127. sezona České filharmonie. Zazní Mahler, Šostakovič i Suk, rezidenčními umělci budou Rattle a Kožená
Česká filharmonie vstupuje do své 127. sezony. Hrát bude pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila nebo také pod taktovkou Johna Eliota Gardinera a Manfreda Honecka. Rezidenčními umělci budou Simon Rattle a Magdalena Kožená, jako sólisté vystoupí Daniil Trifonov, Lisa Batiashvili nebo Leonidas Kavakos.
Česká filharmonie zároveň vstupuje do páté sezony v čele se šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Ten popsal sezonu jako jiskřivou a plnou koncertů, které zasáhnou. „Nechci mluvit o vrcholech sezony. U všeho, co děláme, se snažíme, aby šlo o vrcholný zážitek,“ dodal. Na tiskové konferenci Semjon Byčkov také opět ostře odsoudil ruskou agresi na Ukrajině a označil tuto válku za souboj dobra a zla.
Koncertní sezonu orchestr otevře 28. a 29. září se Straussovou Alpskou symfonií a Koncertem pro housle a orchestr Ludwiga van Beethovena. Sólového partu se chopí Lisa Batiashvili. Byčkov a Česká filharmonie budou pokračovat v uvádění děl Gustava Mahlera. V sezoně 2022/2023 zazní jeho Symfonie č. 6 a 7. Orchestr se také vrátí k Šostakovičově hudbě. „Česká filharmonie není jen orchestrem Strausse, Brahmse nebo Mahlera. Zjistil jsem, že je také orchestrem Šostakoviče!“ říká Semjon Byčkov, který filharmoniky povede v Šostakovičově Symfonii č. 11, ale i v Symfonii č. 5, která zazní na přelomu listopadu a prosince na koncertech k jeho sedmdesátinám. Premiérově uvede Byčkov díla Detleva Glanerta a Thierryho Escaicha. „Každý den se rodí mimořádně talentovaní lidé, kteří mohou pro nás tvořit. Soudobá hudba je pro nás proto důležitou oblastí,“ uvedl šéfdirigent na tiskové konferenci.
Rezidenčními umělci sezony budou dirigent Simon Rattle a mezzosopranistka Magdalena Kožená. V Praze se představí ve třech koncertech: zazní písně Bély Bartóka nebo Maurice Ravela. Simon Rattle navíc připraví Janáčkova Tarase Bulbu nebo opusy Mahlera a Schumanna. „Když vybíráme rezidenční umělce, nedíváme se jen na talent, ale i na jejich spojení s Českem a s Prahou. U Magdaleny Kožené je to samozřejmé a rád konstatuji, že Česko a Českou filharmonii si zamiloval i Simon Rattle,“ dodal na konferenci Byčkov.
Hlavními hostujícími dirigenty zůstanou i v příští sezoně Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Během svých koncertů se zaměří na české skladatele, a to i na ty soudobé: publikum uslyší kompozice Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně. „Pokračuji v tom, co jsem si předsevzal – v uvádění díla Josefa Suka. Je to taková zlatá niť naší společné aktivity,“ prozrazuje Jakub Hrůša. Ten před orchestrem stane například v Sukově symfonii Asrael, která bude také nahrávána v rámci projektu věnovaného hudbě Josefa Suka.
S českým programem se k prvnímu českému orchestru vrací John Eliot Gardiner, Mozartovi se bude věnovat Giovanni Antonini, Manfred Honeck uvede s Matthiasem Goernem wagnerovské árie. Orchestr dále zahraje například pod taktovkou Daniela Hardinga, Maxima Jemeljanyčeva nebo Keitha Lockharta, který se ujme open air koncertu věnovaného Jiřímu Bělohlávkovi.
S prvním českým orchestrem znovu vystoupí houslisté Lisa Batiashvili, Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov a Tom Borrow. Debutově s Českou filharmonií zahrají houslista Johan Dalene a klavírista Seong-Jin Cho.
Ve 127. sezoně dojde k většímu zapojení České studentské filharmonie do koncertů České filharmonie. Semjon Byčkov a Giovanni Antonini s mladými hudebníky nacvičí vždy první polovinu jednoho ze svých programů – s Byčkovem dokonce půjde právě o koncert k jeho narozeninám. Česká studentská filharmonie vystoupí i v oblíbeném komentovaném pořadu Kroky do nového světa, který připravují dirigent Marko Ivanović a průvodce Petr Kadlec. Novinkou jsou Komorní kroky do nového světa, které podobnou komentovanou formou představí komorní tvorbu Antonína Dvořáka. Úplně novým edukačním projektem je také Akademie Ivana Moravce, která bude nabízet mistrovské kurzy, přednášky a poslechové semináře.
Českou filharmonii čeká v sezoně 2022/2023 celkem pětadvacet koncertů v zahraničí. Na všech těchto koncertech bude orchestr řídit Semjon Byčkov. Vrcholem zájezdové sezony je velké říjnové turné po nejslavnějších evropských sálech. Na jaře 2023 podnikne Česká filharmonie další cestu po Evropě, v rámci níž zahraje v Teatro alla Scala, kde orchestr naposledy hrál v roce 1962 pod taktovkou Karla Ančerla.
„Každý dramaturg má svoji vizi. Má zkušenost je, že je dobré ji s hudebníky diskutovat – každý z nich má svá přání a své sny,“ říká Radek Křižanovský, dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu. ČSKH chystá na svou 128. sezonu osmadvacet koncertů. Pilíři jsou opět vystoupení smyčcových kvartet – The Emerson Quartet, Calidore String Quartet, Pavel Haas Quartet nebo Škampovo kvarteto. Pestrý program s rozšířeným obsazením představí Afflatus Quintet, na podzim je plánován recitál předního „chopinisty“ Ivana Klánského. Kurátorem jednoho z cyklů ČSKH se stal člen Pavel Haas Quartet, violoncellista Peter Jarůšek, který si kromě členů svého souboru přizval například klavíristu Borise Giltburga. Pokračovat bude i recitálová řada. Zazáří tenorista Ian Bostridge, Pavel Černoch, klavírista Lukáš Vondráček a houslista Leonidas Kavakos.
Generální ředitel David Mareček na tiskové konferenci také naznačil některé z plánů orchestru na rok české hudby. Pod taktovkou Jakuba Hrůši má Česká filharmonie zahrát Smetanovu Libuši.
Foto: Fb České filharmonie, Petra Hajská
Příspěvky redakce
- Mladí talenti vystoupí dvakrát v Besedním domě
- Večerní písně s Adamem Plachetkou v Šumperku a Olomouci
- Tomáš Gregůrek novým ředitelem ve Zlíně
- Hudební fórum Hradec Králové podvacáté. Hledá odpovědi na aktuální otázky
- Opera Schrattenbach 2024. Soudobá hudba a divadlo opět v Olomouci