pátek, 28 duben 2023 15:19

ČRo D-dur: Barenboim z Berlína a víkendové výročí Johannesa Brahmse

Autor:

„Dvořákův kvintet obsahuje jeho dvě charakteristické věty, jednak pomalou Dumku, jednu z nejkrásnějších pomalých vět komorní hudby, a také český tanec Furiant.“

„Středa večer pravidelně patří Evropské vysílací unii a tentokrát koncertu Berlínských filharmoniků… zazní Requiem Giuseppe Verdiho pod taktovkou Daniela Barenboima.“

„Hudba Johannesa Brahmse vždy hudební svět dělila na dva nesmiřitelné tábory, jedni jí milovali a druzí nenáviděli. Chladným ale nenechala nikoho. Během víkendu zkusíme objevit i některá méně známá Brahmsova díla.“

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 1. 5. do 7. 5. 2023?

V pondělí v 9:14 se můžete vrátit k Jarní symfonii Benjamina Brittena, pozoruhodné skladbě na texty anglické poezie v autentickém nastudování Johna Eliota Gardinera. Dílo volně navazuje na Mahlerovu Píseň o zemi a nabízí jedinečnou paletu barev i originální koncepci. Něco podobného se dá říct o Alpské symfonii Richarda Strausse, kterou si můžete poslechnout týž den ve 14:49. I tady můžeme hovořit o vzorovém autentickém provedení, hrát budou Vídeňští filharmonikové a nejžádanější německý dirigent Christian Thielemann. Dílo je koncipované na jednu stranu jako série obrazů při jednodenním výletu do hor, od svítání do noci, přes vyhlídky a rychlé změny počasí – je to ale také mistrovsky vystavěná kompozice, kdy jednotlivé části na sebe navazují bez přerušení a jsme doslova neseni hudbou. V pondělí večer od 20ti hodin nás čeká originální blok sestavený z fragmentů oper, z nedokončených děl významných autorů. Mezi nimi je Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Vilém Blodek s operou Zítek, Bedřich Smetana a jeho Viola a také Franz Liszt a jeho Sardanapalo.

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-02

 

V úterý v 8:13 nás čeká vzorové provedení Parabol Bohuslava Martinů s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. A v 8:42 Sukova Fantazie na historické nahrávce s Václavem Snítilem. V 9:31 naopak nová nahrávka Dvořákova klavírního kvintetu č. 2 A dur s Borisem Giltburgem a vynikajícím Pavel Haas Quartetem. Dvořákův kvintet obsahuje jeho dvě charakteristické věty, jednak pomalou Dumku, jednu z nejkrásnějších pomalých vět komorní hudby, a také český tanec Furiant. V 10:14 mistrovské provedení závěrečné scény Strausovy opery Dafné, tzv. scéna proměnění, kdy se z hlavní hrdinky stává strom. Zpívat bude Renée Fleming. A před polednem v 11:38 Janáčkovo Věčné evangelium na text Jaroslava Vrchlického v nové nahrávce Tomáše Netopila. A odpoledne dvakrát Ivan Klánský, nejprve v mladistvé nahrávce Schubertových lyrických Impromptus, to v 12:29 – a pak v 13:45 v klavírním kvartetu Bohuslava Martinů. V 15:01 fenomenální velšsky basbarytonista Bryn Trfel provede výběr z písní Roberta Schumanna. Večer od 20ti hodin opět originální výběr hudby 20. století a autoři Valentym Sylvestrov, Philip Glass, Iva Bittová, Daniel Börtz, Ilja Hurník, Miroslav Kokoška, Otmar Mácha, Pat Metheny, Vojtěch Havel, Adam Hudec a Vlastislav Matoušek.

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-03

 

Ve středu v 8:00 zazní nejrozsáhlejší skladba pro sólový klavír Johannesa Brahmse, jeho sonáta pro klavír č. 3 v podání Gerharda Oppitze. V 15:32 jiné náročné klavírní dílo, Kašpar noci Maurice Ravela, opět skladatelovo nejrozsáhlejší dílo pro sólový klavír inspirované poezií A. Bertranda – hrát bude Bertrand Chamayou. Středa večer pravidelně patří Evropské vysílací unii a tentokrát koncertu Berlínských filharmoniků. Od 20ti hodin zazní Requiem Giuseppe Verdiho pod taktovkou Daniela Barenboima. Záznam provedení 11. března 2022 v sále Filharmonie v Berlíně. Messa da Requiem. A ve 22:00 to bude záznam koncertu ve Victoria Hall v Ženevě. Kde vystupoval Charles Dutoit v ruském programu s Čajkovského houslovým koncertem a Ptákem Ohnivákem. Hraje Orchestr románského Švýcarska.

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-04

 

Ve čtvrtek nepřehlédněte v 15:06 cyklus Jaro Josefa Suka v podání mladého Igora Ardaševa. A hned poté v 15:22 Mozartovu koncertantní symfonii pro dechové nástroje v podání Orpheus Chamber orchestra. V pátek zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze pod taktovkou Claudia Abbada a s Chicagským symfonickým orchestrem. V 15:09 nová nahrávka Marka Štryncla, tentokrát Messa con Graduale et Offertorio op. 46 Václava Jana Tomáška. Ve 20:18 je na programu Symfonie č. 5 Renesanční Jaroslava Krčka, hraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, řídí Jiří Kout.

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-05

 

Sobotní dopoledne připravil Kryštof Spirit z hudby letošního jubilanta Johannesa Brahmse, který se narodil 7. května 1833 v Hamburku. Jak píše, jeho hudba „vždy hudební svět dělila na dva nesmiřitelné tábory, jedni jí milovali a druzí nenáviděli. Chladným ale nenechala nikoho. Během víkendu zkusíme objevit i některá méně známá Brahmsova díla, například kantátu Rinaldo nebo Preludium a fugu g moll pro varhany.“  Zazní ale také jeho Serenáda č. 1, Dvě moteta pro smíšený sbor, Sextet pro dvoje housle, dvě violy a dvě violoncella a další. V neděli Serenáda č. 2 a na závěr Německé requiem pod taktovkou Claudia Abbada.

 

2023-04-28-Ddur-tipy-18-tyden-06

 

Nedělní opera bude pro leckoho naprostým objevem, se kterým přišel španělský hudebník Jordi Savall. Sám provedl revizi a dílo nahrál. Marin Marais: Alcione. Lyrická tragédie o pěti dějstvích. Libreto Antoine Houdar de la Motte.

 

Foto: Dieter Nagl, archiv Renée Fleming, Marco Borggreve, Ivan Malý, Wikipedia / a.n. / volné dílo

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.