Antonín Dvořák, Ester Pavlů a Miroslav Konvalina v Iowě
Národní české a slovenské muzeum a knihovna ve státě Iowa na americkém Středozápadě oslavuje padesát let. Ve stotřicetitisícovém městě Cedar Rapids patří k v turistické sezóně k nejvyhledávanějším atrakcím. Oslavy doprovází výstava děl Alfonse Muchy a tamní opera chystá ve spolupráci s muzeem pro podzimní uvedení Rusalku – nejslavnější z oper Antonína Dvořáka. Skladatel v roce 1893 v Iowě strávil s rodinou celé léto, a to mezi krajany ve Spillville, obci asi 150 kilometrů severně od Cedar Rapids.

V Cedar Rapids se konal koncert mezzosopranistky Ester Pavlů, pěvkyně s českými i slovenskými kořeny, hlavního hosta kulturní části čtyřdenních oslav. Doprovázel ji klavírista Ahmad Hedar, zněly písně Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Ester Pavlů byla v Americe poprvé před třinácti lety jako turistka. Když pak začala studovat v Praze na Hudební a taneční fakultě AMU, měla možnost zúčastnit se newyorských mistrovských kurzů sopranistky Aprile Millo. Od té doby už zpívala v USA několikrát, a to od Atlanty přes New York po Chicago a San Francisco. Před koncertem v Cedar Rapids stihla s pianistou ještě vystoupit v Chicagu na společenském večeru při přivítání mise českých podnikatelů.

Na galavečeru k jubileu Národního českého a slovenského muzea a knihovny, kterého se zúčastnilo přes 250 hostů, převzal ocenění za šíření české kultury ve Spojených státech amerických ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina. Završuje letos tamní pětiletou veřejně-diplomatickou misi, ale v USA navíc působil již dříve: v letech 2002 až 2006 jako zpravodaj Českého rozhlasu. Ocenění mu nyní předala Cecilie Rokusek, ředitelka National Czech & Slovak Museum & Library. Do Iowy se Konvalinovi během posledních tří let podařilo přivést nejen Ester Pavlů, ale také pěvkyně Janu Siberu a Kristýnu Kůstkovou.

Konvalina se během jednoho týdne dočkal ještě druhého ocenění své práce, a to především na poli šíření české klasické hudby ve Spojených státech. V Carnegie Hall mu tleskali na finálním večeru hudebního festivalu Mannes Sounds studenti a profesoři newyorské Mannes School of Music. Ředitelka festivalu a šéfka klavírního oddělení této prestižní hudební školy ocenila víceletou spolupráci s Českým centrem a jeho ředitelem, díky níž se studenti mohli detailněji seznámit nejen s Dvořákem, Janáčkem nebo Martinů, ale objevili také například Fibicha a Myslivečka. Naopak Českému centru se podařilo spojit školu například s pianistou Janem Bartošem nebo operní pěvkyní Markétou Cukrovou. Spolupráce má letos pokračovat prosincovým zařazením smetanovského studentského koncertu do programu podzimního Mannes Sounds Festivalu.

Během jeho působení, zejména během letošního Roku české hudby, se Konvalinovi podařilo dostat do New Yorku a dál do USA řadu vynikajících českých umělců a těles. V Českém centru New York jen v posledních měsících vystupovali Josef Špaček, Kateřina Englichová, Vilém Veverka a Bennewitzovo kvarteto; Rok české hudby v zahraničí tam v lednu zahájil tenorista Petr Nekoranec.
Největší projekt má Konvalina ještě před sebou: v druhé polovině května bude v Galerii Českého centra New York zahájena výstava Národního muzea a Metropolitní opery nazvaná České primadony v Met Opeře. Představí mimo jiné i tři historické kostýmy Emmy Destinnové z pražských sbírek.
Foto: Kasey Stokes a FB Ester Pavlů
Příspěvky redakce
- Gershwin s Beethovenem sousedí v Košicích
- Svatovavřinecká sezona Pražského jara přivítá Štěpána Raka
- Symfonikové Prahy 8 vzývají jaro
- Berlínská Věc Makropulos v anketě největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
Více z této rubriky
- Káťa Kabanová tak trochu komorně
- Jakub Hrůša: Jenůfa je v Londýně součást společné kultury, ne exotika
- Jaká byla nejsevernější Rybovka letošních Vánoc
- Novoroční koncert aneb Jak Camille Saint-Saëns zkazil filharmonikům Silvestra
- Pražský filharmonický sbor vykročil z adventu do vánočních dnů
- Cena Antonína Dvořáka v dobrých rukou. Rýsuje se Koskyho české angažmá?
- Na Times Square s Pražským filharmonickým sborem i nahým kovbojem
- V České národní budově na Manhattanu jiskřilo
- Janáček, ale i Novák a Kaprálová. Janáčkovo kvarteto dělalo osvětu
- Sobota se studenty brněnské JAMU