KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Poločas Smetanovy Litomyšle. Baroko a malé finále english

„Baborákovo přímočaré vedení celého aparátu k jednotnému a nezadržitelnému ´tahu na branku´ slavilo úspěch.“

„Okouzleně jemné kantilény hlasu Kateřiny Kněžíkové sluší.“

„Luksovo nekonečně pozorné a detailní nastudování potvrdilo, že jde o hudební skvost.“

Barokní orchestr Collegium 1704 v nerozlučné dvojici se sborem Collegium Vocale 1704 představují záruku špičkových hudebních kvalit a je dobře, že se pravidelně vracejí i na festival Smetanova Litomyšl. Vokální umění přehlídce sluší a od té doby, co město zrekonstruovalo piaristický chrám, jsou v něm koncerty duchovní hudby ozdobou programu. Na zámeckém nádvoří se tak mohou střídat operní představení a velké symfonické koncerty. Bylo tomu tak i v pondělí. V kostele zněla odpoledne barokní hudba a na zámku se pak večer jako předzvěst nedělního „velkého finále“ rozezněla pestrá směs nižšího i vyššího symfonického populáru. Téměř takové menší finále.

Auditorium v zámeckých arkádách, které je ikonou festivalu, opanoval v pondělí večer Radek Baborák se svým „all star orchestra“, s Českou Sinfoniettou. Program sahal od jednoho z Elgarových Slavnostních a příležitostných pochodů po písně Henriho Duparca, od virtuózní skladby pro sólové housle po Stravinského Ptáka Ohniváka, barvitou partituru, která je zejména ve své druhé polovině gejzírem orchestrálního umu. Baborákovo přímočaré vedení celého aparátu k jednotnému a nezadržitelnému „tahu na branku“ slavilo ve suitě úspěch. Pro nezatěžkaný letní večer ideální tečka.

Saint-Saënsova kompozice Introdukce a Rondo capriccioso přivedla na pódium mladého houslistu Milana Al-Ashhaba, na podobný typ hudby hráčsky vybaveného, ale zatím až příliš nesmělého a skromného. Výběrem tří Duparcových písní pak sopranistka Kateřina Kněžíková připomněla nejen své nové CD, ale hlavně skutečnost, že v hudbě z přelomu 19. a 20. století je stále ještě co objevovat. Okouzleně jemné kantilény jejímu hlasu sluší, pro jejich výraz nachází sólistka přesně to, co potřebují, a doprovod byl krásně tichý a pozorný.

Asi nejvíc směrem od klasické hudby k hudební nezávaznosti, „light classic“, vybočila v tomto pestrém večeru Irská suita Američana Leroye Andersona, sled instrumentačně vypointovaných, ale jinak dost jednoduchých a schematických variací na některé známé melodie. A nebo by kompozice, kterou si všichni na pódiu očividně užívali, potřebovala v interpretaci dostat ještě větší dávku odstupu a pobaveného šarmu.

Vstup do večera obstarala Sibeliova symfonická báseň Finlandia, Radkem Baborákem vedená k impozantnímu užití hlubokých žesťů, k zatěžkané závažnosti a hymnické intenzitě i ke slavnostnímu optimismu: vše v duchu skladatelova vlastenecky manifestačního záměru. Pomyslný oblouk pak uzavřel přídavek, Sibeliův pochod.

Odpoledne v chrámu Nalezení sv. Kříže bylo z úplně jiného světa. Ztišené, kontemplativní, soustředěné, neokázalé. Václav Luks se svými soubory Collegium 1704Collegium Vocale 1704 zvolil dvě položky latinské barokní figurální hudby, dvě díla Čechů působících mimo vlast. František Ignác Tůma žil a tvořil ve Vídni před Mozartem a Beethovenem. Jeho kantáta Stabat mater, objednaná zřejmě Marií Terezií, je melodická, niterná, jemná. Zaujala absolutní pozornost dynamice, naprostá přesnost výslovnosti, sóla vystupující ze zvuku celého aparátu… Jedinečné pojetí pozdně barokní skladby, která už vyhlíží k idiomům klasicismu a dala by se i proto zahrát a zazpívat líbivě, banálně, univerzálně… Nic z toho se nekonalo. Luksovo nekonečně pozorné a detailní nastudování potvrdilo, že jde o nenápadný hudební skvost. Skutečnost, že ve své době možná působila tato hudba paradoxně už trošku zastarale, není podstatná.

Jako tak trochu konzervativní byl koncem života vnímán i Zelenka, povrchnější italské vlivy nepřijal. Bezprostřední možnost srovnání Tůmova a jeho stylu v pondělním svátečním programu připomnělo generační rozdíly. Oba sice studovali ve Vídni u Johanna Josefa Fuxe, ale Zelenka, který jinak působil v Drážďanech, tam byl u proslulého pedagoga a skladatele o dvě desetiletí dřív než Tůma. Mše Jana Dismase Zelenky jsou vnímány jako vynalézavé, nekonvenční a nápadité. Missa Omnium Sanctorum, k svátku Všech svatých, je dílem z počátku čtyřicátých let osmnáctého století. Má menší orchestr, bez trubek, je niternější a méně monumentální než některé jiné, i když úctyhodným padesátiminutový rozměrem za dalšími nezaostává. Hudebně působí tato mše neokázaleji a jednodušeji, nestaví na odiv kontrapunktické mistrovství. Byla radost poslouchat propracované dynamické a tempové proměny a všechna další hudební bohatství, rychlý závěr oslavné části Gloria, rozměrné vyznání víry, tedy Credo; potěšením byla sóla, zejména ta, která měl basista Tomáš Šelc. Collegium 1704 vystoupilo, alespoň v tuzemsku, před živým publikem poprvé po měsících nuceného omezení hudebního dění. Určitě i proto symbolicky vracel Václav Luks při děkování potlesk zpět, směrem k posluchačům.

Foto: Smetanova Litomyšl, Facebook

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...Příspěvky od Petr VeberVíce z této rubriky