ČRo D-dur: Bernstein, Bělohlávek, Thielemann, Talich a návštěva u Leoše Svárovského
„Středeční večer připomíná, že 28. května uplynulo 140 let od narození Václava Talicha, největší osobnosti českého dirigentského umění.“
„V pátek večer se opakuje blok cele věnovaný geniálnímu francouzskému skladateli Henri Dutilleuxovi…“
„Puccini na Triptychu intenzivně pracoval v letech 1917-1918 a už 18. listopadu 1918 mělo dílo premiéru v newyorské Metropolitní opeře. Ohlas u publika a hudební kritiky byl smíšený…“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 5. 6. do 11. 6. 2023?
V pondělí sáhli dramaturgové k ojedinělé české nahrávce Monteverdiho Madrigalů ze 7. a 9. knihy (8:30), na které navážou klavírní Ronda Bedřicha Smetany (9:46) a Schubertova Symfonie č. 4 s Vídeňskými filharmoniky a Riccardem Mutim (10:09). A ve 12:46 slavná nahrávka Elgarových Variací Enigma s Leonardem Bernsteinem. V 15:04 naopak nová nahrávka Bartókova Koncertu pro orchestr pod taktovkou Cornelia Meistera. Ve večeru věnovaném hudbě 20. století nechybí Symfonie č. 15 Dmitrije Šostakoviče upravená pro komorní soubor v čele s Gidonem Kremerem (21:32) ani Symfonie č. 4 Philippa Glasse (23:07).
Úterý připomene novou nahrávku Dvořákova Houslového koncertu s Josefem Špačkem a Jiřím Bělohlávkem (11:17). A odpoledne Symfonii č. 3 zvanou Rýnská od Roberta Schumanna s Orchestrem Tonhalle Curych (13:13). Večer pak Symfonii č. 3 Bohuslava Martinů s BBC Symphony Orchestra a znovu s Jiřím Bělohlávkem (22:21).
Hned první hodina a půl ze středy bude (od půlnoci) patřit Mé vlasti Bedřicha Smetany s Rogerem Norringtonem v podání London Classical Players hrajících na dobové nástroje – provedení, které v 90. letech způsobilo na Pražském jaru nemalý rozruch. Ve středu v 8:13 zahraje Beethovenovu Apassionatu světoznámý čínský virtuóz Lang Lang. A Staatskapelle Dresden zahraje v 11:21 pod vedením svého šéfdirigenta Christiana Thielemanna Schumannovu Symfonii č. 1 Jarní. Ve 13:54 nepřehlédněte Bendův Melodram Arianda na Naxu s Jitkou Molavcovou. V 15:33 zazní Janáčkův Taras Bulba s Filharmonií Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši.
Středeční večer připomíná, že 28. května uplynulo 140 let od narození Václava Talicha, největší osobnosti českého dirigentského umění. Symbolicky zazní triptych Příroda – Život – Láska Antonína Dvořáka, ale také málo známá první londýnská nahrávka Sukovy Serenády z roku 1938 a manifestační Blaník z roku 1939, kde publikum spontánně zpívá hymnu. Uslyšíte dvě Talichovy promluvy, z roku 1936, když Česká filharmonie dostala Státní cenu, a z 28. května 1952, kdy slavil 69. narozeniny, zkoušel Asraela a promluvil k orchestru o svém přání natočit Zrání a dočkat se narovnání křivdy, kterou na něm poúnorový režim spáchal. Z vrcholných nahrávek očekávejte právě nepřekonatelného Asraela, Mozartův Klarinetový koncert a Novosvětskou z roku 1949.
Ve čtvrtek večer (21:55) nepřehlédněte Sonátu pro violu a klavír op. 147 Dmitrije Šostakoviče v autentickém podání slavného ruského violisty Jurije Bašmeta. A po ní ve 22:33 barvitou a důmyslně prokomponovanou Symfonickou báseň Psyché Césara Francka s Basilejským symfonickým orchestrem.
Na pátek 10:04 je připravena klasická Má vlast Václava Neumanna s Českou filharmonií a hned po ní jiný klasický snímek České filharmonie se Sergem Baudem, od 11:22 Debussyho Obrazy. Ve 12:51 pak zazní Brahmsovo Německé requiem na texty z Bible na historické nahrávce Ericha Leinsdorfa se Sherrilem Milnesem a Montserrat Caballé. Ve 14:03 je zařazen rozhlasový snímek Haydnovy Symfonie č. 97 s Jiřím Bělohlávkem a Českou filharmonií a hned potom nová nahrávka Schubertova Violoncellového kvintetu C dur s Pavel Haas Quartetem. V pátek večer se opakuje blok cele věnovaný geniálnímu francouzskému skladateli Henri Dutilleuxovi, od jehož smrti uplynulo v květnu 10 let. Robert Škarda postupně představí obě symfonie, klavírní sonátu, violoncellový koncert s Mstislavem Rostropovičem, Métabole, smyčcový kvartet a další mistrovská, dnes už klasická díla druhé poloviny 20. století.
Hostitelem sobotní „Návštěvy“ bude dirigent Leoš Svárovský. Vybral Brahmsův Houslový koncert, Mou vlast i Novosvětskou, Tarase Bulbu a na neděli pak kratší díla mnoha autorů: N. Paganiniho, J. Iberta, C. Debussyho, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, G. Donizettiho, A. Glazunova, J. Jiráska, P. Hapky, M. Tesáka, G. Bizeta, F. Schuberta, I. Hurníka, M. P. Musorgského a M. Ravela. Pořad připravila Wanda Dobrovská.
Operní řadu v neděli v 16:00 tento týden tvoří Pucciniho Triptych. Tři jednoaktovky zaujímají mezi jeho slavnými operami zajímavé místo. Autor pořadu Libor Dřevikovský píše: „Puccini na Triptychu intenzivně pracoval v letech 1917-18 a už 18. listopadu 1918 mělo dílo premiéru v newyorské Metropolitní opeře. Ohlas u publika a hudební kritiky byl smíšený, ale shoda panovala v tom, že poslední aktovka Gianni Schicchi je od doby Verdiho Falstaffa nejlepší italská komická opera. Oproti tomu Plášť spolu se Sestrou Angelikou byly zcela neprávem nenápadně odsunuty do pozadí.“ Operní cyklus Il trittico Giacoma Pucciniho bude uveden z nahrávky vydavatelství Parlophone Records, která vznikla v létě roku 1997 ve studiu Lyndhurst Hall v Londýně v nastudování dirigenta Antonia Pappana, který si k realizaci přizval světové operní sólisty: Carla Guelfiho, Mariu Guleghinu, Roberta Alagnu, Angelu Gheorghiu a další a dva přední anglické orchestry: London Symphony Orchestra a Philharmonia Orchestra.
V neděli večer si pak nenechte uniknout Glagolskou mši Leoše Janáčka s českými pěvci, slovenským sborem a Vídeňskými filharmoniky pod taktovkou Richarda Chaillyho. Ve 22:30 navazuje Pendereckého Violový koncert a po něm ve 23:18 Lutoslawského Symfonie č. 2 pod skladatelovou taktovkou.
Foto: Matěj Slezák, Česká filharmonie, Amici della Musica Firenze (Facebook), Dominik Bachůrek, Wikipedia / a.n. / volné dílo, Dieter Nagl
Příspěvky od Jindřich Bálek
- Renaud Capuçon s houslemi a bez houslí
- ČRo D-dur: Na návštěvě u hobojistky Jany Brožkové
- Radek Baborák rád boří konvence a rozšiřuje repertoár
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- ČRo D-dur: Sto let od úmrtí Giacoma Pucciniho
Více z této rubriky
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
- Pestrobarevné Vánoce v Bratislavě
- Aranž na druhou s dechovým kvintetem Prague Philharmonia
- Ostravskou Rybovku následuje pocta Petru Hapkovi
- Zlínská mozartovská benefice s Adrianou Banásovou
- Klášterní hudební slavnosti nadzdvihly pokličku příštího programu