neděle, 05 červenec 2020 08:55

Pestrý začátek týdne na Smetanově Litomyšli

Autorka:

Houslista Pavel Šporcl ve dvou programech věnovaných české zemi, koncerty souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 k poctě italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho přímo v „jeho“ chrámu Nalezení sv. Kříže nebo recitál, na kterém mezzosopranistka Markéta Cukrová představí skladby raného baroka, to vše zazní už v pondělí 6. a v úterý 7. července na festivalu Smetanova Litomyšl. Program doplní dechové soubory Belfiato Quintet a Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

 

5

 

Dopolední program pondělní Smetanovy Litomyšle zahájí na schodišti pod Regionálním muzeem v jedenáct hodin Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Na program vybralo díla Pavla Josefa Vejvanovského, Johanna Sebastiana Bacha, Oskara Nedbala, nebo Josefa Vejvody. Ve stejný čas začíná v Zámecké jízdárně první ze dvou koncertů houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského. Ryze český program představí díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Jaroslava Kociana nebo Otakara Ševčíka. Zazní i Šporclovy variace pro sólové housle Kde domov můj nebo Bohemian Nostalgia pro housle a klavír. Repríza koncertu proběhne v ten samý den od osmi hodin večer, tentokrát na Zámeckém nádvoří.

 

6

 

Dvojici koncertů plánují na pondělí 6. července i soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Program s názvem Voce d´Alliprandi oslaví stavitele chrámu Nalezení sv. Kříže, italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, který zemřel před 300 lety v Litomyšli a je tam také pohřben. V novodobé premiéře zazní Kyrie a 2 cori Antonia Caldary a Credo d moll Jana Dismase Zelenky. Program doplní Galuppiho Dixit Dominus g moll a Caldarova skladba Crucifixus à 16.

 

1

 

V úterý 7. července naváže svým recitálem mezzosopranistka Markéta Cukrová v doprovodu hráčky na barokní harfu Kateřiny Ghannudi a theorbisty Jana Krejčy. V malebném prostředí zámeckého divadélka zazní od pěti hodin výběr písní a árií Claudia Monteverdiho, Tarquinia Meruly, Giulia Cacciniho a Barbary Strozziové. Od osmi hodin se na Zámeckém nádvoří představí soubor Belfiato Quintet. Zahrají dechové kvintety Antonína Rejchy a Pavla Haase, Mozartovu předehru k opeře Kouzelná flétna v úpravě pro dechové kvinteto, úpravy Amerického kvartetu Antonína Dvořáka a Janáčkovu suitu z Lišky Bystroušky.

 

3

 

Foto: Fb Kateřiny Ghannudi, Fb Collegium 1704, Fb Pavla Šporcla, archiv České filharmonie

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.