Svatováclavský festival – hudba v kostelech
Devětadvacet koncertů především s tuzemskými účinkujícími. Takový bude od 3. do 28. září letošní Svatováclavský hudební festival tradičně počítající s kostely Moravskoslezského kraje. Je největší mezinárodní přehlídkou duchovní a staré hudby v České republice.
Ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák musel na jaře kvůli krizovým opatřením v souvislosti s pandemií zcela přehodnotit původně plánovaný mezinárodní rozměr sedmnáctého ročníku festivalu. Nová koncepce, stejně jako v případě dalších tuzemských festivalů, staví dramaturgii na domácích umělcích a souborech. Budou jimi Collegium 1704, Collegium Marianum, Český filharmonický sbor Brno, Pavel Haas Quartet, Bennewitzovo a Zemlinského kvarteto, Lobkowicz Trio, instrumentalisté Mahan Esfahani, Jiří Vodička, Marek Kozák a Jan Ostrý a řada pěvců a pěvkyň.
V rámci nové spolupráce s festivaly Concentus Moraviae a Lípa Musica, členy České asociace festivalů, jde pod mottem „Spojeni hudbou“ o snahu systematicky a plně podpořit české umělce, které letošní „koronakrize“ existenčně značně postihla. Všechny tři zmíněné festivaly však spojují i dramaturgické a geografické průsečíky – specifické podmínky v příhraničních regionech Čech a Moravy.
Festival bude tradičně zahájen v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to v jubilejním roce skladatele Beethovenovým oratoriem Kristus na hoře Olivetské. Na provedení se budou podílet pěvci Kateřina Kněžíková, Richard Samek a Martin Gurbaľ a s nimi Český filharmonický sbor Brno a Janáčkova filharmonie Ostrava, všichni pod taktovkou Petra Popelky, nového hlavního hostujícího dirigenta tělesa. Ludwigu van Beethovenovi věnují pořadatelé i závěrečný koncert festivalu. Zazní jeho Missa solemnis, účinkujícími budou za řízení Václava Lukse pěvci Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a František Zahradníček, Český filharmonický sbor Brno a PKF-Prague Philharmonia.
Nejrozsáhlejším koncertem se stane uvedení Händelova Mesiáše Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 Václava Lukse 15. září v Ostravě – Mariánských Horách. Obdobné mají i být programy italské barokní hudby ansámblu Collegium Marianum. Přijede také Cappella Mariana a Musica florea. Hudbu dvacátého století bude mimo jiné reprezentovat Komenského Labyrint světa a ráj srdce s hudbou Petra Ebena a recitací Marka Ebena; varhaníkem bude v tomto případě Tomáš Thon.
Český filharmonický sbor Brno, rezidenční těleso festivalu, se má podílet s orchestrem Barocco sempre giovane na provedení Vivaldiho kantáty Gloria a na koncertě s žesťovým souborem Moravia Brass Band na méně obvyklém programu. V Ostravě vystoupí také sopranistka Martina Janková, která žije ve Švýcarsku, ale pochází z Orlové na Karvinsku, a íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani, který se před časem naopak rozhodl natrvalo usadit v Česku. Jejich recitály jsou ohlášeny do kostela sv. Václava na 12. a 22. září. Pestrý program celého festivalu nabídne také alternativní projekty Beaty Hlavenkové.
Dějištěm koncertů budou vedle různých míst v Ostravě také Opava, Bruntál, Velká Polom, Dolní Benešov, Ludgeřovice, Hlučín, Kopřivnice, Orlová, Paskov, Albrechtice u Českého Těšína, Frýdek-Místek nebo Jablunkov.
Foto: archiv festivalu
Příspěvky od Petr Veber
- Robert Hanč: Tři koncerty v Carnegie Hall nemůžeme mít, kdy si vzpomeneme
- Klasika v souvislostech (77)
Carnegie Hall. Filantrop a jeho newyorská koncertní síň - Klasika v souvislostech (76)
Rozhodli diváci… Od úmrtí Pucciniho nás dělí sto let - Vodička s Marečkem, koncertní mistr s ředitelem
- Rozhlasoví symfonikové a jejich skvělý Elgar
Více z této rubriky
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu