pondělí, 23 leden 2023 13:09

Půlstoletí Doležalova kvarteta

Autor:

„K provedení pozval soubor famózní klarinetistku Annu Paulovou, s níž loňského roku provedli v cyklu Břevnovská hudební setkání atraktivní program s názvem Podoby klarinetu.“

„Primarius Václav Dvořák pak upřesnil program koncertu, který soubor přizpůsobil komorní podobě setkání tím, že z každé skladby programu uvedl jen jednu větu, kromě poslední skladby vždy první.“

„V současném zájmu o život a dílo Josefa Myslivečka lze připomenut supraphonskou nahrávku smyčcových kvartetů a kvintetů s hobojistou Michaelou Hrabánkovou Josefa Myslivečka.“

 

2023-01-23-DolezalovoQ-01

 

V sobotu 21. ledna uspořádalo Doležalovo kvarteto vzpomínkový koncert v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici na Malé Straně v Praze, aby tak vzdalo hold svému jubileu. Již celých padesát let existuje a hraje na pódiích ve vlasti i v zahraničí české kvarteto, které nese jméno svého zakladatele, violisty Karla Doležala, třebaže už není mezi námi a soubor tvoří generace nová. Kontinuitu názvu a interpretačního stylu si byli souhlasně vědomi jak zakladatel, tak nový primarius současné sestavy Václav Dvořák, který dědictví s kolegy přebíral. Stalo se tak rok po slavnostním koncertu k 30. výročí založení Doležalova kvarteta, který se konal ve Dvořákově síni Rudolfina v únoru roku 2003.

Slavnostní inaugurační koncert omládlého Doležalova kvarteta se konal 7. dubna 2005 v rámci cyklu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Ovšem ještě nikoliv v současné sestavě, která se v průběhu desetiletí formovala. Ostatně formovala se i sestava původního souboru Karla Doležala a proto mohl Václav Dvořák ve svém úvodním proslovu ke vzpomínkovému koncertu přivítat zakládající a další bývalé členy Doležalova kvarteta. Mezi první generaci patřili Jan Opšitoš (první housle) a Vlastimil Holek (druhé housle). Pozdějšími přítomnými členy byli dále Bohuslav Matoušek (první housle) a Petr Hejný (violoncello). Zesnulého zakladatele violistu Karla Doležala zastoupil jeho syn Martin Doležal, který vzpomněl na svá dětská léta, jimiž ho doma provázely buď hodiny otcova cvičení na violu, nebo hudba zkoušejícího kvarteta. Poděkoval novodobému ansámblu za šíření dobrého jména souboru, který ctí památku jeho otce a za uspořádání vzpomínkového koncertu. A dodal: „jehož každým tónem s ním budeme spojeni“. Violoncellista Vladimír Leixner, zakládající člen souboru, působil v kvartetu do roku 1985, zemřel v říjnu roku 2007.

Primarius Václav Dvořák pak upřesnil program koncertu, který soubor přizpůsobil komorní podobě setkání tím, že z každé skladby programu uvedl jen jednu větu, kromě poslední skladby vždy první. Začínal Kvintetem pro dvoje housle, dvě violy a violoncello Es dur op. 97 Antonína Dvořáka a do souboru zasedl k viole Bohuslav Matoušek. Ve druhé skladbě koncertu, kterou byl Kvintet pro dvoje housle, violu a dvě violoncella C dur opus posthumní 163 Franze Schuberta, podle Deutschova katalogu č. 956, posílil kvarteto violoncellista Petr Hejný. Následoval legendární Kvintet pro klarinet, dvoje housle, violu a violoncello A dur Wolfganga Amadea Mozarta, KV 581 zvaný Stadlerův. K provedení pozval soubor famózní klarinetistku Annu Paulovou, s níž loňského roku provedli v cyklu Břevnovská hudební setkání atraktivní program s názvem Podoby klarinetu. Ve finále hudebního programu vzpomínkového setkání hrálo Doležalovo kvarteto finální větu Smyčcového kvartetu č. 12 F dur opus 96 Amerického, Antonína Dvořáka. Nehledě na kusý program hrál soubor se svými hosty vesměs s plným nasazením, báječným výrazem a vyzrálým stylovým cítěním. Jak jinak, souboru který jako jediný v historii, kterému se povedlo získat dvakrát cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, za rok 1989 a 2015, rozhodně záleželo na tom, aby vzpomínka, byť v netradiční podobě a mimo zářivé lustry prestižního koncertního sálu, byla reprezentativní. Kromě toho nemohl zůstat nedotčen odpovědností za bohatou a slavnou historií kvarteta, které odehrálo na koncertních pódiích na 2000 koncertů, slavilo úspěchy na mezinárodních i domácích soutěžích v Bordeaux roku 1977, Pražského jara 1975 a Leoše Janáčka v letech 2010 a 2015. A má ze sebou desítky nahrávek pro rozhlas a televizi v doma, ve Spojených státech severoamerických, Francii, Německu, Rakousku a na Slovensku včetně světových premiér kvartet Heinricha Wilhelma Ernsta a čtvrtého kvartetu Ivana Kurze, který byl souboru dedikován.

 

2023-01-23-DolezalovoQ-02

 

V současném zájmu o život a dílo Josefa Myslivečka lze připomenut supraphonskou nahrávku smyčcových kvartetů a kvintetů s hobojistou Michaelou Hrabánkovou. Nevšední je také rovněž supraphonská nahrávka Klavírního koncertu č. 12 A dur "A Quattro" Wolfganga Amadea Mozarta KV 414. A za zmínku jistě stojí i nahrávka Dvořákova „Amerického“ kvartetu, který patří k nejhranějším skladbám repertoáru souboru neboť jde o nové nastudování podle autorova rukopisu. Pro prezentaci na domácí scéně založilo kvarteto komorní festival Qu@rtet+ s nevšední dramaturgií s níž vstupuje už do třetího ročníku. Doležalovo kvarteto hraje ve složení Václav Dvořák (housle), Jan Zrostlík (housle), Martin Adamovič (viola) a Vojtěch Urban (violoncello). Myslím, že mohu i za hosty koncertu, projevit gratulaci k jubileu a popřát mnoho dalších úspěšných let.

 

2023-01-23-DolezalovoQ-03

 

Foto: Fb a archiv kvarteta, Fb A. Paulové, ARTA Records - ARTA Music

Rafael Brom

Dlouholetý hudební redaktor stanice Český rozhlas Vltava, kde působil od počátku osmdesátých let přes třicet let. Je zakládajícím členem stanice Český rozhlas D dur, kde dodnes přispívá k tvorbě programu. Dále publikoval v Týdeníku Rozhlas a v dalších hudebních časopisech. Absolvoval hudební vědu na Karlově univerzitě v Praze s vidinou práce v oblasti organologie, rozhlasová praxe ale převážila nad badatelskými úmysly. Je mu blízká historie a stavba smyčcových hudebních nástrojů, vedle obligátního seznámení s hrou na klavír v rámci studií získal základy hry na violoncello a trubku. Otec hrával na pozoun a obeznámení s žesťovými nástroji mu vyneslo možnost strávit vojenskou službu jako hráč na lesní roh ve vojenském dechovém orchestru. Od poloviny devadesátých let se díky nabídkám mezinárodní rozhlasové výměny častěji setkával s hudbou vídeňské valčíkové rodiny Straussů, což vedlo roku 1999, jubilejním roce stého výročí úmrtí Johanna Strausse syna, k přímému kontaktu s vídeňskou straussovskou společností, archivem knihovny města Vídně a potomky rodiny. Léta připravoval rozhlasové pořady i články s touto tématikou. Deset let moderoval přímé přenosy Novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků a moderoval i přenosy koncertů Rozhlasových symfoniků. Ze sportovních aktivit mu zůstala obliba sledování přenosů kolektivních sportů, tenisu a lehké atletiky. Příležitostně se vrací do přírody, má rád psy a obdivuje koně. Spolupráci s hudebním portálem KlasikaPlus.cz považuje za přirozené a přátelské pokračování své profese.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.