ČRo D-dur: Nahrávky Pierra Bouleze a Straussova Láska Danaina
„A ve 14:10 je na programu jedna ze skvostných nahrávek mladého Krystiana Zimermana, Brahmsův Klavírní koncert č. 2 B dur“
„Středeční večer pravidelně patří koncertům z nabídky Evropské vysílací unie. Tentokrát to bude Orchestr italského Švýcarska pod taktovkou nejvýznamnějšího polského dirigenta mladší generace Krzysztofa Urbanského“
„O víkendu budeme na návštěvě u Jana Mikuška, hráče na cimbál, kontratenoristy, sbormistra, dirigenta a zvukového mistra.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 13. do 19. listopadu?
V pondělí poslouchejte v 9:39 Beethovenova vrstevníka Antonína Rejchu, který se stal ve Francii mistrem kompozice pro dechové nástroje. Uslyšíte Dechový kvintet D dur se skvělým českým souborem Afflatus Quintet. Na to naváže sám Beethoven v 9:59 a jeho Symfonie č. 3 Eroica v zajímavě historicky poučené interpretaci. Hrát bude soubor Le Concert des Nations, který řídí největší osobnost interpretace staré hudby ve Španělsku Jordi Savall. V 11:06 je na programu další velká a svým způsobem hrdinská Symfonie č. 1 Titan Gustava Mahlera. Zajímavé bude provedení s Chicagským symfonickým orchestrem pod taktovkou Pierra Bouleze, který Mahlera pojímal záměrně neromanticky, ale se svým dokonalým analytickým sluchem. Ve 13:03 je na programu ještě jedna Beethovenova symfonie s Jordi Savallem a souborem Le Concert des Nations, a sice Symfonie č. 2 D dur. V poledne hraje Ilja Hurník Janáčka Po zarostlém chodníčku a ve 13:38 hraje Ivan Moravec Janáčkovu Sonátu 1. X. 1905. Večer začíná Luboš Fišer a jeho Patnáct obrazů podle Dürerovy Apokalypsy a navazuje Prokofjev, Hindemith, Krček, Málek, Kabeláč.
Úterý začíná majestátní symfonickou básní Praga Josefa Suka. A v 8:47 je na programu Beethovenův Klavírní koncert č. 5 Es dur Císařský s PKF a Jiřím Bělohlávkem, na klavír hraje Jan Simon. V 10:10 se rozezní slavný Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 Podle Tolského Kreuzerovy sonáty s Wihanovým kvartetem. A v 11:27 světová nahrávka Prokofjevova Houslového koncertu č. 1 s Itzhakem Perlmanem. Ve 13:57 zazní klasická Ančerlova nahrávka Kytice Bohuslava Martinů s Českým pěveckým sborem a Kühnovým dětským sborem. V 15:15 začne Symfonie č. 103 Es dur Josepha Haydna v zářivě dokonalé nahrávce Berlínských filharmoniků s Herbertem von Karajanem. Večer opět čekejte hudbu 20. století: Viktora Kalabise, Oldřicha Korteho, Gideona Kleina, Ilji Hurníka a ve 21:07 unikátní českou nahrávku Tří malých liturgií Boží přítomnosti Oliviera Messiaena s Bambini di Praga a orchestrem FOK.
Zajímavá nahrávka ve středu v 10:50 připomene umění Ericha Wolfganga Korngolda a jeho Symfonickou serenádu pro smyčcový orchestr. Ve 12:00 se rozezní velká Mše As dur Franze Schuberta mimo jiné s Helen Donath a Dietrichem Fischerem Dieskauem pod taktovkou Wolfganga Sawallische. Ve 13:17 je na programu Koncert pro orchestr Bély Bartóka opět pod taktovkou Pierra Bouleze a Chicagského symfonického orchestru. Je to dokonalé analytické provedení s absolutně čistým zvukem. A ve 14:10 je na programu jedna ze skvostných nahrávek mladého Krystiana Zimermana, Brahmsův Klavírní koncert č. 2 B dur v dokonale precizním a zářivém provedení s Vídeňskými filharmoniky a Leonardem Bernsteinem.
Středeční večer pravidelně patří koncertům z nabídky Evropské vysílací unie. Tentokrát to bude Orchestr italského Švýcarska pod taktovkou nejvýznamnějšího polského dirigenta mladší generace Krzysztofa Urbanského, který je mimochodem laureátem soutěže Pražského jara. Zazní Kilarova Orawa a Chopinův klavírní koncert f moll s Garrickem Ohlssonem. A také Beethovenova Eroica. Protagonistou druhého koncertu je Filharmonie Radia France a také klavírista Jevgenij Kissin. Zazní Mozartův klavírní koncert č. 23 A dur, Zapomenuté milosti Olivera Messiaena a Debussyho Moře.
Čtvrteční program začíná v 8:00 Schubertovým Klavírním triem Es dur op. 100 s Českým triem. A v 10:59 zazní Mozartova Serenáda Gran Partita pro dechové nástroje. V poledne zazní další velké a vděčné dílo komorní hudby, Brahmsův Sextet č. 1 B dur. Ve 14:59 si připomeňte slavný Mendelssohnův Houslový koncert e-moll s Ivanem Ženatým a Orchestrem FOK s Petrem Altrichtrem. Večer opět patří z velké části hudbě 20. století, zazní skladby Štěpána Raka v autorské interpretaci, Hanuše Bartoňe, slavná Symfonie č. 3 Henryka Goreckého, György Ligetiho a Marjana Mozeticha.
Na volný den v pátek 17. listopadu si můžete poslechnout málo známou nahrávku Jiřího Bělohlávka, Suitu č. 3 G dur Petra Iljiče Čajkovského. V 11:42 je na programu Triová sonáta č. 3 B dur pro hoboj, housle, fagot a basso continuo. Ve 13:16 je na programu klasická nahrávka Chopinových Preludií op. 28 se slavným italským klavíristou Mauriziem Pollinim. Na ni kontrastně naváže jedna z Bachových kantát pod taktovkou Helmuta Rillinga. Zajímavé a málo známé dílo Ernsta Chaussona, Scénická hudba k dramatu Pověst o svaté Cecílii, je na programu v 14:55. Večer můžete sáhnout do souborné nahrávky děl Bohuslava Martinů v podání Bohuslava Matouška, Sonátu pro housle a klavír č. 3. A ve 22:06 je na programu Beethovenova Valdštejnská sonáta v podání Alice Sary Ott.
O víkendu budeme na návštěvě u Jana Mikuška, hráče na cimbál, kontratenoristy, sbormistra, dirigenta a zvukového mistra. Rozmlouvat s ním bude Wanda Dobrovská. Poslouchejte v sobotu i v neděli dopoledne. V sobotu ve 12:00 si poslechněte novou nahrávku Klavírního koncertu č. 3 d moll v českým klavíristou Lukášem Vondráčkem, který právě s touto skladbou vyhrál Soutěž královny Alžběty v Bruselu. A ve 13:11 zazní v jeho podání i Variace na Paganiniho téma. Obojí za doprovodu Orchestru FOK s Tomášem Braunerem. Vedle toho si poslechněte i tři nahrávky dirigenta Jakuba Hrůši: Ve 12:46 Tarase Bulbu Leoše Janáčka s Filharmonií Brno, v 13:59 Čajkovského Houslový koncert D dur v podání Nicoly Benedetti a v 15:12 to bude Dvořákova Symfonie č. 9 e moll Novosvětská s Bamberskými symfoniky. Večer opět patří hudbě 20. století: Penderecki, Parsch, Ligeti, Janáček, Cage a ve 22:55 Dutilleuxův Koncert pro violoncello s Mstislavem Rostropovičem.
Tradiční operní čas v neděli v 16:00 patří málo známé opeře Richarda Strausse láska Danaina, je to virtuózní dílo, jehož podtitul zní veselá mytologie o třech dějstvích. Je to skladatelovo vzácně uváděné pozdní dílo.
Foto: Khalil Baalbaki, Pražské jaro / Zdeněk Chrapek, Sabrina Ceballos, Pražské jaro / Ivan Malý, Wikipedia / volné dílo
Příspěvky od Jindřich Bálek
- Mladý orchestr na závěr Dvořákovy Prahy obstál
- Dvořákova Praha poodkryla tvůrčí sílu mladého Smetany
- ČRo D-dur: Pocta Josefu Sukovi i Rafaelu Kubelíkovi
- ČRo D-dur: Víkendový program k třicátému výročí založení Prague Philharmonia
- S receptem na Sibelia. Dalia Stasevska stanula před Českou filharmonií
Více z této rubriky
- Haasův Šarlatán v produkci ostravského divadle v místě světové premiéry
- Dvořákův Houslový koncert povolanýma rukama v Lipsku a v Bochumi
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society