ČRo D-dur: Interpreti Pražského jara, hradecký koncert pro Ukrajinu i čeští skladatelé ve Vídni
„Hlavní blok věnovaný interpretům letošního Pražského jara ovšem začíná ve středu od 20:00.“
„Mladší dvojče Beethovenovy „Deváté“ zazní v pondělí v 22:41. Jedná se o Symfonii č. 2 „Chvalozpěv“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která vznikla na zakázku v roce 1840 u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku Johannem Gutenbergem.“
„Víkendové dopoledne s českými mistry, kteří dosáhli světového věhlasu: Leopold Koželuh, Jan K. Vaňhal, Pavel a Antonín Vraničtí, Jan V. H. Voříšek.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 8. 5. do 14. 5. 2023?
V týdnu, kdy začíná Pražské jaro, si nenechte ujít některé výrazné skladby české hudby či přímo díla Bedřicha Smetany. V pondělí v 20:01 zazní jedna ze Smetanových „švédských“ symfonických básní v rozhlasové nahrávce Filharmonie Hradec Králové s jejím šéfdirigentem Kasparem Zehnderem. Má vlast ve verzi pro čtyřruční klavír zazní v úterý v noci od 1:26 s Danielem Wiesnerem a Petrem Jiříkovským. V 10:41 zazní také Smetanovy České tance ze souborné nahrávky Jitky Čechové. A ve čtvrtek v 8 ráno jeho Pochod pražské studentské legie, v 10:32 pak mužský sbor Věno. A v sobotu ve 14:40 přednese Miroslav Sekera Smetanovu slavnou koncertní etudu Na břehu mořském.
Hlavní blok věnovaný interpretům letošního Pražského jara ovšem začíná ve středu od 20:00. Dirigent zahajovacího koncertu Tomáš Hanus v něm provede Haydnovu Symfonii s úderem kotlů s PKF – Prague Philharmonia – na rozhlasové nahrávce, kterých nemá mnoho. Rezidenční umělec tohoto ročníku, violista Antoine Tamestit, pak provede jednu z Telemanových Fantazií pro sólové housle, kterou si transponoval pro violu. Tomáš Netopil se se svým orchestrem z Essenu vrací do Prahy a provede Dvořákovu „Pátou“, na stanici D-dur provedou Martinů slavný Dvojkoncert. Výrazný dirigent Cornelius Meister bude na festivalu řídit SOČR, na stanici D-dur s ním uslyšíte Wagnerovu předehru k Tannhäuserovi, kdy bude řídit orchestr vídeňského rozhlasu ORF. Velmi očekávaný bude sólový recitál Igora Levita, z jeho obsáhlého repertoáru si můžete v předstihu poslechnout dvě bachovské variace, nejprve Busoniho Fantazii podle J. S. Bacha a pak houslovou Ciacconu v Brahmsově transkripci pro klavír levou rukou. Hostem jednoho z koncertů Antoina Tamestita bude též fenomenální německá houslistka Isabelle Faust, se kterou si poslechněte Mozartův Houslový koncert č. 3. Další osobností festivalu je kontratenorista Andreas Scholl, se kterým můžete na D-dur slyšet Vivaldiho Salve Regina, zatímco v Praze potom díla F. I. Tůmy s Romanem Válkem. Nejvyhlášenějším hostujícím orchestrem je letos Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, který s pozoruhodným Danielem Hardingem provede Mahlerovu „Sedmou“. Na tento koncert se můžete ve středu kolem půl jedenácté připravit, protože nejprve uslyšíte s Danielem Hardingem Beethovenovu Leonoru č. 3 a pak se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu Mahlerovu „Sedmou“ pod inspirovaným vedením dlouholetého českého šéfa Rafaela Kubelíka.
Mladší dvojče Beethovenovy „Deváté“ zazní v pondělí v 22:41. Jedná se o Symfonii č. 2 „Chvalozpěv“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která vznikla na zakázku v roce 1840 u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku Johannem Gutenbergem. Mendelssohn od mládí Beethovena obdivoval a zkomponoval rozsáhlou symfonii-kantátu, která má podobný půdorys jako jeho „Devátá“ – tři orchestrální věty a velké sborové finále, tentokrát na biblické texty. Skladba byla publikována mnoho let po skladatelově smrti a číslo „2“ dostala dodatečně, premiéru měla pod názvem „Slavnostní zpěv – Gutenberg Cantata“ a sborové finále není jednolité, ale rozdělené do deseti jednotlivých čísel.
Pondělní večer jinak patří několika pozoruhodným skladbám 20. století: ve 22:03 Tři malé liturgie Boží přítomnosti Olivera Messiaena v ojedinělé české nahrávce s Bambini di Praga, vzniklé v 80. letech. Dále Koncert pro housle Johna Adamse ve 21:22 s Chloë Hanslip – a připomeňme, že John Adams bude také hostem Pražského jara a bude dirigovat Českou filharmonii 23. května – provede dvě své skladby a Symfonii o třech větách Igora Stravinského. Jedná se o historicky první vystoupení Johna Adamse v České republice. Ve 20:49 zazní Symfonie č. 2 Sinfonia pacis Viktora Kalabise v rozhlasové nahrávce Filharmonie Hradec Králové. A stejný orchestr pod taktovkou Kaspara Zehndera doprovodí také Pavla Šporcla v Houslovém koncertu Jana Kubelíka. Jde o nahrávky vzniklé na nedávném koncertu pro Ukrajinu; celý koncert vysíláme už od osmi v pořadí Smetana – Kubelík – Kalabis.
V úterý večer je na programu od 20:22 České requiem Ladislava Vycpálka v jediné a právem vzorové nahrávce České filharmonie s Karlem Ančerlem. A ve 22:50 smyčcový kvartet č. 1 Bély Bartóka, který provede Emerson String Quartet. Toto nejvýznamnější americké smyčcové kvarteto za soubornou nahrávku Bartókových kvartetů dostalo jednu ze svých cen Grammy. Vyznačuje se absolutní technickou dokonalostí a neslýchanou barevností, jejich kariéra, která se v této sezóně uzavírá, byla dlouhá a hvězdná.
Ve středu v 10:55 nepřehlédněte novou nahrávku Magnificat pro sóla, sbor a orchestr Šimona Brixiho. V době „lockdownu“ ji pro Supraphon natočil se svým Hipocondria Ensemble Jan Hádek, který věnoval tomuto skladateli, otci známějšího F. X. Brixiho, celé CD i s několika novodobými premiérami. Hned po ní v 11:13 zazní vzorová nahrávka Houslového koncertu č. 1 Bohuslava Martinů s Josefem Sukem a Václavem Neumannem a následně jedinečná Sonáta pro klarinet č. 2 Johannesa Brahmse. V 12:19 přednese host Pražského jara Isabelle Faust Mozartovu Sonátu pro housle a klavír D dur a pozve tak na zmíněný středeční večer umělců letošního Pražského jara.
Ve čtvrtek v 8:04 poslouchejte Pražskou symfonii s Vídeňskými filharmoniky a v 12:52 Českou filharmonii v Beethovenově „Sedmé“ s Jiřím Bělohlávkem. Ve 20:54 si dalšího hosta Pražského jara, mezzosopranistku Magdalenu Koženou, která v rámci ve festivalu zpívá hlavně Debussyho s klavíristkou Mitsuko Uchidou, můžete poslechnout v předstihu při jejím podání písní Vítězslava Nováka. Ve 21:19 zazní Mahlerova Symfonie č. 1 s Českou filharmonií a Václavem Neumannem, zatímco na Pražském jaru zazní tatáž skladba se stejným orchestrem pod taktovkou mladého finského dirigenta Klause Mäkelä.
V den začátku Pražského jara a v úmrtní den Bedřicha Smetany nabízí stanice D-dur jiné velké autory. Například Beethovena a jeho Eroicu s Herbertem von Karajanem od 8:56, nebo ve 14:31 Dvořáka jeho „Osmou“ s Karlem Ančerlem a Českou filharmonií. Poté ve 21:13 bude nabídnuta nejproslulejší skladba polského skladatele Henryka Góreckého, Symfonie č. 3 pro soprán a orchestr op. 36 Symfonie piesni žalostnych.
A víkend bude s velkou převahou patřit českým klasicistním skladatelům působícím ve Vídni. V sobotu i v neděli od osmi hodin, a reprízou po půlnoci, je připraven výběr Radka Menouška nazvaný „Císařský dvorní kapelník Leopold Antonín Koželuh a jeho čeští současníci“. Jde o víkendové dopoledne s českými mistry, kteří dosáhli světového věhlasu: Jan K. Vaňhal, Pavel a Antonín Vraničtí, Jan V. H. Voříšek. Očekávejte i nové nahrávky s Markem Štilcem, navíc i v sobotu od 20:00, kdy zazní úplně čerstvá nahrávka Vranického baletu Vorstellungen, která se umístila v prestižním výběru Gramophone Official Specialist Classical Chart.
Určitě si nenechte ujít nedělní operu, od 16:00, z nabídky EBU. Richard Strauss: Salome, záznam představení ve Vídeňské státní opeře 2.února 2023. V hlavních rolích Gerhard Siegel (Herodes), Michaela Schuster (Herodias), Malin Byström (Salome), Wolfgang Koch (Jochanaan). Hraje Orchestr Vídeňské státní opery, řídí Philippe Jordan. Přejeme krásný poslech.
Foto: Astrid Ackermann, Lukáš Hurník, Petr Dyrc, Tomomin-chama / Flickr, Tomáš Cindr, archiv KlasikyPlus / Vídeňská státní opera
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Leningradská s Berlínskými filharmoniky
- Emotivní program v klasickém hávu a velice solidní Prague Philharmonia
- ČRo D-dur: Skladby inspirované Ostravou neboli Ostravské stopy
- ČRo D-dur: Prokofjevův Hráč a Mahlerova Osmá s Byčkovem
- Semjon Byčkov ve stylovém klasicismu
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera