystá na konec roku Komorní filharmonie Pardubice. O hudbu prokládanou inteligentním humorem se vedle filharmoniků postarají průvodce pořadem Petr Kadlec a dirigent Marko Ivanović. Koncert se koná v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. 

 

161209Ctyri-kroky-foto-Petra-Hajska

 

A SPOUSTA HUDBY ZAZNÍ I NA NOVÝ ROK:

Poprvé v historii bude tradiční Novoroční koncert z Vídně dirigovat Christian Thielemann, šéfdirigent drážďanské Staatskapelle. Pod jeho taktovkou navíc Vídeňští filharmonikové zahrají poprvé i některé netradiční skladby. Na programu tradičně bývají oblíbené melodie dynastie Straussů, Johanna  otce i syna a Eduarda, Franze von Suppé a dalších. Tentokrát ale zazní nejméně šest skladeb, které v historii tohoto asi nejslavnějšího Novoročního programu nemají obdoby, Schönfeldský pochod rakouského skladatele Carla Michaela Ziehrera a vůbec poprvé v podání Vídeňských filharmoniků také Express polka Johanna Strausse mladšího nebo valčík Entr'acte Valse od Josefa Hellmesbergera. Tradičními přídavky bývá valčík Na krásném modrém Dunaji od Johanna Strausse mladšího, kterému zpravidla předchází dirigentovo novoroční přání posluchačům, nebo Radeckého pochod, který složil Johann Strauss otec, a to za doprovodu rytmicky tleskajícího obecenstva. Vídeňský Novoroční koncert přenášejí desítky televizí pro milióny posluchačů do více než 90 zemí. Sehnat vstupenky vyžaduje nejen tučné konto, ale také trochu štěstí, protože lístky se kvůli velkému zájmu losují. K prestiži koncertu přispívá nejen tradice samotného koncertu, ale také místo, kde se koná, Zlatý sál Spolku přátel hudby ve Vídni Musikverein. 6. ledna roku 1870 budovu otvíral císař František Josef I. a varhany instalovali technici firmy Rieger v roce 1907. Zlatý sál je jedním z pěti, proslul svou kvalitní akustikou a je řazen mezi tři nejlepší koncertní prostory světa, společně se sálem Boston´s Symphony Hall v USA a Concertgebouw v Amsterdamu. Novoroční koncert má tradici už od roku 1939, údajně ho v přímém přenosu sleduje neuvěřitelných 1,3 miliardy posluchačů a další miliony pak v některých z četných repríz. Letos 1. ledna 2018 dirigoval Riccardo Muti, loni Gustavo Dudamel z Venezuely, ve svých 35 letech zatím nejmladší dirigent, kterému se této cti dostalo. Dřív to byli například Zubin Mehta, Willi Boskovsky nebo Lorin Maazel. Vůbec první koncert dirigoval Clemens Krauss.

 

--ReformationsempfangepdUschmann

 

Ve vídeňském stylu oslaví Nový rok také Tomáš Netopil se svojí Essenskou filharmonií. V Alfried Krupp Saal zahrají od 18 hodin sérii valčíků, polek a jiných skočných skladeb Josefa a Johanna Strausse, které uvedou předehrou k opeře Donna Diana, kterou napsal vídeňský rodák Emil Nikolaus Joseph von Reznicek.

 

obr1b

 

Hudbou slavných jubilantů přivítá Nový rok a zároveň oslaví své 63. narozeniny Filharmonie Brno. Na tradiční Novoroční koncert nabídne hudbu Jacquese Offenbacha, Stanisława Moniuszka a Franze von Suppé, kteří se narodili před dvěma sty lety, a Nikolaje Rimského-Korsakova, který by oslavil 175. narozeniny. Zazní operní a operetní předehry a kromě nich také slavný Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka. Zahraje ho britský sólista Raphael Wallfisch, shodou okolností učitel violoncellisty a dirigenta Roberta Kružíka, který bude Novoroční koncert řídit. Stejně jako loni program zazní dvakrát, kvůli menší kapacitě Stadionu. Odpolední koncert v 16 hodin zazní ve zkrácené verzi, večerní od 20 hodin pak v plné, tedy i s předehrami Moniuzska a Offenbacha a také se slavnostním přípitkem pro všechny. Příští rok se Novoroční koncert vrátí zpět do Janáčkova divadla.

 

1-novorocnikoncertfilharmoniebrno2017fotojelinek01-429x286

 

Novoroční koncert a premiéra – to budou první dny roku 2019 pro sopranistku Olgu Jelínkovou. Letos se s úspěchem usadila v německém Saarbrückenu, kde hned během podzimu vytvořila například pozoruhodnou Violettu Valéry ve Verdiho Traviatě nebo Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně. 1. a také 4. ledna ji čeká operní novoroční koncert, kde zazpívá zejména árie z Offenbachova díla a tak trochu tím oslaví dvou sté výročí skladatelova narození. 

 

Olga-Jelnkov-foto-Ilona-Sochorov

 

Nový rok také tradičně zahájí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, jako obvykle v Obecním domě a opět Slovanskými tanci Antonína Dvořáka, tentokrát pod taktovkou Tomáše Braunera.

 

Bez-nzvu

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.